"To miał być prezent dla siostry". Za przewóz takiej torebki można trafić do więzienia

Autor:
ms/tok
Źródło:
tvn24.pl
Torba ze skóry krokodyla amerykańskiego zatrzymana na granicy
Torba ze skóry krokodyla amerykańskiego zatrzymana na granicyIzba Administracji Skarbowej w Rzeszowie
wideo 2/7
Izba Administracji Skarbowej w RzeszowieTorba ze skóry krokodyla amerykańskiego zatrzymana na granicy

Torbę wykonaną ze skóry krokodyla amerykańskiego znalazła w bagażu podróżnego funkcjonariuszka Krajowej Administracji Skarbowej na przejściu granicznym w Korczowej na Podkarpaciu. Mężczyzna tłumaczył, że torbę kupił w prezencie dla siostry na bazarze.

Jak poinformowała Edyta Chabowska, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, torba została znaleziona podczas kontroli samochodu osobowego, w bagażu 61- letniego mężczyzny, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy. - Jak ustalili funkcjonariusze, przedmiot został wykonany ze skóry krokodyla amerykańskiego objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES - przekazała rzeczniczka.   

Mężczyzna tłumaczył, że kupiona na bazarze torba miała być prezentem dla siostry. Nie posiadał jednak zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów.

W związku z naruszeniem przez podróżnego przepisów ustawy o ochronie przyrody funkcjonariusze zatrzymali towar do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Torba ze skóry krokodyla amerykańskiego zatrzymana na granicyIzba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Nielegalny przewóz przez granicę Unii Europejskiej jest przestępstwem

To kolejny w ostatnim czasie wykryty przypadek nielegalnego przewozu produktów wykonanych ze skór chronionych zwierząt na polsko-ukraińskiej granicy. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Medyki dwukrotnie udaremnili nielegalny przewóz odzieży i obuwia wykonanych ze skóry pytona.

KAS przypomina, że ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem.

Nielegalny przewóz przez granicę Unii Europejskiej, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem, jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

Torba ze skóry krokodyla amerykańskiego zatrzymana na granicyIzba Administracji Skarbowej w Rzeszowie
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ms/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Pozostałe wiadomości