Premium

Wysoko na liście nowotworów u dzieci. "Biały odblask powinien zaniepokoić"

Zdjęcie: wedmoments.stock/Shutterstock

Rozbłysk oka na zdjęciu? Czasem zwykła fotografia z rodzinnego albumu może być dowodem na rozwijający się w gałce ocznej dziecka nowotwór. - Zaniepokoić powinien objaw białej źrenicy. Nie możemy też mówić o "fizjologicznym zezie" u małych dzieci, zawsze należy sprawdzić, badając dno oczu przy poszerzonej źrenicy, przyczynę zeza - mówi okulistka Bożena Romanowska-Dixon, kierownik Katedry Okulistyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  • Dzieci chorują najczęściej na siatkówczaki, złośliwe nowotwory gałki ocznej. To najczęściej nowotwory uwarunkowane genetycznie.
  • Rak gałki ocznej to zwykle przerzuty z pierwotnego guza, którego należy zlokalizować w wywiadzie klinicznym.
  • Co powinno zaniepokoić? Rozbłysk w oku na zdjęciu, wytrzeszcz oka, ból.
  • Nowotwory gałki ocznej charakteryzują się wysoką śmiertelnością. Dlaczego?
  • I dlaczego na sztuczne oko częściej decydują się mężczyźni?

Iga Dzieciuchowicz: - Niedawno czytałam o historii pewnego zdjęcia. Matka wrzuciła na Facebooka fotografię z synem. Z pozoru było to zwyczajne zdjęcie z rodzinnego albumu. Jedna z osób komentujących zwróciła uwagę na rozbłysk w oku dziecka i poradziła sprawdzić to u okulisty. Prawdopodobnie uratowała w ten sposób zdrowie i życie chłopca, okazało się, że w oku rozwija się nowotwór. Dlaczego na zdjęciu można dostrzec guz?  

Dr nauk med. Bożena Romanowska-Dixon, okulistka, kierownik Katedry Okulistyki Collegium Medicum UJ: - Biały refleks ze źrenicy lub obu źrenic, czyli leukokoria w przypadku obustronnego siatkówczaka widoczny jest zwykle przypadkiem lub czasem na zdjęciach wykonywanych z lampą błyskową (fotoleukokoria). Objaw ten powstaje w wyniku przeświecania mas guza przez źrenicę. Obecny jest zwykle w guzach rosnących w tylnym biegunie oka i w przypadku dużych guzów widocznych za soczewką.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam