Bunt przeciw Netanjahu. W tym roku nie będzie Nagrody Izraela

Nagroda Izraela, najważniejsze w kraju wyróżnienie z różnych dziedzin przyznawane od 1953 r., nie zostanie w tym roku przyznana z powodu rezygnacji jurorów. Powodem burzy wokół nagrody są ingerencje premiera Benjamina Netanjahu w skład przyznającej ją komisji.

"Gdzieś tli się nadzieja, że Rosjanie powstrzymają agresywne zachowania"

Nie wszyscy są entuzjastami porozumień mińskich, ale dziś to najlepszy sposób, by powstrzymać Rosję - stwierdził we wtorek szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który jest w Waszyngtonie. Tusk powiedział także, że opcja wysłania broni na Ukrainę jest na stole, ale zarówno USA, jak i UE chcą tego uniknąć. - W Europie nie ma dzisiaj jednak konsensusu, czy poczucia, że należy zaangażować się w jakikolwiek sposób militarnie (na Ukrainie - red.) - oświadczył.

Były premier Japonii poleciał na Krym

Były premier Japonii Yukyo Hatoyama wbrew woli obecnego rządu japońskiego udał się we wtorek na Krym, by - jak zapowiadał - przyjrzeć się sytuacji i ocenić, czy aneksja tego półwyspu przez Rosję była usprawiedliwiona - poinformowała agencja Kyodo.

"Rosja potencjalnie największym zagrożeniem". Londyn mobilizuje wywiad

Szef dyplomacji Wielkiej Brytanii Philip Hammond stwierdził, że Wielka Brytania nie ma wyboru i wobec potencjalnie "największego zagrożenia" płynącego dla jego kraju ze strony Rosji, skupi się na działaniach wywiadowczych mających na celu zbieranie informacji o działaniach Moskwy.

Nie ma zleceniodawców zabójstwa Niemcowa? "Wersję z Czeczenami można sprzedać najłatwiej"

"Nie ma zleceniodawców zabójstwa opozycjonisty Borysa Niemcowa. Morderstwo zostało zaplanowane i dokonane przez dwóch byłych żołnierzy czeczeńskiego batalionu Północ Zaura Dadajewa i Bisłana Szawanowa" – pisze rosyjski portal Rosbalt, powołując się na źródła w służbach śledczych. Gazeta "Wiedomosti" cytuje lidera partii Demokratyczny Wybór Władimira Miłowa, który uważa, że "wersję z Czeczenami można najłatwiej sprzedać, bo społeczeństwo rosyjskie ich nie lubi".

Reporter TVN24: Ostrzał pod Mariupolem trwa. W boju haubice i czołgi

Miasteczko Szyrokine, znajdujące się kilkanaście kilometrów od Mariupola na południu obwodu donieckiego, jest we wtorek ostrzeliwane z ciężkiej artylerii. - W użyciu są czołgi - relacjonował przed południem na antenie TVN24 specjalny wysłannik stacji na Ukrainie Łukasz Gonciarski, opisując sytuację wokół Mariupola, w którym się w tej chwili znajduje.

Przestępcy seksualni rozpływają się na Wyspach. Wychodzą z więzień i znikają

Setki skazanych za przestępstwa seksualne po wyjściu z więzienia znikają z policyjnych radarów - donosi BBC News, powołując się na policyjne statystyki. Brytyjska policja obecnie poszukuje niemal 400 takich przestępców, ponieważ ich miejsce pobytu nie jest znane. Nie publikuje jednak ich nazwisk z powodu ochrony danych osobowych i obawy o lincz.

Czarnoskóry, nagi, nieuzbrojony. Policjant strzelił, choć miał paralizator

Biały policjant w stanie Georgia w USA zabił w poniedziałkowe popołudnie czarnoskórego mężczyznę, który nagi biegał po swoim budynku, dobijając się do sąsiadów. Ofiara była nieuzbrojona. Rzecznik miejscowej policji stwierdził, że policjant "mógł wywnioskować", że ma do czynienia z "chorą psychicznie" osobą. Mimo to nie wahał się strzelić, choć miał przy sobie paralizator.

Ekstremiści zapowiedzieli protest, burmistrz zrezygnował

Władze Saksonii-Anhalt na wschodzie Niemiec ogłosiły w poniedziałek, że rozważają możliwość zakazywania demonstracji pod domami polityków sprawujących honorowe urzędy publiczne. W Troeglitz honorowy burmistrz podał się do dymisji pod presją skrajnej prawicy.

"Istnieje kilka kroków, które powinniśmy wykonać, by odzyskać Krym"

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że udało się powstrzymać działania ofensywne przeciwnika na wschodzie kraju. Zapowiedział posiedzenie tzw. gabinetu wojennego, na którym mają zapaść bardzo ważne decyzje. Poroszenko mówił też o możliwości odzyskania okupowanego przez Rosjan Krymu.

Najważniejszy wojskowy w Polsce: jesteśmy przygotowani na "zielone ludziki"

W programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Gocuł oznajmił, że w przypadku wojny hybrydowej przyjęcie na siebie "zielonych ludzików" bierze straż graniczna i policja, potem żandarmeria wojskowa i regularna armia. - Mogę z odpowiedzialnością stwierdzić, że jesteśmy przygotowani na tak zwane "zielone ludziki" - powiedział wojskowy.

Komorowski z Bidenem o Ukrainie. Zgodni w kwestii sankcji

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Rozmowa dotyczyła konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, sytuacji na Ukrainie oraz współpracy dwustronnej - poinformował prezydencki minister Jaromir Sokołowski.