Święty Jan Paweł II

2 lipca 2013
tvn24Jan Paweł II

Droga Jana Pawła II do świętości została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Proces kanonizacyjny zaczął się błyskawicznie: Benedykt XVI zgodził się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego swego poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci. 5 lipca papież Franciszek zgodził się na kanonizację Jana Pawła II. Jej data została wyznaczona na konsystorzu 30 września - papież i kardynałowie ustalili, że Polak zostanie świętym 27 kwietnia.

Po trzykrotnym przedstawieniu Franciszkowi prośby o wpisanie obu papieży w poczet świętych ogłosił on uroczyście Jana XXIII i Jana Pawła II świętymi.

Po wygłoszeniu przez papieża Franciszka formuły kanonizacyjnej do ołtarza przyniesiono relikwie świętych Jana XXIII i Jana Pawła II. W niemal identycznych relikwiarzach znajduje się relikwia krwi Jana Pawła II przygotowana na beatyfikację przed trzema laty oraz relikwia skóry Jana XXIII, pobrana w chwili ekshumacji po tym, gdy został ogłoszony błogosławionym w 2000 roku.

Następnie diakon okadził relikwie. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato skierował do papieża słowa podziękowań za ogłoszenie nowych świętych.

Uroczyste ogłoszenie obu papieży świętymi przyjęto owacją na placu Świętego Piotra i w jego okolicach, gdzie zebrały się setki tysięcy ludzi.

W ten sposób minęło niemal dziewięć lat od momentu, gdy rozpoczął się proces beatyfikacji Jana Pawła II.

10. rocznica śmierci Jana Pawła II
10. rocznica śmierci Jana Pawła IItvn24
wideo 2/31

Uchylony wymóg

13 maja 2005 roku Benedykt XVI podczas uroczystości w bazylice świętego Jana na Lateranie, a więc w katedrze biskupa Rzymu ogłosił, że zgadza się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, zmarłego 2 kwietnia. Data ta była znacząca; swą decyzję ogłosił w rocznicę zamachu na papieża na placu Świętego Piotra. Tym samym niemiecki papież uchylił wymóg 5 lat oczekiwania na otwarcie procesu po śmierci kandydata na ołtarze. Tak wybrany niespełna miesiąc wcześniej papież odpowiedział na hasła "Santo subito"(święty natychmiast) widniejące na transparentach, przyniesionych przez działaczy włoskich ruchów katolickich na uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II, którym przewodniczył.

Jan Paweł II zostanie świętym
Jan Paweł II zostanie świętymtvn24

Nadzwyczajna pracowitość polskiego księdza

Pierwszy, diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego papieża Polaka rozpoczął się uroczyście na Lateranie 28 czerwca 2005 roku. Postulatorem procesu, a więc osobą odpowiedzialną za przebieg jego prac został polski ksiądz z wikariatu Rzymu Sławomir Oder. Wykazał się on zdaniem obserwatorów nadzwyczajną pracowitością i sprawnością, dzięki czemu szybko, a zarazem bardzo skrupulatnie - jak podkreślano - pokonane zostały kolejne etapy proceduralne.

Uzdrowienie zakonnicy

Spośród ogromnej liczby sygnałów o doznanych łaskach do beatyfikacji wybrany został przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia wyzdrowienia urodzonej w 1961 roku francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre z zaawansowanej choroby Parkinsona. Tej samej, na którą cierpiał papież. Do uzdrowienia tego doszło w czerwcu 2005 roku, a więc dwa miesiące po śmierci Jana Pawła II. Cała wspólnota zakonna siostry Marie modliła się wtedy o jej uzdrowienie. W ciągu jednej nocy ustąpiły wszystkie coraz bardziej postępujące objawy choroby. Zakonnica odzyskała pełnię zdrowia i sił, wróciła do pracy w szpitalu.

Ponad 100 świadków przed trybunałem

Zebrano także dokumentację dotyczącą życia i heroiczności cnót kandydata na ołtarze. W ramach tego postępowania przed trybunałem kanonicznym w Rzymie i dodatkowo powołanym w Krakowie przesłuchano ponad 100 świadków kolejnych etapów życia Karola Wojtyły - przyjaciół, hierarchów kościelnych, najbliższych współpracowników z Watykanu, polityków, głowy państwa. Pierwszy diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego zakończył się w bazylice świętego Jana na Lateranie 2 kwietnia 2007 roku, a więc w drugą rocznicę śmierci papieża. W ceremonii uczestniczył ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński.

