- Nie chciałem pisać książki religijnej. Nie chciałem również niczego nią rozstrzygać - mówił w programie "Xiegarnia" Piotr Nestorowicz, autor książki "Cudowna".
Najnowsza książka Nesterowicza opowiada historię 14-letniej Jadwigi spod Białegostoku, której objawiła się na łące Matka Boska.
Było to 1965 rok, okres walki z religią. Mimo to na miejsce przybywały setki pielgrzymów. Nesterowicz dotarł do dokumentów SB opowiadającym o tej historii.
- Zbierając materiały do esejów o Podlasiu, zupełnie przez przypadek dowiedziałem się, że w 1965 roku doszło do objawienia i do starcia między zomowcami a wiernymi. Wierni tę bitwę wygrali. Zainteresowała mnie historia walki władzy komunistycznej z przejawami ludowej religijności. Minęło już sporo czasu od tamtego wydarzenia, jednak to miejsce w ogóle się nie zmieniło. Ta historia wciąż żyje - mówi o pomyśle na swoją najnowszą książkę Nestorowicz.
- Myślałem, że to jest taka historia, jak władza historia walczyła z objawami ludowej religijności. Ale z czasem, jak zacząłem ten temat drążyć, odkrywałem kolejne warstwy - mówił reportażysta. - Najważniejsze w tym, dla mnie przynajmniej, są te emocje i zachowania, które objawienie wywołało wśród sąsiadów, wśród mieszkańców tego miasteczka. O tym w dużej mierze jest ta książka - dodał.
- Nie chciałem pisać książki religijnej. Nie chciałem również niczego nią rozstrzygać. Zaskakująca była dla mnie żarliwość, z jaką opowiadały mi tę historię kobiety z Zabłudowa. Spotkałem także ludzi, którzy skupiali się na opowiadaniu o plotce, zawiści i pomówieniach pod adresem pani Jadwigi, 14-letniej dziewczynki, która doznała objawienia - tłumaczył reportażysta.
Walka z religią
Autorowi „Cudownej” udało się dotrzeć do niezwykłych materiałów i notatek. - Na plebanii jest proboszcz i trzech wikariuszy. Spośród tych trzech wikariuszy, dwóch było tajnymi współpracownikami Służb Bezpieczeństwa. Zachowały się ich szczegółowe notatki z tego okresu, dzięki którym mogłem odtworzyć wszystkie zależności. Dodatkowo przedstawiłem uwikłanego proboszcza, który nie wie, czy ten cud ma potępić, czy zaakceptować. Czuł się osaczony przez władze komunistyczne, z drugiej strony przez kurię w Białymstoku i przez wiernych, którzy oczekiwali poparcia dla podlaskiego objawienia - opowiadał.
- Jednym ze sposób walki z cudem było ogłoszenie zagrożenia epidemiologicznego. Skutkiem tego było podjęcie decyzji o obowiązkowym, masowym szczepieniu wszystkich mieszkańców miasteczka. Równocześnie rodzina i sama Jadwiga była mocno atakowana w prasie, w dziennikach – dodał Piotr Nesterowicz.
Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".
"Xięgarnia"- w każdą sobotę o godz. 18:00 oraz w niedzielę o godz. 02.30
Autor: kło, dln / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24