Około 40 proc. mieszkańców Debalcewa przeszło na stronę rebeliantów i teraz strzelają do swoich sąsiadów - informuje szef donieckiej administracji obwodowej Aleksandr Kichtenko. Według niego ostrzał miasta przez artylerię "Ługańskiej Republiki Ludowej" jest bez sensu, bo ukraińskie wojsko zajmuje pozycje pod Debalcewem, a nie w samym mieście.

Rząd Japonii chce rozpocząć polityczną debatę w sprawie stworzenia podstawy prawnej, która pozwalałaby japońskim siłom zbrojnym na dokonywanie interwencji za granicą w celu ratowania zagrożonych Japończyków - powiedział w poniedziałek premier Shinzo Abe.

Ulga po uwolnieniu australijskiego dziennikarza Petera Greste'a z egipskiego więzienia jest zakłócona przez obawy, że dwóch jego kolegów nie wyjdzie na wolność - stwierdziła rodzina Greste'a na konferencji prasowej. Dziennikarz został deportowany z Egiptu na Cypr, skąd w najbliższych dniach odleci do Sydney.

Na początku okłamywano ich, że jadą na ćwiczenia, teraz podpisują papiery o milczeniu, a w razie sprzeciwu - wylatują z armii. Rosja od miesięcy wysyła na Ukrainę elitarne jednostki komandosów. Rodziny zabitych nakłania się do milczenia pieniędzmi lub szantażem. To nie pojedyncze przypadki, a zorganizowany państwowy mechanizm. Dziennikarze "Czarno na białym" rozmawiali z rodzinami żołnierzy, którzy zginęli w walkach na Ukrainie. Cały reportaż dzisiaj o 20.30 w TVN24.

Połowa Rosjan uważa obecne wydarzenia na Ukrainie za wojnę domową, 17 proc. widzi w nich ludobójstwo i terror, ale o udziale Zachodu wspomina tylko 3 proc. ankietowanych. Takie wyniki daje najnowszy sondaż ośrodka WCIOM. Podczas styczniowego badania ponad jedna czwarta Rosjan uznała za wysokie prawdopodobieństwo wybuchu wojny między Rosją a Ukrainą, co dziesiąty ankietowany mówi, że taka wojna już trwa.

Prawy Sektor tworzy sztab koordynacji formacji ochotniczych w strefie operacji antyterrorystycznej (ATO) - poinformował w telewizji 1+1 lider organizacji, deputowany Dmytro Jarosz. To kolejny przejaw zaostrzającego się konfliktu na linii bataliony ochotnicze - regularne wojsko. Tzw. dobrowolcy ostro krytykują nieudolność prowadzących działania wojenne w Donbasie generałów.

Redakcja francuskiego magazynu satyrycznego "Charlie Hebdo", która na początku stycznia była celem krwawego ataku terrorystycznego, poinformowała w niedzielę wieczorem, że na kilka najbliższych tygodni zawiesza wydawanie pisma. "Nasi pracownicy są wyczerpani" - uzasadniono przerwę w ukazywaniu się tygodnika.

Kenji Goto miał w Japonii udaną karierę dziennikarską, kochającą żonę i dwie malutkie córeczki. Uparł się jednak, by pojechać do ogarniętej wojną domową Syrii. - Nie jestem Amerykaninem ani Brytyjczykiem. Jestem Japończykiem, mogę jechać - miał mówić. 47-latek został porwany jesienią na terenach kontrolowanych przez dżihadystów. W sobotę Państwo Islamskie opublikowało nagranie, na którym informuje o jego egzekucji.

Be­ne­dict Cum­ber­batch, znany z roli serialowego Sherlocka Holmesa, dołączył do ponad 40 tys. osób, które podpisały się pod listem otwartym do brytyjskiego premiera i rodziny królewskiej. Aktor domaga się ułaskawie­nia ok. 50 tys. mężczyzn, ska­za­nych za homoseksualizm na mocy przepisów z początku XX wieku. Wielu z nich po­peł­ni­ło sa­mo­bój­stwo, ale sza­cu­je się, że ok. 15 tys. nadal żyje.