Kilka miesięcy później rozpoczął się drugi, watykański etap procesu. W jego trakcie powstało tzw. positio, czyli dokument stanowiący podsumowanie wszystkich prac wraz z opracowaniem sylwetki Sługi Bożego i zeznań świadków, zebranych w trakcie dochodzenia kanonicznego.

Benedykt zakończył beatyfikację

14 stycznia 2011 roku Benedykt XVI wyraził zgodę na ogłoszenie dekretu o uznaniu cudu za wstawiennictwem Jana Pawła II, co formalnie zakończyło proces beatyfikacyjny. Msza beatyfikacyjna pod przewodnictwem Benedykta XVI odbyła się 1 maja 2011 roku. Przybyło na nią około miliona wiernych, w tym ponad 100 tysięcy Polaków. Już tego dnia watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że należy spodziewać się szybkiej kanonizacji Jana Pawła II.

Potrzebny był drugi cud

Jednocześnie postulator ksiądz Oder natychmiast zaapelował do wiernych, by nadsyłali do jego biura sygnały o możliwym uzdrowieniu przypisywanym wstawiennictwu błogosławionego. Do kanonizacji potrzebny był bowiem drugi cud. Ostatecznie wybrano przypadek uzdrowienia z tętniaka mózgu, jakiego doznała Floribeth Mora Diaz z Kostaryki. To przypadek - jak się podkreśla - spektakularny, gdyż do uzdrowienia doszło w wyjątkowym momencie, w dniu beatyfikacji Jana Pawła II. Floribeth Mora Diaz powiedziała mediom, że według lekarzy jej stan był beznadziejny. W kwietniu 2011 roku doznała ciężkiego krwotocznego udaru mózgu. Po serii badań lekarze uznali, że nic więcej nie mogą dla niej zrobić. - Musieliby zamknąć tętnicę aluminiowym klipsem, by nie dopuścić do dalszego krwotoku, ale nie mogli nic zrobić, bo znajdowała się ona w niedostępnym miejscu mego mózgu - wyjaśniła Mora Diaz w wywiadzie telewizyjnym.

Sporniak: Nie minęło pięć miesięcy i jest decyzja o kanonizacji
Sporniak: Nie minęło pięć miesięcy i jest decyzja o kanonizacjitvn24

"Usłyszałam głos"

1 maja, kilka tygodni po udarze, Floribeth obejrzała transmisję telewizyjną z beatyfikacji Jana Pawła II w Watykanie. Jej rodzina zaś poszła na miejscowy stadion, gdzie również można było obejrzeć przekaz ze mszy. Następnego ranka - jak dodała - znalazła przy swoim łóżku pismo ze zdjęciem Jana Pawła II na okładce. - Usłyszałam głos, który mówił do mnie: "Podnieś się, nie lękaj się"- wspominała kobieta. - Byłam zaskoczona i patrzyłam dalej na pismo, powiedziałam: "Tak" i wstałam - dodała Floribeth Mora Diaz, która zapowiedziała swój przyjazd do Rzymu na kanonizację. Lekarze stwierdzili potem, że została wyleczona w sposób, którego nauka nie jest w stanie wyjaśnić. W lutym 2013 roku, a zatem w miesiącu abdykacji Benedykta XVI, postulator ksiądz Sławomir Oder złożył dokumentację dotyczącą tego cudu w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W kwietniu przyjęła ją w głosowaniu komisja lekarzy, następnie komisja teologów, a 2 lipca – komisja kardynałów i biskupów z kongregacji. 5 lipca papież Franciszek uznał cud i zgodził się na kanonizację Jana Pawła II.

"Jan Paweł II nie tylko otworzył wiele drzwi, ale przeszedł przez nie jako pierwszy"
"Jan Paweł II nie tylko otworzył wiele drzwi, ale przeszedł przez nie jako pierwszy" tvn24

Kanonizacja w Niedzielę Miłosierdzia Bożego

30 września zeszłego roku na konsystorzu wyznaczono datę kanonizacji - 27 kwietnia 2014 roku. To Niedziela Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez Jana Pawła II. Jednocześnie Franciszek postanowił, że razem z polskim papieżem świętym ogłosi również błogosławionego Jana XXIII. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato podczas konsystorza przypomniał, że obaj papieże stali na czele Kościoła w okresach "radykalnych transformacji" i krzewili ideę godności człowieka. Franciszek przychylił się do próśb polskich hierarchów o to, by kanonizacja nie odbyła się zimą 2013 roku, jak wcześniej planowano, lecz na wiosnę tego roku ze względu na masowy przyjazd polskich pielgrzymów, głównie autokarami. To w trosce o nich postanowiono zrezygnować z zimowego terminu uroczystości.

