W Senacie USA nie powiodła się w piątek ostatnia próba Republikanów, by częściowo wycofać ustawę o dostępnej opiece zdrowotnej, znaną pod nazwą Obamacare, i spełnić obietnicę wyborczą Donalda Trumpa. Powodem było wyłamanie się trzech republikańskich senatorów.
Przeciwko odrzuceniu ustawy Obamacare było 51 senatorów, a za - 49. Trzej republikańscy senatorowie, w tym John McCain, zagłosowali tak jak Demokraci.
Według agencji Reutera głosowanie to kończy próby Republikanów, by unieważnić ustawę wprowadzoną w 2010 roku.
Komentarz prezydenta
"Troje Republikanów oraz 48 Demokratów zawiodło Amerykanów" - tak prezydent USA Donald Trump skomentował na Twitterze głosowania.
"Tak jak mówiłem od początku, niech Obamacare załamie się, później się z tym uporamy. Obserwujcie!" - dodał.
Czym jest Obamacare?
Ustawa o reformie opieki zdrowotnej (ang. Affordable Care Act) od początku była przedmiotem ostrej walki między Demokratami a Republikanami. Ci drudzy argumentują, że ustawa stanowi zagrożenie dla wolności osobistej i jest przejawem socjalizmu. Dla kogo?
W założeniach jej twórców reforma ma zapewnić powszechny system ubezpieczeń w USA, gdzie liczbę osób bez żadnej polisy szacowano w 2013 na prawie 50 mln (15 proc. społeczeństwa). Reforma adresowana była głównie do tych, którym ubezpieczenia zdrowotnego nie zapewnia pracodawca, bądź do tych, którzy pracują na własny rachunek, ale nie było ich dotąd stać na polisę. Na reformie skorzystały też te osoby chore, którym dotychczas towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiały polisy, bądź żądały znacznie wyższych składek z racji podwyższonego ryzyka. Teraz muszą przyjąć wszystkich, którzy się zgłoszą.
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock