Prezydent Izraela uczcił pamięć arabskich ofiar masakry

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin odwiedził w niedzielę położone przy granicy z Zachodnim Brzegiem Jordanu miasto Kafr Kasim, by uczcić ofiary dokonanej tam przed 58 laty przez izraelską straż graniczną masakry, w której zginęło 47 arabskich cywilów.

Demonstrowali w obronie demokracji. Trafią do więzienia

Sąd w Kairze skazał w niedzielę 23 osoby, w tym siedem kobiet, na kary trzech lat więzienia za udział w nielegalnej demonstracji. Agencja Associated Pres pisze, że jest to kolejna rozprawa władz ze świeckim ruchem prodemokratycznym.

Po wyborach ruszają rozmowy koalicyjne. Nowy rząd najpóźniej za dziesięć dni?

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko liczy, że konsultacje w sprawie utworzenia koalicji parlamentarnej rozpoczną się już w poniedziałek i zakończą w ciągu 10 dni. Po zakończeniu niedzielnych wyborów parlamentarnych pdkreślił, że Ukraińcy poparli jego plan zakończenia konfliktu z separatystami na wschodzie kraju, demokratyczne reformy i prozachodni kurs.

Blok Poroszenki wygrywa. Z kim będzie chciał rządzić?

Prezydencki Blok Petra Poroszenki odniósł zwycięstwo w niedzielę we wcześniejszych wyborach parlamentarnych na Ukrainie. Według Narodowego Exit-poll uzyskał on 23 proc. głosów, tuż za nim uplasował się Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka (21,3 proc.).

Niemiecka "Drużyna Antyszariatowa" starła się z policją

W Kolonii na ulice wyszły tłumy kibiców piłkarskich, którzy protestowali przeciw obecności w Niemczech ekstremistów islamskich. Wielu miało koszuli z hasłem "Drużyna Antyszariatowa". Skończyło się na burdach i walce z policją. 14 osób, w tym 13 policjantów, zostało ranych.

"Układ sił jest taki, że daje większe nadzieje na reformy"

- Ogólnie te dwie partie mają za mało w stosunku do tego, co jest potrzebne, by rzeczywiście realizować w pełni konsekwentny projekt. Być może będą musieli dobrać jeszcze Batkiwszczyne. Natomiast układ sił jest taki, że daje to większe nadzieje na reformy - ocenił w "Faktach po Faktach" Aleksander Smolar komentując wyniki z Narodowego Exit-poll wyborów parlamentarnych na Ukrainie.

Studentom wi-fi, emerytom kaszę gryczaną. Nie tylko Stepan Chewbacca chce do parlamentu

Podczas wyjątkowo krótkiej kampanii wyborczej na Ukrainie kandydaci używali przede wszystkim słów-kluczy: zwycięstwo, braterstwo, duma z bycia Ukraińcem. Jest jednak kilkoro kandydatów, którzy postanowili zaskoczyć wyborców i zastosować nietypowy sposób na promocję swoich programów. Bezpłatne trzepanie dywanów, czy "podniesienie pensji do kosmicznego poziomu" to tylko kilka z nich.

Miesiące tortur, ciemności i głodu. Happy end dla jednych, dla innych śmierć

"Zakładnicy z państw Zachodu przetrzymywani przez działających w Syrii fanatyków przeżyli piekło" - pisze "New York Times". Gazeta relacjonuje w obszernym reportażu, jak przez miesiące zakładnicy głodowali, nie widzieli światła dziennego, musieli znosić tortury i symulowane egzekucje. W końcu większość Europejczyków wypuszczono, gdyż ich rządy potajemnie płacą okupy. Amerykanów i Brytyjczyków czeka śmierć.

Samantha Power szuka sposobu na ebolę w centrum epidemii

- Nie jesteśmy na właściwej drodze do rozwiązania problemu wirusa - oznajmiła ambasador USA przy ONZ Samantha Power, która w niedzielę rozpoczęła wizytę w ogarniętej epidemią eboli Gwinei. Ma tam zapoznać się z potrzebami kraju, by móc skutecznie pomóc w walce z wirusem. Power uda się także do Sierra Leone i Liberii.

