15 kobiet w historii pokojowego Nobla

 
Aung San Suu Kyi i Matka TeresaHtoo Tay Zar, CC BY SA

W ciągu 110 lat przyznawania Pokojowej Nagrody Nobla otrzymało ją tylko 12 kobiet. Tegoroczne laureatki zwiększyły liczbę kobiet uhonorowanych tą nagrodą do 15.

Pokojowa Nagroda Nobla została w tym roku podzielona na równe części między trzy kobiety: prezydent Liberii Ellen Johnson-Sirleaf, Leymah Gbowee - działaczkę z czasów wojny domowej w Liberii i jemeńską dziennikarkę Tawakkul Karman - jedną z głównych postaci protestów przeciwko prezydentowi Alemu Abd Allahowi Salahowi.

Tawakkul Karman jest też pierwszą Arabką nagrodzoną Noblem.

Uhonorowane kobiety

Jako pierwszą kobietę w 1905 r. doceniono Berthe von Suttner - pacyfistkę, pisarkę, dziennikarkę i znajomą Alfreda Nobla, która uważała, że wpłynęła na jego decyzję o ustanowieniu pokojowej nagrody.

W 1931 r. uhonorowano Amerykankę - Jane Addams, pacyfistkę, działaczkę ruchów na rzecz równouprawnienia kobiet, Murzynów i emigrantów.

W 1946 r. laureatką pokojowej nagrody Nobla została Emily Greene Balch z USA - założycielka Międzynarodowego Komitetu Kobiet, pacyfistka i pisarka.

W 1976 r. nagrodę między siebie podzieliły: Mairead Corrigan i Betty Williams - brytyjskie działaczki polityczne, które walczyły o pokojowe rozwiązanie konfliktów w Irlandii Północnej.

W 1982 r. uhonorowana została Alva Myrdal - szwedzka dyplomatka, aktywistka ruchu na rzecz rozbrojenia.

W 1979 r. doceniono Matkę Teresę z Kalkuty.

W 1991 Nobla dostała - Aung San Suu Kyi - przywódczyni opozycji, działaczka polityczna w Birmie.

W 1992 r. nagrodzono Rigobertę Menchu Tum - obrończynię praw Indian, działaczkę na rzecz demokracji w Gwatemali.

W 1997 roku wybrano Jody Williams, amerykańską koordynatorkę prac Międzynarodowej Kampanii na Rzecz Walki z Minami Przeciwpiechotnymi.

W 2003 roku laureatką pokojowego Nobla została Szirin Ebadi - irańska prawniczka, sędzia, działaczka ruchu praw człowieka.

Po raz ostatni nagrodzona została w 2004 r. kenijska ekolożka Wangari Maathai, która niedawno umarła.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Htoo Tay Zar, CC BY SA