Strzały w Słowiańsku i Mariupolu. Są ofiary wśród cywili

Tragiczny poniedziałek na wschodzie Ukrainy. Co najmniej trzy osoby zginęły w Słowiańsku, gdzie pociski artyleryjskie trafiły w kilka bloków mieszkalnych. Wieczorem strzały i wybuchy rozległy się również w Mariupolu, głównie wokół sztabu separatystów. Jak podają miejscowe media, trwa szturm budynku, w którym znajduje się kilkadziesiąt osób, również cywili.

Papież zakończył pielgrzymkę. "Niech pokój zapanuje w Izraelu i na całym Bliskim Wschodzie"

- Oby Jerozolima była naprawdę Miastem Pokoju! Niech w pełni jaśnieje jej tożsamość i jej sakralny charakter, jej uniwersalna wartość religijna i kulturowa, jako skarb dla całej ludzkości! - wzywał w poniedziałek papież Franciszek, który w historycznej stolicy Izraela spotkał się z naczelnymi rabinami kraju, ze społecznościami muzułmańskimi i chrześcijańskimi. Wieczorem zakończył trzydniową pielgrzymkę po Bliskim Wschodzie.

Trwają walki w Doniecku. Rosja żąda od Kijowa "zakończenia działań bojowych"

Ukraińska armia zaatakowała zajęte przez separatystów lotnisko w Doniecku. Najpierw uderzyło lotnictwo, później nastąpił desant ze śmigłowców. Rosyjskie MSZ zażądało od Kijowa natychmiastowego zakończenia działań zbrojnych. W odległości ok. kilometra od miejsca walk od zabłąkanych kul zginęło dwoje mieszkańców Doniecka. Ośmioletni chłopiec został ranny.

Rzecznik Kremla: Nie ma mowy o powrocie Krymu do Ukrainy

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow oświadczył w poniedziałek, że nie ma mowy o powrocie Krymu w skład Ukrainy, ponieważ jest to jeden z regionów Federacji Rosyjskiej. Biznesmen Petro Poroszenko, który wygrał w wyborach prezydenckich na Ukrainie zapewnił, że jednym z priorytetów jego prezydentury będzie przywrócenie Krymu Ukrainie.

UE i NATO gratulują Ukrainie. Zapewniają o wsparciu

Przeprowadzone z powodzeniem wybory to wielki krok naprzód na drodze do deeskalacji napięcia i przywrócenia bezpieczeństwa dla wszystkich Ukraińców - oświadczyli w poniedziałek szefowie Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i Komisji Europejskiej Jose Barroso. Również sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen pogratulował Ukraińcom determinacji i zobowiązał się w imieniu Sojuszu do stworzenia "szczególnego partnerstwa" z tym krajem.

Merkel wzywa Putina do uznania wyników wyborów na Ukrainie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała w poniedziałek w Berlinie prezydenta Rosji Władimira Putina do uznania wyników wyborów prezydenckich na Ukrainie i do współpracy z wybranym w niedzielę na najwyższy urząd w państwie Petrem Poroszenką.

Fan zaatakował gwiazdy piłą. Z ranami głowy i rąk trafiły do szpitala

Dwie wokalistki popularnego japońskiego zespołu AKB48, który jest najliczniejszą na świecie grupą pop, zostały zaatakowane podczas spotkania z fanami. Mężczyzna rzucił się na nie z piłą. Gwiazdy z ranami głowy i rąk trafiły do szpitala. Operacja udała się i w poniedziałek dziewczęta opuściły szpital. Japońskie media zadają teraz pytania o bezpieczeństwo osób publicznych.

"Times": prawicowy populizm nową siłą polityczną w UE

Prawicowy populizm w UE jest zjawiskiem wypływającym na powierzchnię życia politycznego wielu krajów, głównie z powodów gospodarczych, ale wyrastającym na podłożu kulturowym – pisze w poniedziałek brytyjski "Times" o nowej sile politycznej w Unii Europejskiej.

Litwa kupi polskie rakiety Grom

Polska zgodziła się sprzedać Litwie przenośne lekkie rakiety systemu przeciwlotniczego Grom - poinformowała litewska prezydent Dalia Grybauskaite.

OBWE o Ukrainie: wybory zasadniczo zgodne z normami demokracji

Petro Poroszenko, biznesmen i były minister spraw zagranicznych, został zwycięzcą niedzielnych wyborów prezydenckich na Ukrainie, pokonując 20 konkurentów, w tym byłą premier Julię Tymoszenko. Wybory zasadniczo odbyły się zgodnie z międzynarodowymi standardami - oznajmili w poniedziałek obserwatorzy misji OBWE.