Darth Vader chciał zagłosować. Nie dali mu

Kandyduje do ukraińskiego parlamentu z ramienia Internetowej Partii Ukrainy, ale on sam nie mógł oddać głosu. Darth Vader pojawił się rano w jednym z kijowskich lokali wyborczych przy akompaniamencie "Marszu Imperialnego". Karty do głosowania jednak do urny nie wrzucił. Powód? Odmówił ściągnięcia charakterystycznej maski, a członkowie komisji wyborczej okazali się bezlitośni.

Cała władza w ręce Poroszenki. Rewolucja w parlamencie to mit

Rewolucja i wojna z pewnością odcisnęły swe piętno na ukraińskich wyborach. Widać to na listach kandydatów, widać w programach partii. Nie musi to jednak wcale oznaczać pełnej odnowy parlamentu. Stara ordynacja w połączeniu z oligarchicznymi układami jest dobra dla Petra Poroszenki, ale czy dla ukraińskiej demokracji?

Gafa Ławrowa. Pierwszy wyciągnął rękę do króla Norwegii

"Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow jako pierwszy wyciągnął rękę do króla Norwegii" - pisze białoruski portal By24.org powołując się na norweskich internautów. Gafa przydarzyła się podczas spotkania norweskiego króla Haralda V z szefem rosyjskiej dyplomacji na obchodach 70. rocznicy wyzwolenia Norwegii podczas II wojny światowej.

Dowódcy batalionów idą na wyborczą wojnę

Byli współpracownicy Tymoszenko, bohaterowie rewolucji w Kijowie, weterani walk w Donbasie – taka mieszanka tworzy Front Ludowy. Głównego kandydata na koalicjanta partii prezydenckiej. Im bliżej jednak głosowania, tym mocniej deptały mu po piętach mniejsze partie centroprawicy.

Po 13 latach Amerykanie i Brytyjczycy opuszczają Afganistan

Ostatni amerykańscy żołnierze piechoty morskiej i brytyjskie oddziały bojowe oficjalnie zakończyły w niedzielę misję w Afganistanie i przygotowują się do opuszczenia kraju. Wojskowi przekazali dwie sąsiadujące bazy pod kontrolę lokalnych sił bezpieczeństwa.

Lider separatystów za udział w wyborach grozi sądem i rozstrzelaniem

Tzw. władze samozwańczej Ługaskiej Republiki Ludowej grożą mieszkańcom obwodu ługańskiego "sądem zgodnie z prawami czasu wojny", a członkom komisji wyborczych "kijowskiej junty" - rozstrzelaniem. Ulotki z takimi groźbami pojawiły się w sobotę, przede wszystkim w Ługańsku. Pod groźbami podpisał się Aleksiej Kariakin - do niedawna mechanik samochodowy, od maja b.r. "przewodniczący Rady Najwyższej Ługańskiej Republiki Ludowej".

Sieroty po Janukowyczu. Pogrzebią je Putin i lustracja

Partie związane z obalonym reżimem Janukowycza muszą walczyć, żeby w ogóle wejść do parlamentu. Grają nimi jeszcze oligarchowie, ale to już zgrana karta. Bo trwają rozliczenia z poprzednią ekipą i dlatego, że w wyborach nie biorą udziału Krym i część Donbasu – tradycyjne bastiony opcji prorosyjskiej, odebrane Kijowowi przez Kreml.

W USA zaostrzają przepisy w walce z ebolą

Trzy stany USA - Nowy Jork, New Jersey i Illinois - wprowadziły obowiązkową 21-dniową kwarantannę dla powracających z Afryki Zachodniej osób z grupy "wysokiego ryzyka", które miały bezpośredni kontakt z chorymi na ebolę.