Prezydent USA Barack Obama zgodził się na wysłanie do Iraku w najbliższym czasie 1,5 tys. żołnierzy amerykańskich - poinformował w piątek Departament Obrony. Oznacza to podwojenie liczby amerykańskich żołnierzy w tym kraju. Oficjalnie będą oni doradzać siłom irackim i kurdyjskim w walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego.

Catherine Ray, rzeczniczka nowo wybranej wysokiej przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federiki Mogherini, w październiku 2013 roku wyszła za mąż. To radosne wydarzenie zapewne nie trafiłoby do mediów, gdyby nie fakt, że została żoną Thomasa Barros-Tastetsa. Jest on partnerem w belgijskiej firmie G+, która lobbuje na rzecz rosyjskiego gazowego monopolisty - Gazpromu.

Estoński minister obrony Sven Mikser uważa, iż wtargnięcia Rosjan w przestrzeń powietrzną i morską państw UE i NATO pokazują, że kraj ten powrócił do postawy znanej z czasów zimnej wojny. Zdaniem Miksera, Zachodowi nie zależy na eskalacji napięcia, a w obliczu kryzysu powinien pozostać silny i zjednoczony.

Zazdrość, mezalians i próba zabójstwa. Miłosny dramat rodem z latynoskich seriali rozgrywa się właśnie w najbliższym otoczeniu prezydenta Władimira Putina. Syn znanego polityka, ekonomisty i doradcy prezydenta Rosji Siergieja Głazjewa - Jurij - oskarżył rodziców o sfabrykowanie sprawy przeciwko swojej ukochanej. Kobieta, oskarżona o usiłowanie zabójstwa, od ponad miesiąca przebywa w areszcie.

Przedstawiciele separatystów z Donbasu na wschodniej Ukrainie oświadczyli, że w miejscu lipcowej katastrofy malezyjskiego samolotu odnaleziono dalsze szczątki ludzkie. W związku z tym wstrzymane zostały prace nad przewiezieniem wraku Boeinga 777.

Agenci FBI weszli do biura Robin Raphel - doradczyni w Departamencie Stanu USA, zajmującej się Pakistanem.Według stacji CNN chodzi o śledztwo w ramach "działań kontrwywiadowczych". Określenie to oznacza zwykle podejrzenie o szpiegowanie na rzecz obcego wywiadu. "Washington Post" poinformował, że Raphel została pozbawiona certyfikatu bezpieczeństwa dającego dostęp do informcji niejawnych.

Iran wciąż nie rozwiał podejrzeń, że mógł prowadzić prace badawcze nad budową bomby atomowej - stwierdziła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w poufnym raporcie, przekazanym państwom członkowskim - pisze Reuters.

NATO odnotowało zwiększenie liczby rosyjskich żołnierzy i sprzętu przy granicy z Ukrainą - powiedział agencji Reutera przedstawiciel Sojuszu. Wcześniej w piątek rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Łysenko alarmował, że Rosja nie przestaje sprowadzać posiłków do Donbasu.

Gdy szef łotewskiej dyplomacji przyznał na Twitterze, że jest gejem, do grona użytkowników serwisu gratulujących Edgarsowi Rinkevicsowi odwagi szybko dołączył Radosław Sikorski. "Jestem dumny, że jestem twoim przyjacielem" - napisał marszałek polskiego Sejmu

Dżihadyści z Państwa Islamskiego postanowili stworzyć "nowego człowieka" od podstaw. Dlatego też zamknęli większość szkół w prowincji Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii, by wprowadzić tam własny "islamski program nauczania" - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Bardzo zaraźliwy, występujący dotąd tylko w Azji szczep wirusa ptasiej grypy - H5N8 - pojawił się na fermie indyków w Niemczech w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. To 60 km od Szczecina. Specjaliści podkreślają, że ten rodzaj wirusa nie przenosi się na człowieka, ale niepokojące jest to, że wirus ten do tej pory nie występował w Europie.

Na Placu Czerwonym w Moskwie odbyła się w piątek parada, upamiętniająca defiladę wojskową z 7 listopada 1941 roku - tę, której uczestnicy udali się bezpośrednio na front. Przebiegał on 30-70 km od Moskwy. Tamtą defiladę przeprowadzono w rocznicę bolszewickiego przewrotu z 1917 roku.