Premium

Tak wygląda willa plus. Fundacja Megafon kupiła nową siedzibę

Zdjęcie: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Fundacja Megafon, która w programie willa plus dostała 4,5 mln zł, kupiła nową siedzibę. Budynek, z którego chce "wspierać system oświaty", mieści się na warszawskich Młocinach. Pojechaliśmy go obejrzeć. Wykryliśmy też kolejne nieprawidłowości we wniosku grantowym organizacji.

Willa plus to potoczna nazwa konkursu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania", który pod koniec listopada 2022 roku rozstrzygnięto w Ministerstwie Edukacji i Nauki pod rządami Przemysława Czarnka z PiS. W tvn24.pl konkurs ten i jego zwycięzców opisaliśmy szeroko pod koniec stycznia - okazało się, że 40 mln zł z budżetu państwa na zakup nieruchomości trafiło przede wszystkim do organizacji bliskich Prawu i Sprawiedliwości.

Jedną z nich jest Fundacja na Rzecz Wspólnych Spraw Megafon. Miesiąc temu fundacja zmieniła swoją siedzibę - informacja o nowym adresie została wpisana do KRS 14 listopada 2023 roku. Organizacja ta otrzymała w ramach willi plus 4,5 miliona złotych dotacji na zakup nieruchomości.

CZYTAJ TEŻ: CO MEGAFON MA WSPÓLNEGO Z EDUKACJĄ? >>>

Megafon jest jedną z czołowych organizacji bliskich PiS, które korzystały z programów grantowych Ministerstwa Edukacji i Nauki w 2022 roku. Jej dotacja była jedną z najwyższych w konkursie willa plus. I to mimo negatywnej opinii ekspertów MEiN, którzy stwierdzili, że przyznanie fundacji środków byłoby "sprzeczne z zasadą racjonalności i gospodarności".

Kiedy po raz pierwszy w lutym 2023 roku pisaliśmy o Fundacji Megafon, jej wiceprezes Tomasz Piesiecki stanowczo zaprzeczał, żeby zarząd organizacji był związany z ówczesną partią rządzącą. Jesienią jednak Piesiecki kandydował z listy PiS na Podlasiu (okręg nr 24, miejsce 12) w wyborach do Sejmu. Mandatu nie uzyskał.

CZYTAJ TEŻ: CO FUNDACJA KUPIŁA ZA MILIONY Z WILLI PLUS? NIE WIADOMO. ZA TO JEJ WICEPREZES KANDYDUJE Z LIST PIS >>>

Czarnek pytany o start wiceprezesa fundacji Megafon z list PiS: a kto to jest?
Czarnek pytany o start wiceprezesa fundacji Megafon z list PiS: a kto to jest?TVN24

Stąd będą "wspierać system oświaty i wychowania"?

Jeszcze do września siedziba Fundacji Megafon mieściła się w prywatnym mieszkaniu jej fundatora Tomasza Kulikowskiego. To dyrektor Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej i Listów w Kancelarii Prezydenta RP oraz członek rady nadzorczej państwowej Enei.

Nowa siedziba Fundacji Megafon zlokalizowana jest na warszawskich Młocinach przy ulicy Prozy 27. Pojechaliśmy ją obejrzeć.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam