Komenda Główna Policji po 2015 roku odtworzyła lub utworzyła ponad 140 posterunków, trwają prace nad kolejnymi. Pod koniec października minister Mariusz Kamiński zapowiedział, w ramach programu modernizacji policji, otwarcie jeszcze 250. Po co rząd wydaje pieniądze na nowe policyjne budynki, skoro pozostają one głównie zamknięte?
Posterunek to najmniejsza jednostka policji, w której służy najczęściej od pięciu do siedmiu funkcjonariuszy: kierownik, dwóch lub trzech dzielnicowych oraz po jednym funkcjonariuszu prowadzącym dochodzenia i pracę operacyjną.
Jak informuje Komenda Główna Policji, na koniec 2007 roku w Polsce funkcjonowało 815 posterunków. W latach 2008-2015 zlikwidowano 477 z nich. W czasie rządów koalicji PO-PSL uznano, że ich utrzymanie jest zbyt drogie i nieefektywne.
Od przejęcia rządów przez Zjednoczoną Prawicę w 2015 roku sztandarowym programem w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego jest odtwarzanie wcześniej zlikwidowanych posterunków.
Dlaczego kilka lat temu Komenda Główna Policji masowo likwidowała posterunki, a teraz ta sama Komenda Główna Policji przywraca posterunki i buduje nowe?
Koszty
Zapytaliśmy, a rzecznik KGP inspektor Mariusz Ciarka odpowiedział: - Posterunki są odtwarzane na wyraźne prośby lokalnych społeczności oraz w oparciu o dokonywane analizy bezpieczeństwa.
Niemal w każdym przypadku "odtworzenia" wcześniej zlikwidowanego posterunku lokalny samorząd wykłada gotówkę na remont, użycza też policji swoich budynków lub pomieszczeń.
Policja płaci jednak za wyposażenie budynku, a następnie ponosi miesięczne koszty utrzymania. Jak wynika z odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji, te koszty mogą być bardzo różne. Na przykład, jak wskazał w tej odpowiedzi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, roczne koszty utrzymania posterunku w Mircu (woj. świętokrzyskie) to nieco ponad 5 tysięcy złotych, a posterunku w Dobiegniewie (woj. lubuskie) to ponad 70 tysięcy złotych. Ten pierwszy ma jednak tylko jeden czterogodzinny dyżur w tygodniu, ten drugi zaś jest czynny jak urząd: od poniedziałku do piątku, przez osiem godzin dziennie.
Czytaj dalej po zalogowaniu
Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam