- Nawet, jeśli Stany Zjednoczone wycofają się z porozumienia o wolnym handlu NAFTA, Kanada i Meksyk będą nadal budować swe relacje ekonomiczne w oparciu o regulacje wynikające z układu – oświadczył w czwartek minister gospodarki Meksyku Ildefonso Guajardo.
- Ani Kanada, ani Meksyk nie zamierzają ogłaszać swego wycofania się, ponieważ zależy nam na istniejących regulacjach – zaznaczył Guajardo w przededniu rozpoczynającej się drugiej tury rozmów nt. zmian w układzie o wolnym handlu NAFTA. Pierwsza runda negocjacji, która ujawniła poważne różnice zdań pomiędzy sygnatariuszami układu - USA, Kanadą i Meksykiem, zakończyła się 20 sierpnia. Druga runda ma się odbyć stolicy Meksyku.
Najgorsza umowa
- Jedynym, kto może podjąć decyzję o wycofaniu się, w zależności od tego, jak potoczą się nasze rokowania, jest nasz sąsiad, Stany Zjednoczone – podkreślił, Guajardo. Prezydent Donald Trump podczas kampanii wyborczej nazwał układ NAFTA "najgorszym porozumieniem w historii świata" i obiecał wycofanie się USA z tej umowy. Jednak po objęciu urzędu prezydenta zmienił zdanie. Zamiast zerwania układu, który przyczynił się do stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie, Trump zgodził się na jego renegocjowanie. Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA) był negocjowany w czasach administracji republikańskiego prezydenta George’a H.W. Busha (1989-1993), a następnie ratyfikowany przez Kongres i podpisany po objęciu rządów w Białym Domu przez Demokratę Billa Clintona. Układ wszedł w życie 1 stycznia 1994 roku.
Autor: ps/gry / Źródło: PAP