Zabił na dworcu. Nie wiadomo, dlaczego krzyczał "Allahu Akbar"

27-letni Paul H., który we wtorek zaatakował ludzi na dworcu pod Monachium, został skierowany do zamkniętego szpitala psychiatrycznego. Prokuratura, która uznała go za niepoczytalnego lub częściowo niepoczytalnego, stwierdziła również, że nie ma przesłanek wskazujących na powiązania mężczyzny z tzw. Państwem Islamskim.

Co czwarta ciąża kończy się aborcją

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Instytutu Guttmachera, opublikowanego w naukowym czasopiśmie medycznym "Lancet", wynika, że rocznie dokonuje się 56 milionów aborcji. Oznacza to, że każdego roku na świecie co czwarta ciąża kończy się aborcją.

"Biznes nie ma wielkiego wyboru i może tylko się przystosować". Tak #PisząoPolsce

- Poparcie dla rządu PiS i jego kontrowersyjnych reform pozostaje wysokie, a opozycja nie jest w stanie mu zagrozić. Obecna sytuacja stała się normą i to fakt - pisze analityczka Stina Hertikainen dla "Forbesa". Jej zdaniem zagranica powinna się do tego przyzwyczajać. Ośrodek analityczny Stratfor zastrzega natomiast, że choć polska gospodarka będzie nadal rosła, to "nieprzewidywalność" polityczna może być zagrożeniem. Tak #PisząoPolsce.

"Cała Rosja tak żyje, ale wszyscy są wystraszeni". Proszą Putina o pomoc

Nasze pensje są tylko obniżane. Ministerstwo planuje kolejne oszczędności. Ale oni oszczędzają na żywych ludziach, prosimy o Twoją pomoc - napisali w otwartym liście do Władimira Putina zdesperowani pracownicy szpitala. Ich problemy są konsekwencją recesji gospodarczej w Rosji, wynikającej z niskich cen ropy naftowej i międzynarodowych sankcji. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Tęczowa mapa Europy. Polska na czerwono

Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów ILGA Europe opublikowało coroczny raport podsumowujący sytuację osób LGBTI w różnych krajach Europy. Wśród 49 ujętych w badaniu krajach Polska uplasowała się na 37. pozycji.

Co zrobić z Turcją i propozycją KE? Europarlament zabrał głos

Europosłowie z głównych frakcji politycznych w PE potwierdzili w środę, że poprą zniesienie wiz dla obywateli Turcji tylko wówczas, gdy kraj ten spełni wszystkie warunki liberalizacji wizowej. Przestrzegli też Ankarę przed szantażowaniem UE. Również w środę eurodeputowani z większości frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim opowiedzieli się za reformą unijnej polityki azylowej. Zdaniem socjalistów, liberałów i Zielonych najnowsze propozycje KE w tej dziedzinie nie są jednak wystarczające.

Uciekają z piekła wojny do piekła kapitalizmu

Jak pokazują nagrania z ukrytej kamery, syryjskie dzieci w Turcji mogą trafiać nie tylko do obozów, ale także do nielegalnej pracy. Część zaczyna naukę czytania i pisania dopiero w wieku 10 lat - wcześniej muszą pracować. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Dżihadyści otoczyli Palmirę

Dżihadyści z tak zwanego Państwa Islamskiego (IS), po kilku zwycięskich starciach z armią rządową, zdołali zająć pozycje wokół miasta Palmira (środkowa Syria), słynnego ze starożytnych ruin - poinformowało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

W Wenezueli wrze. Żądają odwołania prezydenta

Ne wezwanie opozycji tysiące osób demonstrowało w środę na ulicach kilku miast Wenezueli domagając się referendum w sprawie odwołania lewicowego prezydenta Nicolasa Maduro. Spór polityczny zaostrza pogłębiający się kryzys gospodarczy.

Wypłynęły dane dziennikarzy akredytowanych w Donbasie

Na Ukrainie ujawniono przechwycone przez hakerów dane dziennikarzy akredytowanych w Donieckiej Republice Ludowej (DRL). Autorzy publikacji uznali ich za współpracowników prorosyjskich separatystów w Donbasie. Wywołało to oburzenie mediów i krytykę Zachodu.

Cenne obrazy skradzione w Weronie znaleziono na Ukrainie

Na Ukrainie znaleziono 17 obrazów, wśród nich arcydzieła Tintoretta i Rubensa, które zostały skradzione z muzeum w Weronie - podała w środę Ansa, powołując się na ukraińską straż graniczną. Obrazy wykradziono w nocy w listopadzie zeszłego roku.

Rosja: tarcza antyrakietowa narusza traktat INF

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że zainstalowanie przez USA w Rumunii tarczy antyrakietowej, która w czwartek ma zostać uaktywniona, jest naruszeniem traktatu INF o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu.

Dżihadyści wśród uchodźców? Niemcy badają 40 przypadków

Niemieckie władze badają 40 przypadków przedostania się do kraju bojowników tzw. Państwa Islamskiego wraz z ostatnią falą migrantów uchodźców z Bliskiego Wschodu - poinformowała federalna policja kryminalna. Jeszcze w styczniu takich spraw było o połowę mniej.

"Wyraźny krok do przodu" w Berlinie, ale bez przełomu

Dwunaste spotkanie szefów MSZ państw tzw. czwórki normandzkiej - Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy - w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie w środę w Berlinie nie przyniosło i tym razem przełomu. Postęp odnotowano jedynie w kwestiach bezpieczeństwa.

Pierwsza muzułmanka na czele Landtagu. Prawica nie klaszcze

Po raz pierwszy w historii Niemiec na czele parlamentu jednego z krajów związkowych (Landtagu) stanęła osoba wyznająca islam. Pochodząca z Turcji Muhterem Aras z partii Zieloni została wybrana w Stuttgarcie na szefową parlamentu Badenii-Wirtembergii.

Cannes czujne w obawie przed zamachem

Organizatorzy canneńskiego festiwalu filmowego zatrudnili po zamachach w Paryżu i Brukseli dodatkowo 500 osób do wzmocnienia bezpieczeństwa w obawie przed ewentualnym atakiem terrorystycznym.

Z 40 proc. do 14 proc. Tzw. Państwo Islamskie traci

Władze Iraku poinformowały, że dzięki prowadzonej przy wsparciu USA kampanii zbrojnej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu odzyskały około dwóch trzecich terytorium zajętego przez to ugrupowanie w błyskawicznym natarciu w 2014 roku.

Seria niefortunnych wpadek. Królowa i premier przyłapani na niewygodnych komentarzach

Październikowa wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga w Wielkiej Brytanii przedstawiana była jako "początek złotej ery" w dwustronnych stosunkach. Okazuje się jednak, że Elżbieta II nie wspomina jej aż tak ciepło. W uchwyconej przez kamerę prywatnej rozmowie królowa narzeka na grubiańskość chińskich urzędników. Nieco wcześniej tego samego dnia kamera zarejestrowała Davida Camerona, komentującego w rozmowie z Elżbietą "niesamowity" poziom korupcji w Afganistanie i Nigerii.

Stworzyła ukraińską policję, już odeszła

Gruzinka Eka Zguładze zrezygnowała ze stanowiska wiceministra spraw wewnętrznych Ukrainy. W środę rząd premiera Wołodymyra Hrojsmana zaakceptował jej rezygnację. Zguładze znana jest jako twórczyni nowej ukraińskiej policji.

Połączył wotum zaufania z ustawą o związkach cywilnych. Wygrał

Włoska Izba Deputowanych uchwaliła ustawę o związkach cywilnych osób tej samej płci. Jej przyjęcie poprzedziło głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Matteo Renziego, który ustawę tę uznał za jeden ze swych priorytetów. Za ustawą głosowało 372 deputowanych, przeciwko było 51.