Niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że wypłacane przez państwo świadczenia socjalne dla azylantów w wysokości 224 euro miesięcznie nie wystarczają na zapewnienie im minimum godnej egzystencji i nakazał ich natychmiastowe podwyższenie do 336 euro.
Wyrok sądu w Karlsruhe dotyczy około 130 tysięcy osób, które starają się o azyl w Niemczech. Mają oni otrzymywać świadczenia socjalne w wysokości zbliżonej do stawek wypłacanych niemieckim bezrobotnym w ramach tzw. systemu Hartz IV, czyli 374 euro.
Wysokość ustawowych zasiłków dla azylantów i uchodźców nie zmieniła się od 1993 r., chociaż w tym czasie znacznie wzrosły koszty utrzymania w Niemczech. Dlatego - jak uznał trybunał - aktualne stawki są nie do pogodzenia z podstawowym prawem do zapewnienia minimum godnej egzystencji, które przysługuje nie tylko obywatelom Niemiec, ale i wszystkim obcokrajowcom, przebywającym w tym kraju.
130 euro w gotówce na osobiste potrzeby Według trybunału azylanci i uchodźcy powinni otrzymywać wsparcie o wartości co najmniej 336 euro miesięcznie. Z tego przynajmniej 130 euro powinno być wypłacane w gotówce i przeznaczone na osobiste codzienne potrzeby. Dotychczas ta kwota wynosiła jedynie 40 euro. Organizacja Amnesty International z zadowoleniem przyjęła wyrok niemieckiego trybunału. - Od dawna oczywiste było, że świadczenia w dotychczasowej wysokości nie wystarczają na godne życie. Ponadto są dyskryminujące - powiedziała przedstawicielka AI Diana Engel.
Autor: AB\mtom\k / Źródło: PAP