Od przyjęcia w czerwcu 2013 roku ustawy zakazującej propagandy homoseksualizmu w Rosji nastąpił "wzrost liczby ataków, przypadków nękania i dyskryminacji gejów, lesbijek i osób transseksualnych" - stwierdziła organizacja praw człowieka Human Rights Watch (HRW) w swoim najnowszym raporcie. Wezwała rosyjskie władze, by zaprzestały praktyki "zachęcania do homofobii".

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry rozmawiał w poniedziałek z watykańskim sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem o przyszłości bazy Guantanamo, gdzie przetrzymywani są podejrzani o terroryzm. Watykanowi zależy na "humanitarnym rozwiązaniu" tej kwestii.

- Klienci siedzieli przy stolikach. Nie wiedzieli, że już są zamknięci w kawiarni - opowiada świadek, który był w pobliżu kawiarni w Sydney, gdy wtargnął do niej terrorysta. Mężczyzna opisuje, że uzbrojony napastnik działał ze spokojem, rozważnie. Wciąż nie udało się uwolnić zakładników, których przetrzymuje.

Z rosyjską strategią wobec Zachodu jest tak, jak z całą polityką Władimira Putina. Niby od wielu lat wiadomo, jaka jest, a zachodni liderzy i tak ciągle wydają się zaskoczeni. Rosja tradycyjnie gra na skłócenie Europy z USA, a także podzielenie samej UE. Niemcy nie dały się do tego wykorzystać, więc Kreml sięgnął teraz po Francję. Analiza Grzegorza Kuczyńskiego dla tvn24.pl.

"Pogorszenie naszych stosunków z Ukrainą jest nieuniknione w przypadku zastosowania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską w takiej postaci, w której ją podpisano" - ostrzegł Ukraińców premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. W poniedziałkowej "Niezawisimej Gaziecie" opublikował artykuł o przyszłości relacji rosyjsko-ukraińskich, w którym podkreślił m.in., że Ukraińcy na granicy będą teraz "szczegółowo sprawdzani" przez pograniczników.

Policja potwierdziła, że w kawiarni w Sydney zginęły trzy osoby. Jedną z ofiar szturmu na kawiarnię w Sydney, w której przez kilkanaście godzin napastnik przetrzymywał zakładników, jest sam napastnik Man Haron Monis, uchodźca z Iranu i samozwańczy szejk. Rannych zostało kilka osób. W TVN24 Biznes i Świat trwa wydanie specjalne dot. wydarzeń w Sydney. Na portalu tvn24.pl relacjonujemy je minuta po minucie.

52 proc. Szkotów opowiada się za niepodległością, 48 proc. jest przeciw, jeśli pominąć niezdecydowanych i tych, którzy w głosowaniu nie wzięliby udziału – wynika z sondażu YouGov dla gazety "Scottish Sun".

22-letnia Rolene Strauss została Miss World. Pochodząca z RPA Rolene jest studentką medycyny i marzy, by leczyć i pomagać kobietom. Wicemiss World zostały Węgierka i Amerykanka.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział w niedzielę, że w rękach prorosyjskich separatystów i w Rosji, która ich wspomaga, znajduje się ponad 600 przetrzymywanych ukraińskich żołnierzy. Zaapelował o ich uwolnienie przed końcem roku. "Celem jest, aby na święta Bożego Narodzenia wszyscy, którzy są na listach, a jest ich ponad 600, wrócili do domów" - powiedział Poroszenko podczas spotkania Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. Podczas konfliktu na Ukrainie od połowy kwietnia zginęły 4 634 osoby, włącznie z ofiarami zestrzelonego samolotu malezyjskich linii lotniczych - wynika z opublikowanego w piątek raportu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA). Według tego bilansu, doprowadzonego do 7 grudnia, rannych zostało 10 423 ludzi, w tym ponad 1250 żołnierzy.