Premium

Raczkują, a dostały miliony od Czarnka. Czym sobie zasłużyły? To proste

Zdjęcie: TVN24

Jedna przyznaje, że jest "bardzo młodą fundacją, na tak zwanym rozruchu". O innej wiadomo tylko, że przekazała kaszki dla dzieci. Lecz są i takie, które państwowe dotacje dostały już nie raz. Blisko jedna czwarta organizacji dofinansowanych z funduszu ministra edukacji Przemysława Czarnka powstały w latach 2020-2022. Niektóre krótko przed rozstrzygnięciem konkursu.

Przypomnijmy: w ramach konkursu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania" minister Przemysław Czarnek rozdał w listopadzie 2022 roku 40 milionów złotych. Spośród 46 organizacji, które są beneficjentami konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki, 11 zarejestrowano dopiero w latach 2020-2022. W dodatku wnioski ośmiu z nich na pierwszym etapie otrzymały negatywną ocenę ekspertów - a i tak dostały pieniądze.

Z tych młodych fundacji ocenionych negatywnie najwięcej dostała Fundacja na Rzecz Wspólnych Spraw Megafon - aż 4,5 mln zł (a wnioskowała o 4,8 mln zł). Za te pieniądze chciała kupić okazały, czterokondygnacyjny budynek biurowo-usługowy o powierzchni 540 m kw. na warszawskim Ursynowie. Według naszych informacji szuka jednak innej nieruchomości. Oprócz niej jeszcze trzy z tych najmłodszych 12 organizacji otrzymały środki na nieruchomości i ich wyposażenie: Fundacja Dumni z Elbląga, Polski Instytut Rozwoju Społecznego i Gospodarczego oraz Fundacja Edukacji i Mediów. I również ich wnioski na pierwszym etapie zaopiniowano negatywnie. 

Osiem z 11 najmłodszych organizacji dostało środki na inne cele niż zakup nieruchomości. 

I tak na przykład Pallotyńska Fundacja Pomocy Pallotti za ministerialne pieniądze chce wyremontować dom rekolekcyjny i kaplicę przy ulicy Kordeckiego w Częstochowie, a Stowarzyszenie Anthill chce kupić między innymi 110 sztuk komputerów za 880 tys. zł, 65 laptopów za 487 tys. zł oraz 40 projektorów multimedialnych za 200 tys. zł - ten sprzęt ma trafić do XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Lublinie.

Poniżej przedstawiamy, kto reprezentuje organizacje powstałe w latach 2020-2022, beneficjentów konkursu MEiN, i co wiemy o osobach z nimi związanych. A także, co wiadomo o dotychczasowej działalności tych fundacji i stowarzyszeń i czy, oprócz tej dotacji, otrzymywały też inne w ramach państwowych programów.

Jak się okazuje, wiele z tych organizacji jest blisko albo polityków PiS, albo działaczy regionu, z którego wywodzi się Przemysław Czarnek, albo wręcz reprezentują je ludzie związani z partią rządzącą. Z drugiej strony, mamy organizacje tajemnicze, o których działalności mało wiadomo - jedna wręcz pisze o sobie, że jest "bardzo młodą fundacją, na tzw. rozruchu", co jednak nie przeszkadzało resortowi przyznać jej już niemałe pieniądze.

Fundacja Dumni z Elbląga

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam