Jury

Jury

Allan Starski - przewodniczący jury Konkursu Głównego "Wytaczanie Drogi"

Współpracował z Wajdą, Polańskim, Pasikowskim i Spielbergiem. Wspólnie z Ewą Braun, Allan Starski zdobył Oscara za scenografię do "Listy Schindlera". Słynny polski scenograf został tegorocznym przewodniczącym jury Konkursu Głównego Mastercard Off Camera. Filmy oceniać będzie razem z: Ellen Kuras, Rogerem Michellem i Anną Biedrzycką Sheppard.

Ellen Kuras - jurorka Konkursu Głównego "Wytaczanie Drogi"

Reżyserka, autorka zdjęć, scenarzystka i producentka - Ellen Kuras. Nominowana do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny za "Zdradę". Zdobyła m.in. dwie nagrody Emmy i kilkukrotnie doceniano ją podczas festiwalu Sundance.

Marcia Gay Harden - przewodnicząca jury Konkursu Polskiego

Marcia Gay Harden na koncie ma Oscara za drugoplanową rolę w "Pollocku" w reżyserii Eda Harrisa oraz oscarową nominację za rolę w "Rzece tajemnic" Clinta Eastwooda i nominację do nagrody Tony za kreację w broadwayowskim klasyku "Anioły w Ameryce". Harden w trakcie Mastercard Off Camera będzie przewodniczyć jury Konkursu Polskich Filmów Fabularnych.

Jonathan Romney - juror Konkursu Polskiego

Jonathan Romney uznawany jest za jednego z najciekawszych krytyków filmowych Wielkiej Brytanii. Co tydzień publikuje recenzje filmowe na łamach magazynu "Film Comment", także w wersji online. Ponadto współpracuje z kilkoma tytułami brytyjskimi. Ponadto jest wykładowcą i współpracuje z Festiwalem Filmowym w Londynie.

Laura Rosenthal - jurorka Konkursu Polskiego

Laura Rosenthal jest wielokrotnie nagradzaną reżyserką castingu. To ona odpowiadała za obsadę do pand stu filmów, w tym "Koniec z Hollywood", "Żony ze Stepford", "Młodość", "Chicago", "Carol" czy "Po prostu miłość".

Kim Yutani - jurorka Konkursu Polskiego

Kim Yutani od 2018 roku jest dyrektor programową Festiwalu Filmowego Sundance. Jednak z najważniejszą imprezą kina niezależnego związana jest od 2006 roku. Zaliczana jest do najbardziej wpływowych Amerykanów azjatyckiego pochodzenia, związanych z kulturą.

Małgorzata Szumowska - przewodnicząca jury Konkursu Głównego "Wytaczanie Drogi"

Zachwyca publiczność największych europejskich festiwali, kreci filmy, wobec których trudno przejść obojętnym. Małgorzata Szumowska dzięki swojej determinacji stała się jedną z najważniejszych przedstawicielek polskiego i europejskiego kina. Na koncie ma m.in. cztery nagrody Berlinale, nagrodę specjalną w Locarno, gdyńskiego Złotego Lwa i Orła.

Thomas Kretschmann - jury Konkursu Głównego "Wytaczanie Drogi"

Thomas Kretschmann swoją aktorską karierę rozpoczął jako 25-latek w licznych europejskich produkcjach telewizyjnych i filmowych. Po brawurowej roli hauptmanna Wilma Hosenfelda w "Pianiście" Romana Polańskiego, stał się hollywoodzkim specjalistą od ról oficerów nazistowskich.

Geoff Andrew - jury Konkursu Polskiego

Geoff Andrew to pisarz, wykładowca i programer festiwali BFI Southbank oraz London Film Festival. Częsty juror prestiżowych europejskich festiwali filmowych. Na koncie ma również książkę o "Trzech kolorach" Krzysztofa Kieślowskiego.

Lucy Bevan - jury Konkursu Polskiego

Lucy Bevan w branży filmowej pracuje od ponad 15 lat i ma ponad 60 tytułów na koncie. To ona była odpowiedzialna za casting do takich filmów jak "Czarownica", "Była sobie dziewczyna", "Piękna i bestia" czy "Morderstwo w Orient Expressie".

