Polska obejmuje we wtorek rotacyjne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Głównym akcentem miesięcznego przewodnictwa będzie otwarta debata z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy na temat utrzymania pokoju i bezpieczeństwa oraz przestrzegania prawa międzynarodowego.
Jak wynika z informacji przekazanych przez MSZ, prezydent poprowadzi dyskusję 17 maja. Z kolei 22 maja minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz pokieruje debatą ministerialną o ochronie ludności cywilnej z udziałem sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.
Cele
Sprawowanie przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa - jak podkreśla resort - jest szczególną okazją do promocji i realizacji celów i priorytetów polskiego członkostwa w gremium kluczowym z punktu widzenia utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Dodaje, że jako przewodnicząca Rady bezpieczeństwa ONZ Polska uzyska realny wpływ na kształtowanie agendy prac Rady, m.in. poprzez zwracanie uwagi społeczności międzynarodowej na zagadnienia, które kraj uważa za szczególnie istotne.
"Sprawna realizacja ww. zadań pozwoli podkreślić naszą pozycję w systemie Narodów Zjednoczonych, a także odgrywać aktywną rolę w odniesieniu do najważniejszych kryzysów politycznych na świecie" – stwierdza MSZ.
Jednym z głównych celów, jakie stawia sobie w maju, jest wcielenie się w rolę sprawnego organizatora prac Rady Bezpieczeństwa ONZ i bezstronnego moderatora debat. Pragnie też zapewnić członkom Rady optymalne warunki pracy, w oparciu o przyjęte procedury.
"Sprawne kierowanie w sytuacjach niespodziewanych"
W trakcie przewodnictwa Polska zamierza zorganizować szereg wydarzeń, które mają promować wybrane priorytety, jakie przyświecają członkostwu w Radzie. MSZ zaznacza, że kierowanie pracami Rady Bezpieczeństwa jest dość skomplikowanym procesem, który wymaga dyplomatycznego zaangażowania na wielu poziomach, nie tylko w Nowym Jorku. Dodaje, że przy konstruowaniu majowego programu prac Rady Bezpieczeństwa Polska utrzymuje stały kontakt zarówno z Sekretariatem ONZ, jak i z przedstawicielami pozostałych państw członkowskich ONZ.
"Kluczowe będzie sprawne kierowanie pracami Rady w sytuacjach niespodziewanych, np. na wypadek zaognienia konfliktów znajdujących się na agendzie RB. Ze szczególną atencją będziemy obserwować sytuację w Syrii; rozmowy pokojowe na Półwyspie Koreańskim, w tym spodziewane spotkanie prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem Kim Dzong Unem; a także kwestie izraelsko-palestyńskie" – informuje resort spraw zagranicznych.
Program prac
MSZ uzależnia swe działania od aktualnej sytuacji międzynarodowej. Przypomina że, Rada Bezpieczeństwa zajmuje się szerokim spektrum tematów, które dotyczą kwestii utrzymania pokoju i bezpieczeństwa na świecie.
"Podczas naszego przewodnictwa będziemy chcieli, aby program prac Rady jak najlepiej to odzwierciedlał. Na 9 maja zaplanowaliśmy przekrojowy briefing RB nt. operacji pokojowych ONZ, w którym swój udział potwierdzili dowódcy kontyngentów wojskowych wybranych misji. Dwa dni wcześniej, tj. 7 maja br., wspólnie ze Szwecją i Wybrzeżem Kości Słoniowej, zorganizujemy nieformalne spotkanie RB w formule 'Arria' nt. dzieci w konfliktach zbrojnych. Ponadto, w maju będziemy dyskutować także nt. sytuacji w Iraku, Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Libii oraz Sudanie" – wylicza MSZ.
Jak podaje resort, treść spotkań Rady Bezpieczeństwa w każdym miesiącu wynika z regularnych mechanizmów raportowania, a także bieżącej dynamiki międzynarodowej. Szczegółowy program prac Rady Bezpieczeństwa w trakcie polskiego przewodnictwa będzie omawiany 3 maja podczas zwyczajowego spotkania koordynacyjnego z udziałem stałych przedstawicieli państw członkowski RB ONZ.
Autor: js/mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock