Premium

"Nie da się tu dłużej uczciwie pracować". Masowa ucieczka funkcjonariuszy CBA. W tle finanse i polityka

Zdjęcie: CBA

Z Centralnego Biura Antykorupcyjnego odejdzie w tym roku na emerytury od 200 do 300 funkcjonariuszy spośród około 1,2 tysiąca wszystkich zatrudnionych - wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl. Jak odkryliśmy, wybrani tuż po przejściu na emeryturę są zatrudniani jako cywile i dzięki temu zarabiają podwójnie. - Ta służba upadła. Nie liczą się informacje o korupcji, liczy się kalendarz ze zdjęciem szefa - tłumaczy przyczyny odejść jeden z agentów, który też niedługo kończy służbę.

Według naszych nieoficjalnych źródeł w CBA trwa masowy exodus funkcjonariuszy, którzy zdobyli już uprawnienia emerytalne - czyli w służbie spędzili minimum 15 lat. Najczęściej rozmówcy wskazują, że w tym roku na taki krok zdecyduje się od 200 do 300 doświadczonych funkcjonariuszy. W porównaniu np. z 2021 rokiem to dziesięć razy więcej.

"Naturalna fluktuacja kadr"

Nasze nieoficjalne informacje próbowaliśmy zweryfikować w biurze prasowym CBA już od 10 stycznia. Pytaliśmy, ile raportów (tak w służbach określa się wnioski) o przejście na emerytury napisali w tym roku funkcjonariusze służby oraz - by mieć możliwość porównania - ile było odejść w ostatnich kilku latach.

Odpowiedź, niezawierająca jednak żadnych konkretnych liczb, przyszła dopiero 28 lutego. 

"Odejścia ze służb stanowią naturalną fluktuację kadr i wynikają z nabycia przez część osób praw emerytalnych lub indywidualnej sytuacji rodzinnej i osobistej. Skala odejść funkcjonariuszy i pracowników Centralnego Biura Antykorupcyjnego co do zasady nie odbiega znacząco od procesu migracji osób zatrudnionych w latach poprzednich" - brzmi fragment maila podpisany przez anonimowy "zespół prasowy CBA". Anonimowy, gdyż od trzech lat służba nie jest w stanie zatrudnić rzecznika prasowego.

Doroczny raport

Do niedawna stan kadrowy formacji stanowił informację publiczną. Na bieżąco przekazywał takie informacje rzecznik prasowy, póki funkcjonował w CBA. Podsumowanie sytuacji kadrowej znajdowało się także w dorocznym raporcie, który przekazywany jest do Senatu oraz trafia na internetowe strony biura jako "informacja o wynikach działalności CBA".

W 2021 roku 29 funkcjonariuszy i 2 pracowników przeszło na emeryturę lub rentę

Ilu było ich w 2022 roku? Tego dowiemy się z przygotowywanego właśnie raportu z działalności CBA za 2022 rok. Ilu funkcjonariuszy i pracowników biura zamierza przejść na emeryturę w 2023 roku? W odpowiedzi na nasze pytania "zespół prasowy" zapewnił, że informacja o stanie kadr znajdzie się w przygotowywanym właśnie raporcie. Tyle że w tej zapowiedzi mija się z prawdą. Dane będą dotyczyły roku 2022. Te dotyczące aktualnej sytuacji będzie można przeczytać dopiero w raporcie, który ukaże się w 2024 roku.

Finanse i polityka

Kilku odchodzących ze służby funkcjonariuszy zapytaliśmy o to, czym się kierowali, podejmując decyzję o emeryturze. Na ogół mają oni nieco ponad 15 lat służby, ich pierwszą pracą było tworzone w 2006 roku CBA. 

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam