Naloty w Syrii to "zła decyzja". Pięć punktów przeciwko Obamie

"New York Times" krytykuje władze USA za naloty na Państwo Islamskie (IS) w Syrii. Nie tylko wzmacniają syryjski reżim, ale też nie zostały poprzedzone publiczną debatą, konieczną przed zaangażowaniem kraju w kosztowny i długi konflikt - pisze gazeta. A to nie wszystkie zarzuty, jakie ten opiniotwórczy dziennik stawia administracji Baracka Obamy.

Kozackie "republiki" i starcia w Doniecku. Rebeliantów czeka ciężka zima

W ostatnich dniach z obozu separatystów dochodzą informacje o konfliktach i podziałach - piszą ukraińscy analitycy. Poszczególni polowi komendanci już nie chcą słuchać rozkazów jednego dowództwa. Im bliżej zimy, tym gorsza sytuacja socjalna i ekonomiczna w "republikach ludowych", a to zwiększa spory wśród rebeliantów.

Australia: Sympatyk dżihadu zaatakował nożem policjantów. Został zastrzelony

Australijska policja zastrzeliła podejrzanego o terroryzm nastolatka. Strzały padły, gdy wezwany na przesłuchanie na komisariat 18-latek zaatakował nożem funkcjonariuszy z wydziału antyterrorystycznego. Wcześniej ze względów bezpieczeństwa władze unieważniły mu paszport - poinformowała w środę australijska policja.

Hezbollah przeciwny nalotom na "groźnego potwora"

Przywódca szyickiego libańskiego ugrupowania Hezbollah szejk Hasan Nasrallah powiedział we wtorek, że jest przeciwny atakom lotniczym w Syrii, prowadzonym przez koalicję USA i krajów arabskich , niezależnie od tego, kto jest celem tych ataków.

Jak i kiedy Syria dowiedziała się o nalotach? USA plączą się w tłumaczeniach

- Nie prosiliśmy syryjskiego reżimu o zgodę na przeprowadzenie nalotów. Nie koordynowaliśmy naszych działań z rządem Syrii - zapewniła we wtorek rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki. Jednocześnie przyznała, że rząd w Damaszku został ostrzeżony, by syryjskie lotnictwo nie brało na cel amerykańskich samolotów. Czy syryjski rząd został uprzedzony o atakach? Amerykańskiej dyplomacji ciężko jest przyznać się do jakiejkolwiek współpracy z reżimem Asada.

W Iraku i Syrii przybywa dżihadystów z Europy

Liczba dżihadystów z Europy, biorących udział w walkach w Syrii i Iraku, wzrosła w ostatnim czasie do "około 3 tysięcy" - poinformował cytowany we wtorek przez AFP unijny koordynator ds. zwalczania terroryzmu Gilles de Kerchove.

Tak trafia F-22 Raptor. Bilans nalotów w Syrii: 160 bomb, 120 zabitych

Niecałe dwa tygodnie po ogłoszeniu przez Baracka Obamy strategii walki z dżihadystami, wojska USA wraz z sojusznikami przeprowadziły w nocy z poniedziałku na wtorek ataki lotnicze na pozycje dżihadystów w Syrii. Według informacji Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, w nalotach zginęło co najmniej 120 bojowników, a 300 zostało rannych. Rzecznik Pentagonu John Kirby podał z kolei, że w atakach użyto ponad 160 bomb lotniczych.

Zięć bin Ladena dostał dożywocie

Zięć założyciela Al-Kaidy Osamy bin Ladena, pochodzący z Kuwejtu Sulejman Abu Ghaith, został we wtorek skazany na dożywocie za działalność terrorystyczną przez federalny sąd okręgowy na nowojorskim Manhattanie.

Porażka hiszpańskiej prawicy. Nie będzie zaostrzenia prawa aborcyjnego

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy poinformował we wtorek, że wycofuje projekt zmiany prawa aborcyjnego, przewidujący zaostrzenie przepisów dotyczących usuwania ciąży. Przedstawiony przez ministra sprawiedliwości Alberto Ruiz-Gallardona w 2012 r. projekt od początku wywoływał w Hiszpanii gorącą polemikę. W związku z wycofaniem projektu Ruiz-Gallardón podał się do dymisji i ogłosił, że wycofuje się z polityki.

Brytyjczycy też zbombardują? Jeśli tak, to tylko w Iraku

Premier David Cameron ogłosić ma w środę, że Wielka Brytania jest gotowa przyłączyć się do powietrznych ataków na pozycje Państwa Islamskiego w Iraku. Rząd planuje zwrócić się do parlamentu o zgodę na takie działania - informuje Reuters.