Niemiecka Lewica broni Rosji

Postkomunistyczna Lewica w Niemczech zaprotestowała przeciwko obarczaniu Rosji odpowiedzialnością za wydarzenia na Ukrainie. W uchwale przyjętej na zjeździe w Berlinie lewicowa partia skrytykowała NATO i USA, a także własny rząd.

"Kobieta z brodą" wygrywa Eurowizję

Conchita Wurst z Austrii wygrała 59. Konkurs Piosenki Eurowizji, którego finał odbył się w nocy z soboty na niedzielę w Kopenhadze. Reprezentanci Polski - Donatan i Cleo - zajęli 14. miejsce.

Kraje bałtyckie apelują do NATO o przysłanie wojsk

Litwa, Łotwa i Estonia na łamach niedzielnego wydania "FAZ" zaapelowały do NATO o rozlokowanie na stałe na ich terytorium wojsk Sojuszu oraz sprzętu wojskowego. Uważają, że Rosja zagraża nie tylko krajom bałtyckim, lecz całej wspólnocie transatlantyckiej.

Wicepremier Rosji grozi bombowcem. Rumunia żąda wyjaśnień

Bukareszt zwrócił się w sobotę do Moskwy o wyjaśnienia, gdy rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin powiadomił, że Ukraina i Rumunia nie chciały przepuścić jego samolotu, i zagroził na Twitterze, że następnym razem poleci bombowcem Tu-160. Ukraina nazwała rzekome zawrócenie samolotu wicepremiera Rosji "nieprawdą" i "tanią prowokacją".

Viktor Orban oficjalnie premierem na kolejną kadencję

Parlament węgierski, zgodnie z oczekiwaniami, zatwierdził w sobotę Viktora Orbana na urzędzie premiera na drugą z rzędu, a w sumie trzecią kadencję. 130 deputowanych rządzącej partii Fidesz głosowało za Orbanem, 57 deputowanych opozycyjnych było przeciw.

Lider separatystów marzy o "wielkim słowiańskim państwie"

Lider samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin w sobotę w wywiadzie dla "Die Welt" powiedział, że nie widzi żadnych argumentów przemawiających za pozostaniem Doniecka w granicach Ukrainy. Jego celem jest "wielkie słowiańskie państwo".

Wirus zaatakował belgijskie MSZ. Szukał informacji o Ukrainie

Belgijskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w sobotę, że padło ofiarą ataku hakerskiego, którego celem było zdobycie dokumentów dotyczących kryzysu na Ukrainie. Sprawa jest obecnie badana. Dziennik "Le Soir" o cyberatak oskarżył Rosję.

1200 euro, minimalna frekwencja i mylące pytanie. To zdecyduje o podziale Ukrainy?

Separatyści w obwodzie donieckim twierdzą, że wydali 1200 euro w czasie przygotowań do niedzielnego głosowania nad oderwaniem samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej od Ukrainy. Kupili za nie tonery do drukarek i papier. Na trzech pożyczonych drukarkach wydrukowali rzekomo trzy miliony kart do głosowania, a właściwie kart, na których widnieje jedno pytanie plebiscytowe pozwalające na wiele jego interpretacji.

Komorowski w "Bildzie": Putin niszczy Europę

Stawką obecnego konfliktu na Ukrainie jest przyszłość Europy - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie dla dziennika "Bild". Wyraził zaniepokojenie z powodu szowinizmu i nacjonalizmu w rosyjskim społeczeństwie. Zaapelował do Europy o wsparcie dla Ukrainy.

Pilot rejsu pasażerskiego: prawie zderzyłem się z dronem. Pentagon: to nie my

Pilot linii American Airlines zgłosił przypadek bliskiego spotkania z dronem w powietrzu, na wysokości ok. 700 metrów, w czasie gdy schodził do lądowania na jednym z lotnisk na Florydzie. Do zdarzenia doszło w marcu i Federalny Urząd Lotnictwa bada sprawę, bo - jak się okazuje - piloci samolotów rejsowych w USA kilka razy unikali już kolizji z bezzałogowymi maszynami. Pentagon twierdzi, że dron nie należał do wojska. Amerykańskie media w związku z tym pytają, do kogo, bo prywatne drony wciąż są w USA nielegalne.

AI: Nigeryjskie wojsko wiedziało o planowanym ataku na szkołę

Nigeryjskie wojsko zostało uprzedzone o planowanym przez islamistów ataku na miejscowość, z której w połowie kwietnia uprowadzono ponad 300 uczennic, jednak zignorowało te ostrzeżenia - poinformowała w piątek organizacja praw człowieka Amnesty International.

Katastrofa pociągu. 11 nowych oskarżonych

Jedenastu pracowników państwowego przedsiębiorstwa kolejowego w Hiszpanii zostało oskarżonych w związku z katastrofą kolejową pod Santiago de Compostela w lipcu ub. roku, w której zginęło blisko 80 osób - podał w piątek prowadzący dochodzenie sędzia śledczy.

Prawie trzy czwarte Niemców boi się wojny

Aż 71 proc. Niemców obawia się, że konflikt na Ukrainie może doprowadzić do wybuchu wojny. Połowa uczestników ankiety uważa, że UE nie dysponuje skutecznymi środkami, by powstrzymać Rosję przed agresją - podała w piątek niemiecka telewizja publiczna ZDF.

"Czarna lista" ONZ. Kary dla dowódców stron i byłego prezydenta

Rada Bezpieczeństwa ONZ w piątek nałożyła sankcje wizowe i finansowe na osoby odpowiedzialne za wywołanie krwawego konfliktu w Rep. Środkowoafrykańskiej. Są to: były prezydent kraju Francois Bozize oraz przywódcy dwóch zwalczających się rebelianckich koalicji.

Eurodeputowany z symbolem rosyjskiego wojska na piersi

Symbol rosyjskiego wojska na piersi eurodeputowanego? Baretkę w charakterystyczne rudo-czarne pasy wpiął w klapę marynarki Waldemar Tomaszewski, działacz polskiej mniejszości narodowej na Litwie i przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, z ramienia której dostał się do Parlamentu Europejskiego. Deputowany upamiętnił w ten sposób piątkowe obchody 69. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej.

Ustawa na Dzień Zwycięstwa. Łagier za wezwanie do oddania Krymu

Nastroje separatystyczne w Rosji od piątku srogo karane. 9 maja weszła w życie wzbudzająca kontrowersje ustawa, zgodnie z którą nawet ten, kto słownie podważa integralność terytorialną Federacji Rosyjskiej, będzie karany. Ustawa powstawała równolegle z działaniami Rosjan na Ukrainie. Eksperci zauważyli, że za wezwanie do zwrotu Krymu Ukrainie grozić będzie więzienie.

Amerykanie oddali lotniskowiec. Musieli dopłacić centa

Jeden z weteranów US Navy ostatecznie trafi do pieców hutniczych. Flota zapłaciła symbolicznego centa za pozbycie się lotniskowca USS Saratoga. Okręt od dwóch dekad stał w rezerwie. Próbowano zamienić go w muzeum, ale nie udało się.

"Unia w ogóle nie powinna mówić o sankcjach, tylko je nakładać"

- Unia w ogóle nie powinna mówić o sankcjach, tylko je nakładać – powiedział doradca prezydenta ds. międzynarodowych prof. Roman Kuźniar, który był gościem "Faktów po Faktach" w TVN24. Wyraził też zaniepokojenie, że wizyta Władimira Putina w Normandii w czasie rocznicy D-Day może być próbą przełamania izolacji prezydenta Rosji.

Żyrinowski: O czym myślą w Warszawie? Coś im zostało w tych głowach?

- Całe to potrząsanie bronią do niczego dobrego nie doprowadzi. Będziemy zmuszeni do wyprowadzenia ciosu prewencyjnego - stwierdził Władimir Żyrinowski, słynący z kontrowersyjnego języka rosyjski populista i nacjonalista. W rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Andrzejem Zauchą ponownie sugerował Polakom, żeby dołączyli się do Rosji i przeprowadzili rozbiór Ukrainy.