Czaputowicz: Polska gotowa poprzeć sankcje wobec Rosji

[object Object]
Johnson i Czaputowicz spotkali się w Wielkiej Brytaniitvn24
wideo 2/18

Polskie władze są "pewne, że państwo rosyjskie było zaangażowane" w próbę zabójstwa pułkownika GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala - oświadczył w Londynie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Czaputowicz wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Borisem Johnsonem po porannych rozmowach dyplomatycznych dotyczących współpracy bilateralnej i wspólnej odpowiedzi na próbę zabójstwa Skripala.

- Polska ma długą historię stosunków z Rosją, w szczególności z reżimem Władimira Putina, i mamy z nimi wiele kwestii (spornych). Nasze relacje są dość trudne w tym momencie, bo nie akceptujemy agresywnego podejścia Rosji. To tylko kolejny przykład - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Rząd poprze ewentualne sankcje

Zapowiedział, że rząd jest gotowy poprzeć nałożenie dalszych sankcji na Rosję.

- Jeśli chodzi o sankcje, Polska poparłaby takie działanie. Oczywiście nie wystarczą do tego dwa państwa, ale przedyskutujemy tę kwestię. Wyraziłem swoją gotowość do podniesienia tego tematu w poniedziałek podczas posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych (UE) i ten temat został wprowadzony do planu dyskusji - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Dodał, że "społeczność międzynarodowa musi się zmobilizować wokół tej kwestii i pokazać wobec Rosji naszą stanowczość i brak zgody na łamanie prawa międzynarodowego".

Czaputowicz zauważył, że poniedziałkowe spotkanie Rady odbędzie się zaledwie dzień po wyborach prezydenckich w Rosji i zaznaczył, że "to czas, aby wysłać jasny sygnał, jeśli chodzi o nasze stanowisko".

Jacek Czaputowicz spotkał się z Borisem JohnsonemMSZ / Tymon Markowski

Johnson: siła wsparcia dodaje mi otuchy

Boris Johnson podziękował Polsce za wsparcie okazane jego krajowi w sprawie Skripala. - Przedstawiłem Jackowi (Czaputowiczowi - red.) najnowsze informacje dotyczące sprawy Siergieja i Julii Skripal, a także oficera policji (Nicka) Baileya (który był na miejscu ataku i miał kontakt ze Skripalem i jego córką - red.). Siła wsparcia, które dostaliśmy od Polski i naszych przyjaciół na całym świecie, dodaje mi otuchy - powiedział szef brytyjskiej dyplomacji.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii podpisali także memorandum poświęcone współpracy w zakresie walki z rosyjską dezinformacją w krajach Europy Wschodniej, w tym na Ukrainie i Białorusi.

Nowe memorandum ma wzmocnić dotychczasową współpracę w tym obszarze, w tym rozwijając ustalenia z grudniowego szczytu polsko-brytyjskiego w Warszawie, w trakcie którego podpisano między innymi traktat dotyczący polityki obronnej oraz zdecydowano o udzieleniu wsparcia finansowego dla nadającej na Białorusi telewizji Biełsat.

Spotkanie w historycznym miejscu

Jacek Czaputowicz i Boris Johnson spotkali się w piątek rano w bazie RAF Northolt na zachodzie Londynu.

Northolt była jedną z baz polskich lotników podczas II wojny światowej i Bitwy o Anglię, do dzisiaj funkcjonuje tam archiwum zawierające dane osobowe pilotów, którzy latali w składzie Polskich Sił Powietrznych i Królewskich Sił Powietrznych (RAF). Czaputowicz i Johnson odwiedzili nowe muzeum poświęcone Bitwie o Anglię, umiejscowione w bunkrze, z którego w tamtym czasie kierowano obroną przestrzeni powietrznej nad Wielką Brytanią.

145 Polaków stanowiło po Brytyjczykach drugą co do liczebności grupę lotników, uczestniczących w starciach powietrznych i było odpowiedzialnych za około 10 procent strąceń samolotów nazistów.

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MSZ / Tymon Markowski

Tagi:
Raporty: