Połowa Rosjan uważa obecne wydarzenia na Ukrainie za wojnę domową, 17 proc. widzi w nich ludobójstwo i terror, ale o udziale Zachodu wspomina tylko 3 proc. ankietowanych. Takie wyniki daje najnowszy sondaż ośrodka WCIOM. Podczas styczniowego badania ponad jedna czwarta Rosjan uznała za wysokie prawdopodobieństwo wybuchu wojny między Rosją a Ukrainą, co dziesiąty ankietowany mówi, że taka wojna już trwa.

Prawy Sektor tworzy sztab koordynacji formacji ochotniczych w strefie operacji antyterrorystycznej (ATO) - poinformował w telewizji 1+1 lider organizacji, deputowany Dmytro Jarosz. To kolejny przejaw zaostrzającego się konfliktu na linii bataliony ochotnicze - regularne wojsko. Tzw. dobrowolcy ostro krytykują nieudolność prowadzących działania wojenne w Donbasie generałów.

Redakcja francuskiego magazynu satyrycznego "Charlie Hebdo", która na początku stycznia była celem krwawego ataku terrorystycznego, poinformowała w niedzielę wieczorem, że na kilka najbliższych tygodni zawiesza wydawanie pisma. "Nasi pracownicy są wyczerpani" - uzasadniono przerwę w ukazywaniu się tygodnika.

Kenji Goto miał w Japonii udaną karierę dziennikarską, kochającą żonę i dwie malutkie córeczki. Uparł się jednak, by pojechać do ogarniętej wojną domową Syrii. - Nie jestem Amerykaninem ani Brytyjczykiem. Jestem Japończykiem, mogę jechać - miał mówić. 47-latek został porwany jesienią na terenach kontrolowanych przez dżihadystów. W sobotę Państwo Islamskie opublikowało nagranie, na którym informuje o jego egzekucji.

Be­ne­dict Cum­ber­batch, znany z roli serialowego Sherlocka Holmesa, dołączył do ponad 40 tys. osób, które podpisały się pod listem otwartym do brytyjskiego premiera i rodziny królewskiej. Aktor domaga się ułaskawie­nia ok. 50 tys. mężczyzn, ska­za­nych za homoseksualizm na mocy przepisów z początku XX wieku. Wielu z nich po­peł­ni­ło sa­mo­bój­stwo, ale sza­cu­je się, że ok. 15 tys. nadal żyje.

Wybuch bomby w autobusie w pobliżu starego miasta w Damaszku zabił w niedzielę co najmniej 7 osób, głównie libańskich pielgrzymów - podają syryjscy aktywiści i libańskie media. 20 osób zostało rannych.

Bojownicy islamistycznej partyzantki Boko Haram zaatakowali w nocy z soboty na niedzielę Maiduguri, jedno z największych miast na północnym wschodzie Nigerii. Według świadków i źródeł w siłach bezpieczeństwa w walkach zginęło co najmniej osiem osób.

Kilka tysięcy prodemokratycznych demonstrantów wróciło w niedzielę na ulice Hongkongu, by wziąć udział w pierwszym dużym marszu od zakończenia blokad i manifestacji pod koniec ubiegłego roku. W mieście rozmieszczono ok. 2 tys. policjantów.

Rosyjski samolot transportowy Ił-78, który w piątek niebezpiecznie zbliżył się do granicy NATO, poderwał do lotu włoskie "Tajfuny". To kolejny alarm nad Bałtykiem w ostatnich miesiącach. W 2014 r.samoloty NATO ponad 150 razy przechwyciły rosyjskie maszyny w rejonie Bałtyku. To cztery razy częściej niż w 2013 r. Czterokrotnie wzrosła też liczba myśliwców Sojuszu strzegących nieba Litwy, Łotwy i Estonii. Wśród nich są obecnie też polskie maszyny.

13 ukraińskich żołnierzy i kilkunastu cywilów zginęło na wschodzie Ukrainy w przeciągu ostatnich 24 godzin - poinformowała strona ukraińska. Trójstronna grupa kontaktowa ws. rozwiązania kryzysu na Ukrainie (OBWE, Ukraina, Rosja) zaapelowała do wszystkich stron o niezwłoczną realizację porozumień zawartych w Mińsku we wrześniu ubiegłego roku.

Sześcioro bułgarskich obywateli, uprowadzonych w ubiegłą środę w Sudanie przez ugrupowanie rebelianckie, zostało uwolnionych i przekazanych w ręce oenzetowskiej organizacji, dla której pracowali - poinformowało w niedzielę bułgarskie MSZ.