Premium

Mówił o tabletkach na zmianę płci i że klaps nie zostawia wielkiego śladu. "Przeciwnik praw dziecka"

- Prawda jest taka, że przez pięć lat dzieci nie miały rzecznika - podsumowuje Mikołaja Pawlaka jego poprzednik na stanowisku RPD Marek Michalak. Za ostro? Niekoniecznie. Podczas swojej kadencji Pawlak zasłynął m.in. mówieniem o tym, że edukatorzy seksualni rozdają dzieciom tabletki na zmianę płci albo że klapsy nie są złe. Jeśli bronił dzieci, to tych nienarodzonych. A to wciąż nie wszystko.

Poniedziałek, 27 listopada, posiedzenie sejmowych komisji. Monika Horna-Cieślak, jedyna kandydatka parlamentarnej większości na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka, uzyskuje poparcie. Teraz przed nią już tylko głosowanie Sejmu - dziś, 28 listopada.

Kandydatką KO, Lewicy i Trzeciej Drogi mecenas Monika Horna-Cieślak została zaledwie tydzień wcześniej - w poniedziałek, 20 listopada. Już tego dnia politycy koalicji nie mogli się jej nachwalić. "Wiedza, przygotowanie zawodowe i kilkunastoletnie doświadczenie wsparte rekomendacjami organizacji pozarządowych dają gwarancje, że to najlepszy wybór" - napisał na portalu X (dawniej Twitter) Borys Budka.

Horna-Cieślak od lat zajmuje się ochroną praw dzieci.

- Zaczęłam, kiedy miałam 19 lat - mówi kandydatka. - Po maturze byłam wolontariuszką w fundacji Dzieci Niczyje (obecnie: Dajemy Dzieciom Siłę - red.), później zaczęłam współpracę z działem prawnym Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Monika Horna-Cieślak o jej kandydaturze na urząd Rzecznika Praw Dziecka
Monika Horna-Cieślak o jej kandydaturze na urząd Rzecznika Praw DzieckaTVN24

Na stanowisko rekomendowała ją Naczelna Rada Adwokacka (mecenas jest członkinią Komisji Praw Człowieka przy NRA), a także organizacje młodzieżowe, m.in.: Nastoletni Azyl, fundacja Autism Team czy Idź Pobiegaj. Kandydatka jest również współautorką nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanej "ustawą Kamilka". Nowelizacja ma wzmacniać ochronę dzieci przed przemocą, a jej projekt został złożony w Sejmie kilka dni po śmierci 8-letniego Kamila z Częstochowy maltretowanego przez ojczyma.

CZYTAJ TAKŻE: KAMIL CIERPIAŁ TYLE DNI. A GDZIE WY WTEDY BYLIŚCIE? >>>

Wybór Hornej-Cieślak na kandydatkę sejmowej większości na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka skomentował na portalu X także Arkadiusz Myrcha, poseł KO i przewodniczący Komisji Sprawiedliwości. "Pani mecenas Monika Horna-Cieślak (...) ma znakomitą kartę. Jest kompetentna, a do tego lubiana i szanowana przez młodzież. Krótko mówiąc - jest całkowitym przeciwieństwem Pana Pawlaka" (czyli dotychczasowego RPD).

"Gdy ze stanowiska Rzecznika Praw Dziecka zniknie przebieraniec, a jego miejsce zajmie kompetentna osoba, akceptująca i szanująca każde dziecko, dbająca o jego prawa i reagująca na przemoc, będziemy mogli zapomnieć, że naszym dzieciom przytrafił się Mikołaj Pawlak" - pisała z kolei Dorota Łoboda, w odpowiedzi na słowa felietonu Pawlaka w tygodniku "Niedziela".

Czym ustępujący rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak zasłużył sobie na tak ostre oceny?

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam