"To działanie prowokacyjne". USA potępiły irański test rakietowy


Departament Stanu USA uznał, że czwartkowy test irańskiej rakiety zdolnej do przenoszenia satelity jest prowokacją i stanowi pogwałcenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, jak i ducha międzynarodowego porozumienia nuklearnego - powiedziała rzeczniczka resortu Heather Nauert.

- Uznajemy to za kontynuowanie programu budowy rakiet balistycznych (...). Uznajemy to za działanie prowokacyjne - dodała Nauert.

USA: Iran łamie rezolucje

Wcześniej w czwartek państwowa telewizja irańska poinformowała, że rakieta osiągnęła przestrzeń kosmiczną.

Waszyngton wielokrotnie podkreślał wcześniej, że jego zdaniem Iran łamie rezolucje ONZ dotyczące zakazu testów rakiet balistycznych, które mogą służyć do rozwijania programu nuklearnego.

Teheran zaprzecza, że jego rakiety budowane są, by przenosić ładunki nuklearne i opisuje swój program balistyczny jako pokojowy. Eksperci wskazują jednak, że może być on przykrywką do rozwoju technologii militarnych.

Pokaz irańskiej siły

18 czerwca, w ramach odwetu za zamachy tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) w Teheranie, Iran przeprowadził atak rakietowy na pozycje dżihadystów w Syrii. Sześć pocisków dotarło do celu położonego około 700 kilometrów od miejsca wystrzelenia, co - w opinii ekspertów - stanowiło demonstrację siły Teheranu.

W związku z międzynarodowymi sankcjami irańska armia ma ograniczone możliwości rozwoju wojskowych sił konwencjonalnych. Strategiczny element polityki wojskowej Teheranu stanowią pociski balistyczne irańskiej produkcji.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: