Świat

Świat

Marsz przeciwko zabójstwom kobiet przeszedł w niedzielę ulicami stolicy Meksyku. Protest był wyrazem solidarności z 25-letnią Ingrid Escamillą, która tydzień temu została zabita, a jej ciało obdarto ze skóry i pozbawiono części organów. W kraju tym w 2019 roku z rąk morderców - często swych partnerów - zginęło ponad 1000 kobiet.

Przez kilkanaście dni, kiedy 83-letnia Amerykanka przebywała na statku wycieczkowym, nie stwierdzono u niej żadnych niepokojących objawów. W czwartek Westerdam zawinął do portu po zapewnieniu, że na pokładzie nie ma zakażonych koronawirusem. Dopiero później test u kobiety dał wynik pozytywny. Łącznie statek opuściło już ponad 1200 osób. Może być trudniej niż kiedykolwiek utrzymać w ryzach epidemię - ostrzegają eksperci.

Nie będzie uroczystych obchodów 60. urodzin cesarza Japonii Naruhito. Odwołano je w związku z obawami, że zgromadzenie publiczne może przyczynić się do rozprzestrzenienia epidemii koronawirusa - podała w poniedziałek Agencja Dworu Cesarskiego. Świętowanie było zaplanowane na najbliższą niedzielę.

Prezydent USA Donald Trump wezwał Rosję do zaprzestania wspierania "okrucieństw" reżimu prezydenta Syrii Baszara al-Asada - poinformował w niedzielę Biały Dom. Siły rządowe, wspierane przez Rosję, od kilku tygodni prowadzą ofensywę w celu odzyskania prowincji Idlib, ostatniego bastionu antyrządowych rebeliantów i dżihadystów.

- Europa powinna pobudzić w sobie apetyt na władzę, chęć do działania, do prawdziwego działania, a nie do komentowania i mówienia codziennie, że jesteśmy zaniepokojeni - powiedział w niedzielę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Ocenił, że rządy krajów członkowskich Unii Europejskiej muszą być chętne, by interweniować w sytuacji kryzysów międzynarodowych.

Co najmniej 40 osób, w tym dziewięciu żołnierzy, zginęło w ciągu ostatnich trzech dni w kilku oddzielnych atakach terrorystów w Mali - informuje BBC. Siedem lat temu na północy kraju wybuchła islamska rebelia.

- To ludzie, którzy wysoko wznieśli sztandar wiary, którzy tworzą więzi między wspólnotami i krajami - mówiła w sobotę pierwsza dama Litwy Diana Nausediene, uczestnicząc w uroczystości otwarcia pierwszego w krajach bałtyckich hospicjum dla dzieci. Jego założycielką i dyrektorem jest polska zakonnica, siostra Michaela Rak.