Tusk w Mołdawii: UE może wyleczyć wasze obawy

- Jesteśmy mocno zaniepokojeni sytuacją w naszym regionie; to, co stało się na Ukrainie, zmieniło nie tylko Europę Wschodnią, ale cały świat - mówił w piątek w Kiszyniowie premier Mołdawii Iurie Leanca po spotkaniu z polskim premierem. Donald Tusk zapewnił z kolei, że nigdzie na świecie w sposób tak jednoznaczny nie wspiera się i nie chroni mniejszości, jak w UE. W czerwcu Kiszyniów ma podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską.

Franciszek spotkał się z "luksusowym" biskupem

Papież Franciszek spotkał się ze zdymisjonowanym biskupem Limburga w Niemczech Franzem-Peterem Tebartzem-van Elstem - podała Ansa. Biskupa wchodzącego do Pałacu Apostolskiego zauważyli dziennikarze, gdy szli do papieża z prezydentem Grecji.

Tymoszenko: Janukowycz to instrument unicestwienia Ukrainy

Wiktor Janukowycz stał się instrumentem walki z niepodległą Ukrainą – oświadczyła była premier tego kraju Julia Tymoszenko, komentując w ten sposób odezwę obalonego prezydenta, który po ucieczce z Ukrainy ukrył się w Rosji.

Cały Krym pod kontrolą Rosjan. Putin zadowolony z "profesjonalizmu" wojska

- Wszyscy ukraińscy żołnierze, którzy pozostali wierni władzom w Kijowie, opuścili już Krym - oznajmił rosyjski minister obrony, Sergiej Szojgu. Wszystkie bazy ukraińskiego wojska na półwyspie są pod kontrolą Rosjan. Władimir Putin tymczasem oznajmił, że niedawne wydarzenia na Krymie zademonstrowały wysoki poziom wyszkolenia rosyjskich sił zbrojnych.

Premier Mołdawii: sprawy idą w bardzo niebezpiecznym kierunku

Premier Mołdawii Iurie Leanca ostrzega przed "serią prowokacji" ze strony separatystów z Naddniestrza. Według Leancy rosyjska aneksja Krymu może "wzmóc oczekiwania" w zbuntowanym Tyraspolu. - Sprawy idą w bardzo niebezpiecznym kierunku - powiedział Leanca.

Janukowycz po myśli Rosjan. Chce referendum o "statusie regionów"

Wiktor Janukowycz wydał oświadczenie, w którym wzywa Ukraińców, by domagali się od władz w Kijowie specjalnych referendów. Miałyby one dotyczyć ustalenia "statusu każdego regionu". Można to odczytać jako referendum nad federalizacją i znacznym zwiększeniem niezależności poszczególnych części kraju, co najbardziej interesuje teraz Rosję.

Celiński o Tymoszenko: "Szalony babsztyl"

- Zmienił się ton rozmowy o tym co dzieje się na Ukrainie. Wreszcie dostrzeżono, że nie jest to taki zero-jedynkowy wybór - mówił o społecznym odbiorze swojego wpisu na Twitterze gość poranka TVN24, były działacz opozycji, przewodniczący Partii Demokratycznej Andrzej Celiński.

Proces Pistoriusa odroczony

Do 7 kwietnia odroczono proces Oscara Pistoriusa, południowoafrykańskiego lekkoatlety oskarżonego o zabójstwo swojej dziewczyny Reevy Steenkamp. Dzisiaj przed sądem w Pretorii miał zeznawać sam sportowiec oraz świadkowie wezwani przez obronę.

Rosja zamieniła Krym w fortecę. Co zyskała na Morzu Czarnym?

Zajęcie Krymu przez Rosję jest ważne nie tylko w rozgrywce z Ukrainą. Rosjanie odniosą z tego szereg innych korzyści. Półwysep ma strategiczne znaczenie w basenie Morza Czarnego. Ważny jest nie tylko Sewastopol, ale również inne, mniej znane instalacje bazy z czasów ZSRR, oraz potencjalne duże złoża surowców. Rosjanie już potajemnie ufortyfikowali Krym.

Zepchnęła męża z urwiska osiem dni po ślubie

Na 30 lat więzienia skazał sąd w mieście Missoula w amerykańskim stanie Montana młodą Amerykankę za zabójstwo męża, którego zepchnęła w przepaść osiem dni po ślubie - poinformowały w czwartek lokalne media.

Tusk w Mołdawii. Za miedzą w Naddniestrzu rosyjscy żołnierze

Premier Donald Tusk udaje się w piątek do Kiszyniowa, gdzie z szefem mołdawskiego rządu Iurie Leancą będzie rozmawiał o perspektywach przyjęcia Mołdawii do Unii Europejskiej i planach podpisania przez nią Umowy Stowarzyszeniowej ze Wspólnotą. Prawdopodobnie poruszona zostanie też kwestia separatystycznego Naddniestrza - rejonu Mołdawii wzdłuż granicy z Ukrainą, który kontroluje Rosja.

Fryzura "na Kima"? Moda w Pjongjangu też się zmienia

Nie każdy może być Kimem, ale każdy ma się do niego upodobnić - informacja o takiej treści obiegła w czwartek cały zachodni świat, który dowiedział się o rzekomej standaryzacji uczesania zapowiedzianej przez Kim Dzong Una dla wszystkich mężczyzn w Korei Północnej. Eksperci twierdzą, że to kłamstwo, bo w Pjongjangu moda się w ostatnich latach zmienia.

Rosjanie wkroczą do Doniecka? Gubernator Taruta dla tvn24.pl: Kopiemy rowy przeciwczołgowe

- Nie wykluczam, że Donieck będzie kolejnym celem Rosjan (...) W ostatnich dniach wykopaliśmy wzdłuż granicy rów przeciwczołgowy, umocnione zostały posterunki graniczne. Nasza granica nie jest granicą warownej twierdzy, ale jest zabezpieczona na tyle, by wojska zmechanizowane nie mogły jej łatwo pokonać - mówi w rozmowie z tvn24.pl gubernator obwodu donieckiego Serhij Taruta.

Po telefonie z Malezji płyną na nieznane wody. Nowy obszar poszukiwań boeinga

Nowy obszar poszukiwań samolotu malezyjskich linii lotniczych leży ok. 1100 km na północny wschód od rejonu, w którym w ostatnich dniach koncentrowały się poszukiwania zaginionej blisko trzy tygodnie temu maszyny - poinformował w piątek Australijski Urząd ds. Bezpieczeństwa Morskiego (AMSA), który koordynuje operację.

Ekspert: Putin rozkołysał rosyjski nacjonalizm. Ukraina to nie koniec

Obawiam się, że patrzymy dopiero na pierwszą fazę kryzysu, który rozgrywa się na peryferiach Sojuszu, dlatego zwrócenie uwagi Stanów Zjednoczonych na Europę Środkową i Północną będzie długoterminowe - mówił w TVN24 Biznes i Świat Andrew Michta, analityk Center for European Policy Analysis. Komentując kryzys na Ukrainie i działania Rosji w regionie ocenił, że "nie ma w kartach" umowy, która sprawiłaby, że Władimir Putin zechciałby obecny konflikt zakończyć na tym etapie.

"The Economist": Lepiej działać teraz, by Putin zrozumiał, że wszczynając konflikty, nic nie zyskuje

Zachód powinien zdecydowanie umocnić swoją gotowość do obrony i wysłać jasny komunikat, że wszyscy członkowie NATO mogą liczyć na pełną ochronę - czytamy w "The Economist". Brytyjski tygodnik podkreśla, że w związku z agresywną polityką Władimira Putina NATO powinno zdecydować się na wysłanie dodatkowych sił sojuszu do państw bałtyckich. "Zachowaniem, które najbardziej mogłoby sprowokować Putina, byłby brak zdecydowanego sprzeciwu wobec jego polityki" - zaznaczono.

Śmierć Borysa Bieriezowskiego pozostanie niewyjaśniona

Brytyjski koroner, który zajmował się ubiegłoroczną śmiercią byłego rosyjskiego oligarchy Borysa Bieriezowskiego, oznajmił, że nie można jednoznacznie określić, czy Rosjanin zabił się sam, czy padł ofiarą zabójcy.