Premium

"Nie można zakazać ludziom, by myśleli i pamiętali"

Zdjęcie: Gavriil Grigorov/TASS/Getty Images

Sąd Najwyższy Rosji, po trzech posiedzeniach, zdecydował o likwidacji Stowarzyszenia Memoriał, jednej z najbardziej zasłużonych organizacji, która od ponad 30 lat gromadziła dowody świadczące o represjach politycznych w byłym już Związku Radzieckim i wytrwale broniła praw człowieka. 

Przypominamy tekst opublikowany w portalu tvn24.pl 29 grudnia 2021 roku.

- Memoriał nie przestanie działać. Nie można zakazać ludziom, by myśleli i pamiętali - tak Jewhen Zacharow, dysydent z czasów sowieckich i jeden z najbardziej znanych obrońców praw człowieka na Ukrainie, odpowiada na nasze pytanie w sprawie decyzji Sądu Najwyższego, która zapadła 28 grudnia.

Likwidacji Stowarzyszenia Memoriał, zajmującego się od ponad 30 lat dokumentowaniem represji stalinowskich w ZSRR, a także obroną praw człowieka w Rosji, zażądała rosyjska prokuratura generalna. Zwróciła się w tej sprawie do Sądu Najwyższego. Pierwsze posiedzenie SN odbyło się 25 listopada. Rozprawa została odroczona do 14 grudnia. Data była symboliczna. 14 grudnia 1989 roku zmarł Andriej Sacharow, akademik, dysydent i obrońca praw człowieka, pierwszy przewodniczący Memoriału, zarejestrowanego przez władze Związku Radzieckiego rok po jego śmierci. Na trzecim posiedzeniu, 28 grudnia, sędzia Ałła Nazarowa zdecydowała o zlikwidowaniu wszystkich biur regionalnych i innych struktur Memoriału.

W listopadzie 2019 roku Nazarowa podjęła podobną decyzję, nakazując likwidację Ruchu Praw Człowieka, kierowanego przez znanego obrońcę praw człowieka Lwa Ponomariowa.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam