Świat

298 osób na pokładzie, wszyscy nie żyją. Ofiar może być więcej?

Świat

Aktualizacja:
[object Object]
Trwa ustalanie, kto był na pokładzie samolotutvn24
wideo 2/22

Według najnowszych danych, w czwartek na Ukrainie w wyniku katastrofy samolotu zginęło 298 osób - pasażerów i członków załogi. Według agencji Reutera liczba ofiar może przekroczyć 300. Ani władze lotniska, ani operator lotu Malaysia Airlines nie opublikowały jeszcze listy pasażerów. Na razie wiadomo, że najliczniejszą ich grupą byli Holendrzy.

Według wstępnych informacji boeing 777 malezyjskich linii lotniczych zniknął z radarów około godziny 16 czasu polskiego. Na jego pokładzie znajdowało się 298 osób (wcześniej podawano liczbę 295 osób), nikt nie przeżył.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko uznał katastrofę za akt terrorystyczny.

Jak potwierdza amerykański wywiad, maszyna została zestrzelona. W rejonie, gdzie spadł malezyjski samolot, trwają walki między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi.

Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. 50 kilometrów przed wejściem w rosyjską przestrzeń powietrzną zaczął się zniżać. Uderzył w ziemię w okolicach miast Szachtarsk i Torez w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

Holendrzy

Telewizja RTL Nieuws podawała po południu, że na pokładzie samolotu było co najmniej 76 pasażerów. Dziennikarze informację tę ustalili w rozmowie telefonicznej z centralami największych biur podróży działających na terenie Holandii. Policzono tylko pasażerów, którym bilety kupowało biuro podróży. Nie wiadomo było, ile osób kupiło bilety na własną rękę. Według pierwszych potwierdzonych informacji ofiar narodowości holenderskiej jest 154.

Portal bndestem.nl informował, że w jednej z restauracji na amsterdamskim lotnisku Schiphol gromadzili się bliscy ofiar. Teren odgrodzono taśmą i został otoczony przez policjantów. Mediów nie wpuszczono.

Kondolencje złożył rodzinom ofiar król Wilhelm Aleksander. Holandia uruchomiła także linię alarmową:

Amerykanie

Źródła ukraińskie twierdzą, że na pokładzie samolotu było ponad 20 Amerykanów. Strona amerykańska nie potwierdza na razie tych informacji. Oficjalnych informacji na ten temat jednak nie ma.

Brytyjczycy

Brytyjski kanał iTV podawał, że zginęło co najmniej 9 Brytyjczyków. Pierwsze sprawdzone dane mówią o 6 ofiarach z Wielkiej Brytanii.

Z kolei francuskie MSZ poinformowało, że na pokładzie samolotu Malaysia Airlines znajdowało się co najmniej czterech obywateli tego kraju, ale na konferencji malezyjskich linii lotniczych nie zostało to potwierdzone.

Francja zażądała w czwartek, by "uczyniono wszystko, aby wyjaśnić okoliczności" katastrofy malezyjskiego samolotu na wschodzie Ukrainy - głosi oświadczenie prezydenta Francois Hollande'a.

Belgowie

Minister spraw zagranicznych Belgii podał, że na pokładzie mogli być Belgowie. - Jeden lub dwóch Belgów miało rezerwację na ten lot - podał Didier Reynders. Potwierdziło się to na konferencji malezyjskich linii.

Z potwierdzonych danych wynika, że zginęło 4 Belgów. Belgia utworzyła centrum kryzysowe i uruchomiła numer alarmowy dla rodzin.

Kondolencje rodzinom złożył na Twitterze premier Belgii:

Australijczycy, Malezyjczycy, Indonezyjczycy...

Szefowie malezyjskich linii podali, że zginęło również 27 Australijczyków, 23 Malezyjczyków, 11 Indonezyjczyków, 4 Niemców, 4 Filipińczyków i 1 Kanadyjczyk.

Polacy?

Polskie MSZ poinformowało, że sprawdza, czy na pokładzie samolotu znajdowali się Polacy.

Ponad 300 ofiar

Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych podało, że zginęło ponad 300 osób.

Szczątki rozrzucone są w promieniu 15 km od miejsca katastrofy.

Autor: pk/kka/zp / Źródło: tvn24.pl

Raporty: