Współpracował z Wajdą, Polańskim, Pasikowskim i Spielbergiem. Wspólnie z Ewą Braun, Allan Starski zdobył Oscara za scenografię do "Listy Schindlera". Słynny polski scenograf został tegorocznym przewodniczącym jury Konkursu Głównego Mastercard Off Camera. Filmy oceniać będzie razem z: Ellen Kuras, Rogerem Michellem i Anną Biedrzycką Sheppard.
Allan Starski ma w dorobku ponad pięćdziesiąt tytułów filmowych. Urodził się w Warszawie w 1943 roku. Jest synem scenarzysty i autora tekstów piosenek - Ludwika Starskiego (scenarzysta "Zakazanych piosenek", "Halo Szpicbródka" i autor tekstu słynnej "Karuzeli", którą śpiewała Maria Koterbska).
W 1969 roku ukończył Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoją karierę filmową rozpoczął w 1970 roku jako dekorator wnętrz przy "Prawdzie w oczy" Bohdana Poręby. Trzy lata później pracował już jako scenograf na planie telewizyjnego filmu "Chłopcy".
Z planu Wajdy po Oscara
W kolejnych latach współpracował aż 14-krotnie z Andrzejem Wajdą. To właśnie Starski stworzył scenografię do "Człowieka z marmuru", "Dyrygenta", "Panien z Wilka", "Człowieka z żelaza" czy "Pana Tadeusza".
Współpracował także Krzysztofem Kieślowskim, Januszem Zaorskim, Agnieszką Holland, Romanem Polańskim i Władysławem Pasikowskim.
W 1993 roku razem z Ewą Braun otrzymali Oscara za scenografię do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga. Z scenografię do "Pianisty" otrzymał m.in. Cezara oraz Polską Nagrodę Filmową Orzeł. Po tą ostatnią sięgnął jeszcze dwukrotnie: za "Pana Tadeusza" (2000 r.) oraz za "Pokłosie" (2013 rok). Jest również laureatem Złotej Żaby festiwalu Camerimage.
Do ostatnich filmów Starskiego należą: "Rana" Fatiha Akina (2014 rok) oraz "Zimna gra" Łukasza Kośmickiego, którego premiera jest zaplanowana na listopad bieżącego roku.
Autor: tmw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Mastercard Off Camera