Według informacji podanych przez stronę północnokoreańską, rok przyjaźni ma obfitować w wydarzenia kulturalne w Moskwie, Pjongjangu i innych miastach. Odbędą się również liczne spotkania mające rozwijać kontakty dyplomatyczne i gospodarcze.
Poszukiwanie sojuszników
Już wcześniej informowano, że Kim Dzong Un został zaproszony w maju do Moskwy, by wziąć udział w urządzanych przez Kreml obchodach zakończenia II wojny światowej. Będzie to pierwsza wizyta zagraniczna północnokoreańskiego przywódcy, który trzy lata temu przejął władzę.
Pogarszające się stosunki Korei Północnej z Chinami i fatalne relacje Moskwy z Zachodem sprzyjają zbliżeniu obu krajów.
Agencja AFP zwraca uwagę, że jest ono efektem działania Moskwy, obliczonego na zrównoważenie ostracyzmu, jaki stosują wobec Rosji kraje Zachodu od początku kryzysu na Ukrainie; Kreml szuka nowych sojuszników w czasie, gdy jego stosunki z Zachodem są najgorsze od chwili zakończenia zimnej wojny.
W ostatnich miesiącach Moskwa starała się również zdecydowanie zacieśnić swe relacje z Wenezuelą i Chinami, by zrekompensować sobie koszty zachodnich sankcji gospodarczych oraz spadku cen ropy.Rosja liczy też na wzmocnienie więzi ekonomicznych z Koreą Płn. i ma nadzieję na wart 25 mld dol. kontrakt na renowację koreańskiej sieci kolejowej, co ułatwi też Moskwie dostęp do tamtejszych bogatych złóż surowców mineralnych.W listopadzie do Rosji udał się specjalny wysłannik Kim Dzong Una, Czoe Rjong Hae, aby omówić sposoby poprawy stosunków handlowych i politycznych. Miał tam zabiegać też o wsparcie dyplomatyczne i finansowe dla kraju.
Miał być rok Polski w Rosji
Początkowo w 2015 r. miały być obchodzony Rok Polski w Rosji i Rosji w Polsce. Jednak w związku z zaostrzającym się konfliktem na Ukrainie i zestrzeleniem samolotu malezyjskich linii lotniczych nad terenem zajmowanym przez separatystów strona polska, decyzją rządu, w lipcu ubiegłego roku odwołała to przedsięwzięcie.
Autor: kg//rzw/kwoj / Źródło: independent.co.uk, PAP