Dree Hemingway - jury Konkursu Polskiego

Aktorka, modelka, a prywatnie prawnuczka Ernesta Hemingwaya ze strony matki - Dree Hemingway. 31-letnia gwiazda uznana została w 2012 roku przez "Variety" za jedną z aktorek, którą warto obserwować.

Joanna Szczęsna

Dziennikarka, reporterka i pisarka. W okresie PRL-u była działaczką opozycyjną od 1968 roku. Ukończyła polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1976 roku. Od tego samego roku związana była z Komitetem Obrony Robotników. Zajmowała się dystrybucją niezależnej prasy, była też autorką tekstów do biuletynu KOR-u. W związku z udziałem w pierwszej głodówce członków komitetu w kościele św. Marcina, została objęta zakazem pracy w szkolnictwie. Od strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, w którym brała udział, współtworzyła Agencję Prasową Solidarności AS. Od 1989 roku związana z "Gazetą Wyborczą". W dorobku ma kilka książek napisanych wspólnie z Anną Bikont. Jej działalność doceniona została odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1999 roku) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, którym odznaczona została przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Paweł Rodak

Historyk literatury i kultury polskiej, kulturoznawca, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się historią literatury i kultury polskiej XX wieku oraz antropologią słowa w kulturze. Autor kilkunastu prac naukowych. Brał udział w licznych grantach zespołowych realizowanych w Instytucie Kultury Polskiej UW. Współpracuje z École des Hautes Études en Sciences Sociales oraz z Paris IV-Sorbonne.

Andrzej Werner

Krytyk filmowy i literacki, historyk literatury i filmu, profesor doktor habilitowany nauk humanistycznych, wykładowca w Akademii Teatralnej. Pracownik naukowy Instytutu Badań Literackich PAN. Wieloletni przewodniczący Sekcji Piśmiennictwa Filmowego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, autor telewizyjnej Akademii Polskiego Filmu. Wykładowca Akademii Polskiego Filmu. Członek Zarządu Polskiej Sekcji PEN-Clubu.

Marek Zaleski

Krytyk i historyk literatury, eseista, publicysta. Jest profesorem Instytutu Badań Literackich PAN oraz Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie studiów był stypendystą wielu międzynarodowych programów. Był członkiem redakcji "Res Publiki", do 2007 roku zastępcą redaktora naczelnego "Res Publiki Nowej". Swoje szkice, eseje i recenzje literackie publikował m.in. w "Tekstach", "Tekstach Drugich", "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym", "Polityce". Jest uznawany za ważniejszego z badaczy twórczości Czesława Miłosza. Na koncie ma Nagrodę im. Kościelskich, Nagrodę Literacką Gdynia, Nagrodę im. Kazimierza Wyki.

Tomasz Fiałkowski (przewodniczący)

Polski dziennikarz, krytyk literacki i publicysta. Początkowo współpracował z miesięcznikiem "Znak". Od 1990 roku związany jest z "Tygodnikiem Powszechnym". Jako dziennikarz i publicysta tworzy recenzje książek (w rubryce "Wśród książek" - pod pseudonimem "Lektor") oraz redaguje dodatek "Książki w Tygodniku". Autor kilkuset wywiadów z pisarzami, tekstów krytycznoliterackich i recenzji, poświęconych polskiej i światowej literaturze. Edytor lub współautor książek Stanisława Lema i Andrzeja Wajdy. Zajmuje się życiem i twórczością Jerzego Turowicza.

Joanna Krakowska

Historyk teatru współczesnego, eseistka, tłumaczka i redaktorka. Jest również adiunktem w Zakładzie Historii i Teorii Teatru Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Ukończyła anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wśród tłumaczonych przez Krakowską autorów znajdują się: Ariel Dorfman, Richard Schechner, Susan Sontag. Jest wiceredaktorem naczelnym miesięcznika "Dialog", stale współpracuje z portalem Dwutygodnik. W 2012 roku jej monografia "Mikołajska. Teatr i PRL" nominowana została do Nagrody Literackiej Nike.