Nie ma roku Polski w Rosji, będzie rok przyjaźni z Koreą Płn. Putin z Kimem zacieśniają więzy


Korea Północna i Rosja zadeklarowały, że 2015 będzie rokiem wzajemnej przyjaźni pomiędzy tymi dwoma państwami. Zgodnie z komunikatem wydanym przez oficjalną agencję KCNA, ma to wzmocnić więzi polityczne i gospodarcze między Moskwą a Pjongjangiem.

Według informacji podanych przez stronę północnokoreańską, rok przyjaźni ma obfitować w wydarzenia kulturalne w Moskwie, Pjongjangu i innych miastach. Odbędą się również liczne spotkania mające rozwijać kontakty dyplomatyczne i gospodarcze.

Poszukiwanie sojuszników

Już wcześniej informowano, że Kim Dzong Un został zaproszony w maju do Moskwy, by wziąć udział w urządzanych przez Kreml obchodach zakończenia II wojny światowej. Będzie to pierwsza wizyta zagraniczna północnokoreańskiego przywódcy, który trzy lata temu przejął władzę.

Pogarszające się stosunki Korei Północnej z Chinami i fatalne relacje Moskwy z Zachodem sprzyjają zbliżeniu obu krajów.

Agencja AFP zwraca uwagę, że jest ono efektem działania Moskwy, obliczonego na zrównoważenie ostracyzmu, jaki stosują wobec Rosji kraje Zachodu od początku kryzysu na Ukrainie; Kreml szuka nowych sojuszników w czasie, gdy jego stosunki z Zachodem są najgorsze od chwili zakończenia zimnej wojny.

W ostatnich miesiącach Moskwa starała się również zdecydowanie zacieśnić swe relacje z Wenezuelą i Chinami, by zrekompensować sobie koszty zachodnich sankcji gospodarczych oraz spadku cen ropy. Rosja liczy też na wzmocnienie więzi ekonomicznych z Koreą Płn. i ma nadzieję na wart 25 mld dol. kontrakt na renowację koreańskiej sieci kolejowej, co ułatwi też Moskwie dostęp do tamtejszych bogatych złóż surowców mineralnych. W listopadzie do Rosji udał się specjalny wysłannik Kim Dzong Una, Czoe Rjong Hae, aby omówić sposoby poprawy stosunków handlowych i politycznych. Miał tam zabiegać też o wsparcie dyplomatyczne i finansowe dla kraju.

Miał być rok Polski w Rosji

Początkowo w 2015 r. miały być obchodzony Rok Polski w Rosji i Rosji w Polsce. Jednak w związku z zaostrzającym się konfliktem na Ukrainie i zestrzeleniem samolotu malezyjskich linii lotniczych nad terenem zajmowanym przez separatystów strona polska, decyzją rządu, w lipcu ubiegłego roku odwołała to przedsięwzięcie.

Autor: kg//rzw/kwoj / Źródło: independent.co.uk, PAP