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

36 lat temu, 13 maja 1981 r., papież Jan Paweł II został ciężko ranny w zamachu na placu Świętego Piotra w Watykanie. Bezpośrednim sprawcą zamachu był Turek Mehmet Ali Agca, ale nie udało się definitywnie ustalić tego, kto stał za próbą zabicia papieża.

Polskim pielgrzymom wracającym do kraju z kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII ukradziono autokar we Włoszech w nocy z wtorku na środę. Do zdarzenia doszło koło Padwy - poinformował konsul Jerzy Adamczyk, który zajął się tą sprawą.

- On chciał kierować życiem człowieczym i chciał nas nauczyć jak powinniśmy naszym własnym życiem kierować. Był bardziej duszpasterzem niż administratorem - wspominał Jana Pawła II w "Faktach po Faktach" arcybiskup senior prof. Alfons Nossol.

- Byłam w pokoju sama, a usłyszałam głos. Mówił: "wstań, nie lękaj się" - wspomina 50-letnia Floribeth Mora Diaz z Kostaryki, której uzdrowienie z tętniaka mózgu Watykan uznał za cud za wstawiennictwem polskiego papieża. W rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską kobieta podkreśla, że tym, który ją uzdrowił, był Bóg, a Jan Paweł II się za nią wstawił.

- Z tym przeżyciem wspólnotowym nie jest najlepiej, ale tego rodzaju wydarzenia jak dzisiejsze budują kontrpropozycje w stosunku do tych, którzy chcą ciągle tę wspólnotę dzielić - mówił w wywiadzie dla TVN24 prezydent Bronisław Komorowski.

Polscy politycy, którzy uczestniczyli w niedzielnej mszy kanonizacyjnej Jana Pawła II i Jana XXIII na Placu Świętego Piotra w Rzymie, są zgodni, że ogłoszenie papieża Polaka patronem rodziny to najpiękniejszy dar dla rodzin.

- Jeśli chodzi o obalenie komunizmu, dychotomicznego podziału świata, zrobił więcej niż Reagan z Thatcherową razem wzięci - mówił o Janie Pawle II w programie specjalnym "Kawa na ławę" z okazji kanonizacji Jana Pawła II Krzysztof Janik. Jan Rokita powiedział, że polski papież jest jednym z ludzi, "dzięki którym wierzy głębiej". Paweł Śpiewak zwracał zaś uwagę, że ojciec święty próbował otworzyć Kościół na inne kontynenty poza Europą.

O godz. 10:15 w niedzielę papież Franciszek ogłosił Jana XXIII i Jana Pawła II świętymi Kościoła katolickiego. - Byli kapłanami, biskupami i papieżami XX wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni - wspominał w czasie homilii Franciszek, zwracając się do 800 tysięcy ludzi zebranych na pl. Świętego Piotra oraz wielu sąsiadujących ulicach Watykanu i Rzymu.

- W posłudze Ludowi Bożemu Jan Paweł II był papieżem rodziny - powiedział papież Franciszek w homilii w czasie mszy kanonizacyjnej w Watykanie. Mówiąc o papieżu Polaku, ogłoszonym w niedzielę świętym, Franciszek podkreślił: "Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny". Kanonizowanego także w niedzielę Jana XXIII nazwał "papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu".

Plac św. Piotra w dniu kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII błyskawicznie zapełnił się wiernymi. Szybko zabrakło miejsca dla nieustannie napływających tłumów. Wiele osób wycofało się tam, gdzie tłok jest mniejszy. Przed Bazylikę Św. Piotra w asyście policji podjeżdżały oficjalne delegacje, wśród nich prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną.

Dobry Papież Jan - pokorny, serdeczny i skromny - tak miliony ludzi zapamiętały Jana XXIII, który stał na czele Kościoła w latach 1958-1963. Ten 261. papież przeszedł do historii jako inicjator Soboru Watykańskiego II. 27 kwietnia został ogłoszony świętym razem z Janem Pawłem II. - Moja osoba nic się nie liczy - mówił.

- Byli kapłanami, biskupami i papieżami XX wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni - mówił o Janie XXIII i Janie Pawle II papież Franciszek w czasie homilii wygłoszonej podczas mszy kanonizacyjnej w Watykanie. Wcześniej, o godz. 10:15 papież Franciszek ogłosił swoich poprzedników świętymi. Dzisiejsza kanonizacja to jedno z największych wydarzeń w historii współczesnego Kościoła powszechnego.