Co zrobi nowy prezydent? "Nie wiemy kim jest prawdziwy Poroszenko"

Przebieg i wynik wyborów na Ukrainie to znaczący sukces ukraińskiej demokracji i zwolenników zachowania jedności Ukrainy, jednak sam Poroszenko pozostaje niewiadomą – twierdzi James Sherr, ekspert think tanku Chatham House. Zdaniem Andrew Wilsona, eksperta Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych (ECFR), wielu Ukraińców mogło głosować na Poroszenkę ze względów taktycznych, a nie dlatego, że im odpowiadał.

Poroszenko chce rozprawy z separatystami "w kilka godzin"

Przyspieszenie operacji antyterrorystycznej w Donbasie zapowiada prezydent-elekt Ukrainy. Petro Poroszenko powtarza też, że Kijów nie uznaje aneksji Krymu. Priorytetem polityki zagranicznej ma być integracja europejska, a z rosyjskimi przywódcami prezydent chce się spotkać jeszcze w pierwszej połowie czerwca.

Ukraińskie wybory klęską Rosji. Z sześciu powodów

Patrząc na polityczne konsekwencje tego, co wydarzyło się w niedzielę 25 maja na Ukrainie, nie można się już dziwić wysiłkom Rosji, aby zerwać prezydenckie wybory u sąsiada. Przebieg i wynik głosowania pod każdym względem jest porażką Moskwy.

Król poparł wojskowych. Pucz to już tradycja w Tajlandii

Dowódca tajlandzkiej armii, generał Prayuth Chan-ocha, otrzymał formalne poparcie króla Bhumibola Adulyadeja jako przywódca rządzącej rady wojskowej. Oznacza to, że formalnie dokonał się wojskowy pucz, które Tajlandii przytrafiają się średnio raz na dekadę.

"Szok i trzęsienie ziemi". Le Pen zmobilizowała zwolenników

Zwycięstwo skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) w eurowyborach to trzęsienie ziemi na scenie politycznej we Francji - pisze w poniedziałek "Le Figaro", wskazując na "historyczną klęskę" socjalistów na czele z prezydentem Francois Hollande'em.

Polska pierwszym krajem, który odwiedzi Poroszenko. Spotka Obamę

Swoją pierwszą zagraniczną wizytę w charakterze prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko złoży już w przyszłym tygodniu w Polsce. Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił go na obchody Święta Wolności 3-4 czerwca. Poroszenko ze swej strony już wcześniej deklarował, że chce pojechać do Polski w pierwszej kolejności.

Eurosceptycy będą głośniejsi, ale realnie wciąż bez znaczenia

Dania, Francja, Grecja i Wielka Brytania - w tych krajach partie eurosceptyczne wygrały wybory do Parlamentu Europejskiego. W kilku innych zdobyły pojedyncze miejsca. Łącznie eurosceptycy będą mieli około stu mandatów, ale według zapowiedzi nie stworzą wspólnego frontu, lecz podzielą się na mniejsze frakcje. Ich głos będzie bardziej słyszalny, ale UE z drogi integracji nie zawrócą.

Sieroty po Janukowyczu i "faszyści" przegrali z kretesem

Nacjonaliści to zupełny margines - ten wniosek sam się nasuwa po niedzielnych wyborach prezydenta Ukrainy. Dwaj najbardziej znani liderzy skrajnej prawicy - Ołeh Tiahnybok i Dmytro Jarosz - dostali w sumie niecałe dwa procent głosów. Ciężką klęskę ponieśli też kandydaci dwóch partii, które były w koalicji rządzącej za czasów Wiktora Janukowycza - łącznie zdobyli niecałe pięć procent.

Gazeta rządu Rosji krytykuje "dziwną dyskusję" o pochówku Jaruzelskiego

"Pan Generał", "komunista i demokrata" - tak o Wojciechu Jaruzelskim piszą w tytułach rosyjskie gazety. Prasowy organ rządu "Rossijskaja Gazieta" krytykuje polskie media za dyskusję o miejscu pochówku byłego dyktatora, a wielkonakładowa "Komsomolskaja Prawda" podkreśla, że Jaruzelski wraz z Lechem Wałęsą byli ojcami założycielami współczesnej Polski.

Chadecja zwycięża, ale przybyło eurosceptyków. Frekwencja 43,09 proc.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego zwyciężyli chadecy, zdobywając 28,23 proc. głosów i 212 miejsc. Na drugim miejscu uplasowali się socjaldemokraci (185 miejsc) - to wyniki głosowania po kolejnej aktualizacji. W nowym europarlamencie zasiądzie wielu eurosceptyków. 27 maja przywódcy UE mają spotkać się w Brukseli na nieformalnym szczycie, by omówić wyniki wyborów. W lipcu na sesji inauguracyjnej posłowie wybiorą szefa PE, a na kolejnej zagłosują ws. szefa Komisji Europejskiej.