"Prewencja, promocja i ochrona". Cele nowego komisarza UE ds. zdrowia

Aktualizacja:
"Prewencja, promocja i ochrona". Cele nowego komisarza UE ds. zdrowia
"Prewencja, promocja i ochrona". Cele nowego komisarza UE ds. zdrowia
tvn24
tvn24Vytenis Andriukaitis jest unijnym komisarzem ds. zdrowia

Swoją kadencję chcę oprzeć na rozwoju trzech filarów: prewencji, promocji i ochrony zdrowia - powiedział w rozmowie z "Tu Europa" Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. - Nie jestem tutaj, żeby powiedzieć, by ludzie nie pili, ani nie palili. Jestem po to, by powiedzieć, o ile życie może być lepsze bez palenia i bez nadużywania alkoholu - wyjaśnił komisarz. Dodał, że podstawą jego pracy jest "sprawiedliwość i solidarność". - Zdrowie dla wszystkich i wszystko dla zdrowia - podkreślił.

- Zdrowie jest kluczowym elementem społecznej gospodarki rynkowej - uznał komisarz. Podkreślił, że Europa potrzebuje nowego impulsu w sprawie zdrowia. Wskazał, że misją UE jest zapewnienie obywatelom lepszej opieki zdrowotnej, wynegocjowanie niższych cen za leki i zwiększenie dostępu do służby zdrowia.

Komisarz chce promować profilaktykę

Andriukaitis wyjaśnił, że swoją kadencję będzie wypełniał w oparciu o trzy filary: prewencji chorób, promocji i ochrony zdrowia. Zapowiedział, że chce skupić się na profilaktyce. - Im więcej systemów zdrowotnych skupi się teraz na prewencji, tym mniej ludzie będą płacić za leczenie za 15 czy 20 lat - ocenił komisarz.

I dodał: - Wierzę w hasło: zdrowie dla wszystkich, ale i wszystko dla zdrowia.

Cały odcinek programu "Tu Europa"
Cały odcinek programu "Tu Europa"tvn24

Autor: pk/kka/kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości