Biały Dom oddaje hołd prodemokratycznym demonstrantom, którzy wystąpili przed 25 laty przeciwko chińskim władzom na placu Tiananmen w Pekinie - oświadczył rzecznik Jay Carney. Waszyngton wezwał Pekin do rozliczenia się z tamtych wydarzeń.

Niemiecka prasa jest mocno podzielona w ocenach wizyty prezydenta USA Baracka Obamy w Polsce. Część komentatorów chwali zapowiedź wsparcia sojuszników w Europie Środkowo-Wschodniej, inni ostrzegają przed powrotem do zimnej wojny i "prężeniem muskułów". Włoskie media z kolei podkreślają, że Barack Obama rzuca z Warszawy wyzwanie Moskwie.

Biały Dom wezwał w środę prezydenta-elekta Egiptu, b. dowódcę sił zbrojnych Abd el-Fataha es-Sisiego do demokratycznych reform w kraju, w tym rządzenia w sposób odpowiedzialny i przejrzysty i zapewnienia ochrony uniwersalnych praw wszystkim Egipcjanom.

- Na wschodzie Ukrainy nie ma i nie było żadnych wojskowych specjalistów ani wojskowych pododdziałów - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie dla francuskiej telewizji TF1 i radia Europe-1. O wywiadzie rosyjskiego prezydenta dla francuskich mediów informuje agencja ITAR-TASS.

We wtorek o godzinie 23 czasu polskiego zakończyły się wybory prezydenckie w Syrii. Wyniki głosowania mają zostać podane w czwartek. Oczekuje się jednak przytłaczającego zwycięstwa obecnego prezydenta Baszara el-Asada.

W Centrum Sztuki i Technologii Medialnych (ZKM) w Karlsruhe w Badenii-Wirtembergii wystawiono żywą replikę ucha Vincenta van Gogha, sporządzoną z wykorzystaniem materiału genetycznego, udostępnionego przez jednego z krewnych słynnego malarza.

Do serii silnych eksplozji doszło we wtorek późnym wieczorem w zakładach chemicznych koncernu naftowego Shell w miejscowości Moerdijk, w pobliżu Rotterdamu. Według lokalnych władz, nikt nie zginął. Kilka osób odniosło niegroźne obrażenia.

Historyk Timothy Garton Ash w artykule dla "Financial Times" zestawia ze sobą we wtorek dwa wydarzenia z 4 czerwca 1989 r., które miały duży wpływ na współczesną historię. Porównuje pierwsze częściowo wolne wybory w Polsce z masakrą na placu Tiananmen.

Konsekwentne działania niektórych litewskich działaczy i polityków zaowocowały tym, że Polskę - partnera w NATO - uważamy za wrogie państwo - tak litewscy obserwatorzy oceniają wyniki sondażu wskazującego, że prawie 30 proc. Litwinów uważa Polskę za kraj nieprzyjazny.

Spokojnie było w środę rano na Tiananmen w 25. rocznicę krwawego stłumienia na tym pekińskim placu prodemokratycznych demonstracji. Władze wprowadziły nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, by nie dopuścić do incydentów i manifestacji.