Premium

Kumulacja, tym razem 40 milionów od Czarnka wędruje... Nie, nie do szkół. Na tej liście nie ma przypadkowych nazwisk

Zdjęcie: PAP

Minister edukacji Przemysław Czarnek od kilku tygodni dotuje milionami z budżetu siatkę organizacji powiązanych z politykami Prawa i Sprawiedliwości, katolickie fundacje oraz znajomych z rodzinnego Lublina. Czy buduje w ten sposób swoje przedwyborcze zaplecze? Opozycja zapowiada wniosek do Najwyższej Izby Kontroli.

Od kilku tygodni przyglądamy się, jak minister edukacji Przemysław Czarnek rozdaje pieniądze organizacjom pozarządowym, ochotniczym strażom pożarnym i kołom gospodyń wiejskich.

W tvn24.pl opisaliśmy już:

- 10 milionów złotych na Program Wsparcia Edukacji. Te pieniądze trafiły m.in. do fundacji związanych z europosłem PiS, byłym posłem PiS, senatorem PiS, córką członka PiS;

- 20 milionów złotych na Międzypokoleniowe Centra Edukacyjne, gdzie na liście nagrodzonych znaleźliśmy organizacje związane m.in. z byłą posłanką PiS, lokalnymi działaczami partii, a także samym ministrem Przemysławem Czarnkiem;

- kto rozdaje pieniądze od ministra i że wśród "ekspertów" są m.in. pracownicy telewizji TRWAM, eksperci Ordo Iuris, byli szefowie sztabów wyborczych PiS.

Jak minister Czarnek pieniądze rozdaje
3zalewska

Do tego "Gazeta Wyborcza" wyliczyła, że 55 z 60 milionów złotych w ramach kolejnego programu ministerialnego Inwestycje w Oświacie trafi do organizacji katolickich, diecezji i parafii, które prowadzą katolickie placówki.

A to jeszcze nie koniec.

Przemysław Czarnek rękoma swoich ekspertów rozdzielił właśnie kolejne 40 milionów złotych - tym razem na "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". 

Celem programu, obok wspierania systemu oświaty i wychowania, jest m.in. rozszerzenie oferty edukacji pozalekcyjnej i pozaszkolnej, wspieranie rozwoju nauki języka polskiego i oświaty polskiej w Polsce i za granicą. Zwycięzcy mogli dostać nawet 5 milionów złotych.

Swoje projekty mają zrealizować do końca roku. Zostało im już zatem mniej niż dwa miesiące. A mają kupić nieruchomości, przeprowadzić remonty, wyposażyć budynki. W każdym razie właśnie na to dostali pieniądze.

Milionowe dotacje

Zacznijmy od najhojniej dotowanych. Najwyższy grant dostała Fundacja Polska Wielki Projekt - 5 milionów złotych na zakup nieruchomości.

Jej prezesem jest Grzegorz Górny założyciel kwartalnika "Fronda", publicysta tygodnika "Sieci" i portalu wpolityce.pl. Prezes Stowarzyszenia Trójmorze.

Wiceprezesem jest Michał Łuczewski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. W 2015 został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. W 2018 uzyskał habilitację na podstawie książki "Kapitał moralny. Polityki historyczne w późnej nowoczesności". W latach 2013-2019 był zastępcą dyrektora Centrum Myśli Jana Pawła II

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam