Świat

Świat

- Wiceprzewodniczący Frans Timmermans cieszy się dobrym zdrowiem, nie ma żadnych symptomów i, jak sam powiedział, "czuje się znakomicie" - przekazał w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer, informując o tym, że jeden z najważniejszych urzędników na kontynencie poddał się dobrowolnej kwarantannie w związku z kontaktem z zakażoną francuską minister.

Wszystkie puby i bary w Irlandii powinny zostać zamknięte na dwa tygodnie o północy z niedzieli na poniedziałek - poinformował rząd w Dublinie, tłumacząc to działaniami mającymi pomóc w opanowaniu epidemii koronawirusa. Decyzja nadeszła po tym, jak w internecie pojawiły się nagrania - w tym szczególnie jedno - pokazujące tłumy bawiące się w pubach w sobotę 14 marca. Minister zdrowia zachowanie klientów jednego z barów w Dublinie nazwał "zniewagą" dla pracowników ochrony zdrowia.

Nie ma potrzeby gromadzenia zapasów - zapowiedział prezydent USA Donald Trump, odpowiadając na obawy części Amerykanów i doniesienia o masowym wykupywaniu towarów. Dodał, że sklepy w Stanach Zjednoczonych pozostaną otwarte. Konferencja prezydenta USA odbyła się już po ogłoszeniu przez Fed obniżki stóp procentowych.

Po zakażeniu koronawirusem w Grecji zmarły cztery osoby, a w kraju zdiagnozowano w sumie 331 przypadków choroby COVID-19 - podało w niedzielę ministerstwo zdrowia w Atenach. Rząd zamknął połączenia drogowe i morskie oraz zawiesił loty do Albanii i Macedonii Północnej.

Policja we Włoszech spisała już 20 tysięcy osób za złamanie dekretu rządu o ograniczeniu możliwości wychodzenia z domu z powodu pandemii choroby COVID-19 wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 - podało MSW w niedzielę. Za złamanie dekretu grozi kara do 206 euro, a nawet trzy miesiące aresztu.

Papież Franciszek opuścił w niedzielę Watykan i odwiedził bazylikę Santa Maria Maggiore, gdzie od początku pontyfikatu modli się w jego ważnych momentach. Następnie przeszedł do jednego z rzymskich kościołów, gdzie modlił się o zakończenie pandemii koronawirusa, a także za zmarłych, chorych i lekarzy.

Brytyjska królowa Elżbieta II i jej mąż, książę Filip w związku z epidemią koronawirusa opuścili w czwartek Pałac Buckingham i przenieśli się na zamek w Windsorze pod Londynem - przekazał brytyjski tabloid "The Sun", powołując się na źródło w Pałacu Buckingham.