Premium

Prezes "Dumnych z Elbląga" mieszka w posiadłości za miliony od Czarnka. Nagrania z kontroli

Fundacja "Dumni z Elbląga" za ponad 2 miliony złotych od ministra edukacji kupiła posiadłość w Karczowiskach Górnych. Z dwoma domami, wiatą na trzy auta, garażem, domkiem pszczelarza, stawami i lasem. Prezes fundacji Kamil Nowak, zdaniem posłanki Moniki Falej, zamieszkał tam z rodziną. To dobry znajomy Krzysztofa Szczuckiego, prezesa Rządowego Centrum Legislacji i kierownika Akademii Prawa i Sprawiedliwości. - Po prostu ją sobie przejął - komentuje posłanka. A my jako pierwsi w TVN24 i na portalu pokazujemy nagrania z kontroli i rozmawiamy z prezesem fundacji.

- Pan tu mieszka, tak? - pyta posłanka Lewicy Monika Falej.

- Czasami tak. Generalnie tak. W części budynku - odpowiada prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" Kamil Nowak.

Jest 22 czerwca, Monika Falej przeprowadza kontrolę poselską w nieruchomości Fundacji "Dumni z Elbląga" w Karczowiskach Górnych (woj. warmińsko-mazurskie). Nieruchomość fundacja kupiła za ponad 2 mln zł dotacji z programu willa plus. 

Tak nazwaliśmy program, w którym minister Czarnek rozdzielił 40 milionów złotych między wybrane organizacje pozarządowe. Formalnie nazwa programu to "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Faktycznie organizacje, które minister Czarnek nagrodził, mogły za w sumie 40 mln zł kupić, wyremontować lub wyposażyć nieruchomości. Powiązania części fundacji i stowarzyszeń z obozem rządzącym opisaliśmy jako pierwsi - 31 stycznia 2023 roku.

WILLA PLUS. LISTA DOFINANSOWANYCH NIERUCHOMOŚCI >>>

Miejsce, które wybrali Dumni z Elbląga to "dom z duszą o niepowtarzalnym klimacie" o powierzchni 514 m kw. Z "punktem widokowym obrośniętym piękną Wisterią, dwoma stawami i własnym lasem" - czytamy we wniosku do MEiN. Główny budynek powstał jeszcze przed wojną, pierwotnie mieściła się w nim szkoła. 

W posiadłości - zgodnie z wnioskiem - fundacja miała stworzyć Centrum Edukacyjne "skupiające się na kształtowaniu postaw społecznych". Miała realizować cele statutowe i "wspierać lokalne pomysły, działania społeczne". Centrum miało być "miejscem swobodnej wymiany myśli, poglądów oraz wiedzy".

Posłanka Falej zagląda do kolejnych pomieszczeń. - Też widzę dziecięce rzeczy. Rozumiem, że pan z rodziną tu mieszka?

- Z jednym dzieckiem - mówi prezes Kamil Nowak.

A Falej zwraca uwagę na rozgardiasz w kolejnych oglądanych pomieszczeniach: porozrzucane ubrania, opakowania po lekach, kosmetyki.

- Powiem szczerze, że jestem zbulwersowana, bo zobaczyłam tam jeden wielki bałagan. Brudne pokoje, porozwalane rzeczy. Okazało się, że pan prezes po prostu tam mieszka - powie Falej w rozmowie z tvn24.pl już po zakończeniu kontroli.

Kontrola poselska w fundacji "Dumni z Elbląga"
Kontrola poselska w fundacji "Dumni z Elbląga"TVN24

To Agnieszki, która już dawno tutaj nie mieszka

Miały się tu - według wniosku złożonego do MEiN - odbywać warsztaty, takie jak "Prawo w życiu codziennym", "Budowa społeczeństwa obywatelskiego, "Dojrzałość emocjonalna jako fundament życia społeczeństwa, narodu". Ale też np. "Gotowanie jak u mamy".

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam