Premium

Wiosną ciężarówki wywoziły stąd ciała. Wróciły. Wrócił też "Odys" po 28. teście na COVID-19

Wrócił do domu po 142 dniach spędzonych w szpitalach i izolatoriach. Po 28. teście na obecność koronawirusa. Odys - okrzyknęły go media. Nie szuka sławy, bo choć na jego powrót do rodzinnej miejscowości biły dzwony, chce znów odnaleźć się w Bergamo. W piekle - jak o tej prowincji mówili wszyscy. To tam w marcu nekrologi zajmowały w lokalnej prasie 11 stron, a ciała zmarłych wywoziły wojskowe ciężarówki. I one wróciły: przywiozły ławki na nowy rok szkolny.

Tylko 23 marca w prowincji Bergamo na północy Włoch zmarło z powodu Covid-19 251 osób; potwierdzono 715 nowych zakażeń. Obserwatorzy nie mieli wątpliwości: to epicentrum koronawirusa nie tylko we Włoszech, ale w całej Europie. Piekło. Bez wolnych łóżek w szpitalach, z kościołami zamienionymi w kostnice i krążącymi wojskowymi ciężarówkami, które w pewien marcowy wieczór wjechały do miasta, by wywieźć 65 trumien z ciałami. Nie było ich już gdzie kremować. Konwój śmierci.

Trumny z ciałami mieszkańców Bergamo, z którymi bliscy nawet nie zdążyli się pożegnaćFrancesca Volpi/Blooomberg/Getty Images
Ciężarówki wywiozły ciała do kostnic w pobliskich miastachFrancesca Volpi/Blooomberg/Getty Images

Skala grozy? Jedenaście stron nekrologów w lokalnej gazecie "L'Eco di Bergamo" ("Echo Bergamo").

Ta sama gazeta, w czerwcu opublikowała przejmujący list niejakiego Marco Carrary. Pisał: "W naszej miejscowości przez mniej niż dwa miesiące odeszło od nas ponad 150 przyjaciół, braci, krewnych".

Miejscowość, o której wspomina - Albino - liczy niecałe 18 tysięcy mieszkańców.

Pisał: "To rzeź, która pozostawia po sobie wielką pustkę".

Pisał: "Mimo wszystko wiem, że jestem szczęściarzem. Bo tu jestem. Nie tracę wiary. Wczoraj zrobili mi 14. wymaz. Może do 14-tu razy sztuka?".

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam