Prof. John Maxwell Coetzee otrzymał w poniedziałek dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uznawany jest za najwybitniejszego współczesnego pisarza.
Jak zaznaczył rektor uczelni, prof. Bronisław Marciniak, uniwersytet w pełni docenia twórczość prof. Coetzee, a także niepodważalny wpływ dorobku tego wybitnego przedstawiciela literackiego postmodernizmu i postkolonializmu na polską kulturę.
Wielkopolskie korzenie
- Profesor Coetzee zasłużył się światu, jako nauczyciel, uczony oraz pisarz. Jest aktywny na międzynarodowej scenie, dużo podróżuje, jednak stara się pozostawać w kontakcie ze światem literatury i nauki. Nagroda Nobla z 2003 roku, wszystkie inne nagrody i wyróżnienia oraz liczne doktoraty honorowe zostały nadane w uznaniu Jego wkładu do literatury światowej - powiedziała w laudacji prof. Lilianna Sikorska z instytutu Filologii Angielskiej UAM. Podczas swojego wystąpienia Coetzee nawiązał do swoich polskich korzeni. Jego prapradziadek wyemigrował do RPA z Czarnegolasu koło Odolanowa (wielkopolskie). Zawód: pisarz
Rozmawiając z dziennikarzami Coetzee powiedział, że dla niego pisarstwo to zawód. - Nie ma w tym nic romantycznego, to jest moja profesja i ją wykonuję - mówił. Zapytany, jakie wrażenia wyniósł ze swojej wizyty Polsce powiedział: - Ja nie jestem typem pisarza reportażysty, który na bieżąco relacjonuje to, co przeżył. Na pewno ta wizyta odcisnęła się jakimś piętnem, ale ja takie zdarzenia zazwyczaj analizuje dłużej i dopiero mam zamiar ten wyjazd przemyśleć. John Maxwell Coetzee pochodzi z Kapsztadu. Jest absolwentem Uniwersytetu w Teksasie. Prozatorskim debiutem pisarza były opowiadania Dusklands z 1974 r., ale szerzej znany stał się po wydanej sześć lat później powieści "Czekając na barbarzyńców". Kolejna powieść "Życie i czasy Michaela K." z 1983 roku, została nagrodzona brytyjską nagrodą Booker Prize. Po raz drugi zdobył to wyróżnienie - jako pierwszy autor w historii - w 1999 roku za powieść "Hańba".
W 2003 roku otrzymał literacką nagrodę Nobla. Akademia Szwedzka uznała Coetzeego za pisarza, który w niezliczonych odsłonach ukazuje zadziwiające uwikłanie outsidera. Powracającym wątkiem twórczości Coetzeego jest problem kulturowej i jednostkowej odmienności człowieka oraz poczucie zagrożenia, izolacji i postawa samoobrony, które ta odmienność rodzi. Prof. Coetzee gościł w Poznaniu w związku ze światową prapremierą opery Slow Man Nicholasa Lensa, do której napisał libretto.
Autor: fc/roody / Źródło: PAP