Święty Jan Paweł II

2 lipca 2013
tvn24Jan Paweł II

Droga Jana Pawła II do świętości została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Proces kanonizacyjny zaczął się błyskawicznie: Benedykt XVI zgodził się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego swego poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci. 5 lipca papież Franciszek zgodził się na kanonizację Jana Pawła II. Jej data została wyznaczona na konsystorzu 30 września - papież i kardynałowie ustalili, że Polak zostanie świętym 27 kwietnia.

Po trzykrotnym przedstawieniu Franciszkowi prośby o wpisanie obu papieży w poczet świętych ogłosił on uroczyście Jana XXIII i Jana Pawła II świętymi.

Kanonizacja dwóch papieży

36 lat temu, 13 maja 1981 r., papież Jan Paweł II został ciężko ranny w zamachu na placu Świętego Piotra w Watykanie. Bezpośrednim sprawcą zamachu był Turek Mehmet Ali Agca, ale nie udało się definitywnie ustalić tego, kto stał za próbą zabicia papieża.

Polskim pielgrzymom wracającym do kraju z kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII ukradziono autokar we Włoszech w nocy z wtorku na środę. Do zdarzenia doszło koło Padwy - poinformował konsul Jerzy Adamczyk, który zajął się tą sprawą.

- On chciał kierować życiem człowieczym i chciał nas nauczyć jak powinniśmy naszym własnym życiem kierować. Był bardziej duszpasterzem niż administratorem - wspominał Jana Pawła II w "Faktach po Faktach" arcybiskup senior prof. Alfons Nossol.

- Byłam w pokoju sama, a usłyszałam głos. Mówił: "wstań, nie lękaj się" - wspomina 50-letnia Floribeth Mora Diaz z Kostaryki, której uzdrowienie z tętniaka mózgu Watykan uznał za cud za wstawiennictwem polskiego papieża. W rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską kobieta podkreśla, że tym, który ją uzdrowił, był Bóg, a Jan Paweł II się za nią wstawił.

- Z tym przeżyciem wspólnotowym nie jest najlepiej, ale tego rodzaju wydarzenia jak dzisiejsze budują kontrpropozycje w stosunku do tych, którzy chcą ciągle tę wspólnotę dzielić - mówił w wywiadzie dla TVN24 prezydent Bronisław Komorowski.

Polscy politycy, którzy uczestniczyli w niedzielnej mszy kanonizacyjnej Jana Pawła II i Jana XXIII na Placu Świętego Piotra w Rzymie, są zgodni, że ogłoszenie papieża Polaka patronem rodziny to najpiękniejszy dar dla rodzin.

- Jeśli chodzi o obalenie komunizmu, dychotomicznego podziału świata, zrobił więcej niż Reagan z Thatcherową razem wzięci - mówił o Janie Pawle II w programie specjalnym "Kawa na ławę" z okazji kanonizacji Jana Pawła II Krzysztof Janik. Jan Rokita powiedział, że polski papież jest jednym z ludzi, "dzięki którym wierzy głębiej". Paweł Śpiewak zwracał zaś uwagę, że ojciec święty próbował otworzyć Kościół na inne kontynenty poza Europą.

O godz. 10:15 w niedzielę papież Franciszek ogłosił Jana XXIII i Jana Pawła II świętymi Kościoła katolickiego. - Byli kapłanami, biskupami i papieżami XX wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni - wspominał w czasie homilii Franciszek, zwracając się do 800 tysięcy ludzi zebranych na pl. Świętego Piotra oraz wielu sąsiadujących ulicach Watykanu i Rzymu.

- W posłudze Ludowi Bożemu Jan Paweł II był papieżem rodziny - powiedział papież Franciszek w homilii w czasie mszy kanonizacyjnej w Watykanie. Mówiąc o papieżu Polaku, ogłoszonym w niedzielę świętym, Franciszek podkreślił: "Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny". Kanonizowanego także w niedzielę Jana XXIII nazwał "papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu".

Plac św. Piotra w dniu kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII błyskawicznie zapełnił się wiernymi. Szybko zabrakło miejsca dla nieustannie napływających tłumów. Wiele osób wycofało się tam, gdzie tłok jest mniejszy. Przed Bazylikę Św. Piotra w asyście policji podjeżdżały oficjalne delegacje, wśród nich prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną.

Dobry Papież Jan - pokorny, serdeczny i skromny - tak miliony ludzi zapamiętały Jana XXIII, który stał na czele Kościoła w latach 1958-1963. Ten 261. papież przeszedł do historii jako inicjator Soboru Watykańskiego II. 27 kwietnia został ogłoszony świętym razem z Janem Pawłem II. - Moja osoba nic się nie liczy - mówił.

- Byli kapłanami, biskupami i papieżami XX wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni - mówił o Janie XXIII i Janie Pawle II papież Franciszek w czasie homilii wygłoszonej podczas mszy kanonizacyjnej w Watykanie. Wcześniej, o godz. 10:15 papież Franciszek ogłosił swoich poprzedników świętymi. Dzisiejsza kanonizacja to jedno z największych wydarzeń w historii współczesnego Kościoła powszechnego.

Grał w piłkę, jeździł na nartach, kazał wybudować sobie basen w letniej rezydencji i oglądał w telewizji skoki Adama Małysza. Jan Paweł II, jak żaden inny biskup Rzymu, kochał sport i poświęcił mu w trakcie swojego pontyfikatu wiele uwagi. To pierwszy papież w historii, który zasiadł na trybunie stadionu jako piłkarski kibic. Był też m.in. honorowym członkiem Barcelony.

Stateczny i powolny rytm urzędowania dykasterii, czyli centralnych urzędów Stolicy Apostolskiej, odszedł w przeszłość wraz z wyborem Jana Pawła II. Papież Polak od pierwszych tygodni swego pontyfikatu wprawił je w przyspieszony ruch. Przygotowanie każdej z ponad stu zagranicznych podróży papieża-globtrotera, które w ciągu ponad 26 lat pontyfikatu zaprowadziły go do najdalszych zakątków świata, wymagało wielkiej mobilizacji tych watykańskich instytucji.

W przypadku Jana Pawła II dokładnie przeanalizowano wszystkie potencjalne dowody świętości. Wśród nich jest historia Polki, której rodzice uważają, że uzdrowił ją Jan Paweł II. - Nie mogłem uwierzyć własnym oczom. Ale byłem świadkiem tego. Widziałem - wspomina ojciec dziewczynki.

Ameryka należała do najczęściej odwiedzanych przez papieża krajów i odwzajemniała mu się uznaniem i szacunkiem. Większość Amerykanów do dziś żywi podziw dla Jana Pawła II i uznaje go za jednego z najwybitniejszych papieży w historii. Był czas, gdy działał on z prezydentem USA ręka w rękę.