Waszczykowski do sekretarza Rady Europy: przeciek, który spowodował brutalny atak na rząd

"Z przykrością stwierdzam, że działania Komisji Weneckiej, jeszcze przed konkluzjami jej pracy, zostały bez skrupułów wykorzystane do celów politycznych" – napisał szef MSZ Witold Waszczykowski w liście do sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjoerna Jaglanda. - Prawo i Sprawiedliwość specjalizuje się w pisaniu obraźliwych listów, które nie mają nic wspólnego z dyplomacją - skomentował w TVN24 były wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski (PO).

Tłum kandydatów do pokojowego Nobla

Pobity został rekord liczby kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla. Zgłoszono 376 kandydatur, w tym 228 osób i 148 organizacji - poinformował we wtorek Norweski Instytut Noblowski. Wśród zgłoszonych są m.in. Angela Merkel, Donald Trump, Edward Snowden i papież Franciszek.

Likwidują "dżunglę", imigranci ruszyli do Belgii

Od przywrócenia przez Belgię kontroli na granicy z Francją w związku z likwidacją "dżungli" koło Calais, cofnięto do Francji ponad 600 migrantów, którzy chcieli dotrzeć do portu Zeebrugge, by stamtąd dostać się do Wielkiej Brytanii - podała belgijska policja.

Zastrzelił psa Salmy Hayek, nie poniesie odpowiedzialności. "Nieszczęśliwy wypadek"

"Jestem w żałobie po śmierci mojego psa, Mozarta, którego poród osobiście odbierałam" - wyznała w miniony piątek Salma Hayek. Pies został znaleziony na terenie rancza aktorki z raną postrzałową w okolicy serca. Ustalono sprawcę, ale prawdopodobnie nie poniesie on odpowiedzialności karnej. Jak poinformowało w poniedziałek biuro szeryfa, użycie broni uznano za "uzasadnione".

Superwtorek? Raczej sądny. Trump i Clinton walczą o najwyższą stawkę

Czy ktoś jest jeszcze w stanie powstrzymać kroczącego pewnie po nominację z ramienia republikanów Donalda Trumpa? Kto z obozu republikańskiego się wycofa, a kto zdecyduje się walczyć dalej? Czy wśród demokratów Bernie Sanders to rzeczywiste zagrożenie dla Hillary Clinton? Część odpowiedzi na te pytania możemy poznać już niebawem. 1 marca, czyli w tzw. superwtorek, prawybory odbywają się jednocześnie aż w kilkunastu stanach, a stawka jest naprawdę wysoka.

"Przełom". The Rolling Stones zagrają na Kubie

The Rolling Stones zagrają darmowy koncert 25 marca w Hawanie na Kubie - ogłosił rzecznik zespołu. Wydarzenie ma wymiar historyczny - będzie to pierwszy koncert zespołu w kraju, w którym ich muzyka była zakazana i uznana na za "ideologicznie deprawującą".

"Uchodźcy nie mogą sobie wybierać, gdzie wystąpią o azyl"

- Musimy zająć się trudną sytuacją w Grecji i powrócić do systemu Schengen tak szybko, jak to możliwe - oświadczyła we wtorek niemiecka kanclerz Angela Merkel. Wskazała, że w Grecji istnieją możliwości zakwaterowania uchodźców. Dodatkową pomoc dla Grecji zaproponuje w środę Komisja Europejska.

"Kreml sformował w Donbasie 40-tysięczną armię"

- W ciągu dwóch lat agresji przeciwko Ukrainie, Kreml sformował na okupowanych terenach w Donbasie 40-tysięczną armię – oświadczył przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Wołodymyr Jelczenko. Ukraińskie media przypomniały, że dokładnie dwa lata temu, 1 marca 2014 roku, prezydent Rosji Władimir Putin otrzymał zgodę na wysłanie wojsk na Ukrainę.

Wiedeń zniechęca imigrantów do przyjazdu. Ruszyła kampania

Austria rozpoczęła kampanię informacyjną w Afganistanie, by zniechęcić Afgańczyków do ubiegania się o azyl w tym kraju. - Afgańczycy powinni być poinformowani o zaostrzeniu austriackiego prawa azylowego - powiedziała we wtorek szefowa austriackiego MSW Johanna Mikl-Leitner.

Bał się pluskwy w zębie żony, zostawił testament. Amerykanie ujawnili listy bin Ladena

Al-Kaida obawiała się szpiegów, amerykańskich dronów i urządzeń śledzących, które mogły pokazywać ich ruchy władzom USA - wynika z dokumentów, które amerykańskie siły specjalne zajęły w kryjówce Osamy bin Ladena w Pakistanie. Amerykanie w czasie operacji zabicia terrorysty zdobyli m.in. listy. Jeden z nich to najprawdopodobniej testament przywódcy Al-Kaidy.

Próbował odpiłować głowę Kościuszce. "Chcieli spieniężyć Generała"

Ta wiadomość poruszyła mieszkańców około 30-tysięcznego East Chicago w stanie Indiana. Ktoś ukradł z parku brązową figurę Tadeusza Kościuszki. Sprawców ujęto, jeden z nich stanął już przed sądem, a posąg udało się odrestaurować. "Zgadnijcie, kto jest lśniący i nowy" - cieszą się na Facebooku mieszkańcy miasta.

"Terroryzm chemiczny to groźna rzeczywistość". Ławrow ostrzega

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł we wtorek w Genewie przed rosnącym zagrożeniem ze strony tzw. Państwa Islamskiego (IS) i innych grup prowadzących wojnę chemiczną na Bliskim Wschodzie. Wezwał do globalnych negocjacji nad nowym układem, by z tym walczyć. Szef rosyjskiej dyplomacji stwierdził też, że konwoje, w tym humanitarne, wkraczające od strony Turcji do ogarniętej wojną Syrii dostarczyły ugrupowaniom rebelianckim broń.

Asad oskarża: terroryści od razu złamali rozejm

- Terroryści złamali rozejm już w pierwszej godzinie jego obowiązywania - powiedział w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD prezydent Syrii Baszar el-Asad. Dodał, że syryjska armia powstrzymuje się od działań odwetowych, jednak "wszystko ma swoje granice".

Dopiero się urodzili i już dostali powołanie do wojska

W krymskich urzędach stanu cywilnego odbyły dość nietypowe obrzędy, związane z obchodami Dnia Obrońcy Ojczyzny. Urzędnicy, oprócz świadectw urodzenia, wręczyli rodzicom kilku narodzonych chłopców… powołanie do wojska. Obecne noworodki muszą stawić się na punktach poboru w styczniu 2032 roku.

Odszkodowanie za bombę atomową w Nagasaki

95-letni Holender, były jeniec wojenny, który był w Nagasaki w momencie zrzucenia przez Amerykanów bomby atomowej na to miasto, otrzyma od rządu Japonii odszkodowanie w wysokości 1,1 mln jenów (8800 euro).

Ponad miliard dolarów na kontach premiera

Premier Malezji Najib Razak miał na kontach setki milionów dolarów więcej, niż ustalono to wcześniej w trakcie śledztwa dotyczącego malezyjskiego państwowego funduszu wspierania inwestycji 1MDB - poinformował dziennik "Wall Street Journal".

1/3 badanych deklaruje: byłyśmy molestowane w pracy

29 proc. pracujących Japonek, które wzięły udział w przeprowadzonym na zlecenie rządu badaniu, było molestowanych seksualnie w miejscu pracy. Chodzi m.in. o niechciany kontakt fizyczny czy poniżające komentarze - wynika z opublikowanych we wtorek danych.

O krok od katastrofy humanitarnej

Ponad siedem tysięcy imigrantów i uchodźców koczuje po greckiej stronie przejścia w Idomeni na granicy z Macedonią, czekając, by władze tego kraju wpuściły ich i pozwoliły na kontynuowanie podróży na północ i zachód Europy - pisze agencja Associated Press. Oenzetowska agencja ds. uchodźców poinformowała z kolei, że od początku roku przez Morze Śródziemne do Europy przybyło więcej migrantów niż w pierwszym półroczu 2015 roku.

"Ambasadorowie USA i państw UE prosili, by nie prowokować Rosjan"

Przywódca parlamentu Tatarów krymskich ujawnił kulisy rozmów dyplomatycznych z ambasadorami państw zachodnich w czasie rosyjskiej okupacji Krymu. – Dyplomaci apelowali, abyśmy nie prowokowali Rosjan do bardziej zdecydowanych działań – powiedział Refat Czubarow. Rosja anektowała półwysep po referendum, które odbyło się 16 marca 2014 r.

"Szara demokracja", "wścibskie czynniki” i "dwa bratanki". #PisząoPolsce

Demokracja w Polsce jest zagrożona - piszą zachodnie media, powołując się projekt opinii Komisji Weneckiej, który przedostał się do mediów. Nastroje uspokaja jednak ekspert z think tanku Atlantic Council, który przestrzega przez oceną działań rządu w czarno-białej perspektywie. Polska demokracja jest szara - twierdzi.

"Po co to drążyć?" Waszczykowski i Kempa o opinii Komisji Weneckiej

- Odpowiedź jest oczywiście przygotowywana. Po co to drążyć? - mówił dziennikarzom Witold Waszczykowski, pytany o projekt opinii Komisji Weneckiej. - Dla mnie najważniejsze jest, żeby Polacy dobrze czuli się we własnym kraju. Komisję Wenecką oczywiście witamy, serdecznie ugościmy, a ze zdaniem możemy chętnie polemizować na najwyższym poziomie prawniczym - stwierdziła z kolei Beata Kempa.

Nowa ofensywa 100 km na północ od Bagdadu

Irackie wojska lądowe, przy wsparciu sił powietrznych, rozpoczęłynową ofensywę, by odzyskać mające kluczowe znaczenie tereny na północ od Bagdadu i usunąć stamtąd dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) - poinformowały władze.