Prezydent Algierii Abdelaziz Buteflika, który w ubiegłym roku doznał udaru, przebywa od czwartku w szpitalu w Grenoble we wschodniej Francji - poinformowały agencje, powołując się na źródło we francuskim rządzie.

Niemiecki parlament zaostrzył przepisy przeciwko pornografii dziecięcej i wykorzystywaniu seksualnemu nieletnich. Przyjęta w piątek przez Bundestag ustawa przewiduje kary dla osób, które wykonują zdjęcia nagich dzieci w celu ich sprzedaży lub wymiany w internecie.

Ponad 400 żołnierzy serbskich i rosyjskich oddziałów specjalnych i powietrznodesantowych ćwiczyło wspólnie w Serbii w ramach "ćwiczeń antyterrorystycznych" - donoszą miejscowe media. W trakcie manewrów użyte zostały wozy opancerzone, samoloty transportowe i śmigłowce bojowe. Żołnierze strzelali ostrą amunicją.

Listy miłosne, które Marilyn Monroe pisała do ukochanych mężczyzn, a które przez pół wieku były trzymane w tajemnicy, trafią na aukcję. "Dostaję dreszczy, kiedy czytam niektóre listy i mogę zobaczyć intymność tych wyznań" - zachęcają w Julien's Auctions w Los Angeles, gdzie w przyszłym miesiącu ponad 300 pamiątek po aktorce trafi pod młotek. Kolekcja może być warta ponad milion dolarów.

Nicola Sturgeon została wybrana na nową liderkę rządzącej w Szkocji partii nacjonalistycznej SNP. Na konferencji partyjnej w Perth powiedziała, że jest to "największy przywilej jej życia" i zapowiedziała kontynuację starań o niepodległość Szkocji.

W okolicach paryskiego Disneylandu trwają poszukiwania wielkiego dzikiego kota, którego zauważono tam poprzedniego dnia. Nie wiadomo, skąd się tam wziął. Początkowo sądzono, że był to tygrys, ale w piątek ta wersja upadła.

Władimir Putin jest już w Australii. Prezydent Federacji Rosyjskiej ok godz. 14 czasu polskiego wylądował na lotnisku w Brisbane, gdzie w weekend odbędzie się szczyt gospodarczy 20 najsilniejszych ekonomicznie krajów świata. Kilkanaście godzin przed wylotem Putin udzielił wywiadu agencji TASS, w którym stwierdził, że USA "w brutalny sposób gwałcą własne zasady" poprzez nakładanie na Rosję sankcji będących w sprzeczności z duchem działania G20 i Światowej Organizacji Handlu.

Jeśli plan pokojowy zawiedzie, ukraińskie siły zbrojne są zdolne i gotowe odeprzeć atak - przekazał po naradzie z szefami resortów siłowych Petro Poroszenko. Prezydent podkreślił również, że nie ma "powodów do paniki" w związku z sytuacją na wschodzie kraju, gdyż Ukraina będzie w stanie się obronić.

"Przez pogardę dla gejów i lesbijek, innych państw i religii Putin stał się największym zagrożeniem na świecie" - napisał "The Advocate", jeden z najważniejszych gejowskich magazynów na świecie, i przyznał prezydentowi Rosji tytuł "Człowieka Roku 2014". Zaś konkurencyjny "Out" opublikował swoją listę najbardziej wpływowych gejów i lesbijek w świecie kultury, polityki, sportu i mody.

Szwedzkie wojsko ujawniło na konferencji prasowej zdjęcie, które jego zdaniem jest dowodem obecności obcego okrętu podwodnego w pobliżu Sztokholmu. Analizy tego i innych zdjęć nie pozwalają jednak stwierdzić, pod jaką banderą pływał intruz, którego w drugiej połowie października poszukiwało szwedzkie wojsko.

Wojna wisi na włosku - ostrzegają politycy i media na Ukrainie, zastanawiając się, kiedy dojdzie do ataku. Jedni twierdzą, że to kwestia najbliższych dni, inni - że tygodni. Wszyscy są zgodni co do powagi zagrożenia. Tak alarmistycznych tonów trudno doszukiwać się w opiniach zachodnich ekspertów. Ci wskazują na wiosnę jako najwcześniejszy termin ofensywy.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na łamach tabloidu "Bild" w piątek ostro skrytykował prezydenta Rosji Władimira Putina, zarzucając mu złamanie porozumienia o zawieszeniu broni na Ukrainie oraz naruszanie integralności państwa ukraińskiego.

Zaprzecza zarzutom korupcyjnym i mówi, że marzy o powrocie do ojczyzny. Starszy syn Wiktora Janukowycza, Ołeksandr udzielił wywiadu opozycyjnej wobec Kremla "Nowej Gaziecie". Prawdziwy lider oligarchicznego klanu zwanego Familią, ścigany przez ukraiński wymiar sprawiedliwości, kreuje się na pogrążonego w bólu uchodźcę, któremu leży na sercu los mieszkańców Ukrainy.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w piątek, że podczas spotkania G20 w Brisbane w Australii zamierza poruszyć kwestię konfliktu między Rosją a Ukrainą. Zadeklarowała gotowość do ponownej rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Skomentowała też doniesienia o zbliżaniu się rosyjskich okrętów wojennych do Australii.

Protesty Chin przeciwko szpiegowskim lotom amerykańskich samolotów doprowadziły do zawarcia porozumienia, które ma obniżyć napięcie na linii chińskie wojsko - US Army. Stany Zjednoczone nie zamierzają jednak rezygnować z misji zwiadowczych w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, nad wodami międzynarodowymi - zastrzega Pentagon.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron w piątek ma przedstawić projekt ustawy o walce z terroryzmem. Nowe prawo przewiduje m.in. możliwość tymczasowego zakazywania powrotu do kraju domniemanym dżihadystom wracającym z Syrii lub Iraku - podała BBC.