Zaatakowała nożem trzy nastolatki. Uczniowie objęci opieką psychologiczną

Autor:
FC,js/gp
Źródło:
TVN 24 Poznań/Gazeta Lubuska, PAP
Zielona Góra. Atak z użyciem noży w liceum. Ranne trzy uczennice
Zielona Góra. Atak z użyciem noży w liceum. Ranne trzy uczenniceTVN24
wideo 2/5
live dziewczyna

Nastolatka z Zielonej Góry zaatakowała nożami szkolne koleżanki. Ranne zostały trzy przypadkowe uczennice. Trafiły do szpitala, 16-latka została zatrzymana. Prokurator podejmie decyzję o kwalifikacji czynu, oraz czy będzie odpowiadała jako dorosła, czy nieletnia. Uczniowie liceum zostali objęci pomocą psychologiczną.

Pierwsze informacje o tym, że uczennica miała zaatakować nożem swoje koleżanki otrzymaliśmy na Kontakt 24. Do zdarzenia doszło około godziny 9 w liceum w Zielonej Górze.

Małgorzata Barska z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze potwierdziła, że takie zdarzenie faktycznie miało miejsce. - 16-latka z nożami zaatakowała trzy przypadkowe uczennice, zostały lekko ranne. Dwie mają rany pleców, jedna rozcięty łuk brwiowy. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, zostały zabrane do szpitala – informowała.

Badania nie wykazały u nich poważnych obrażeń, więc nastolatki mogły opuścić placówkę i udać się na komendę. Tam zostały przesłuchane w charakterze pokrzywdzonych oraz świadków.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Czynności z udziałem rodziców

16-latka została obezwładniona w szkole przez nauczycieli, po kilku minutach na miejscu byli już policjanci.

Jak mówi Barska, dwa noże, którymi sprawczyni raniła koleżanki ze szkoły, prawdopodobnie przyniosła z domu.

- 16-latka, po wstępnej rozmowie z policjantami na terenie szkoły, została zabrana do komendy na inne czynności procesowe. Czynności te zostały wykonane z udziałem jej rodziców – przekazała we wtorek po południu Barska. Dodała, że na razie jest za wcześnie, by mówić o motywie działania dziewczyny, zostanie on ustalony w toku postępowania.

Prokurator zdecyduje, czy będzie odpowiadała jako dorosła, czy nieletnia

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Zbigniew Fąfera powiedział, że decyzję w sprawie umieszczenia nastolatki w szpitalu, schronisku dla nieletnich, bądź, jeśli będą takie przesłanki, na oddziale psychiatrycznym szpitala, podejmie właściwy sąd dla nieletnich.

- Z uwagi na to, że nieletnia skończyła już 16 lat, w środę prokurator po wstępnym zgromadzeniu dowodów, w tym przesłuchaniu świadków i analizie zebranego materiału, podejmie decyzję o kwalifikacji czynu oraz czy nastolatka będzie zgodnie z art. 10 Kodeksu Karnego odpowiadała jako osoba dorosła, czy też jako nieletnia. Jeśli będzie to drugi z tych wariantów, to materiały przekazane zostaną do sądu do spraw nieletnich i ten sąd będzie zajmował się kwestią odpowiedzialności dziewczyny – dodał prokurator Fąfera.

"Pisała, że podłoga będzie pełna krwi". Z nożami zaatakowała w szkole, raniła trzy uczennice.

Spokojna i cicha

We wtorek lekcje zostały odwołane. Młodzież zgromadzono na zewnątrz budynku, nieletnich musieli odbierać rodzice. Sami uczniowie o 16-latce mówią, że była spokojna, cicha i nikt, by się po niej nie spodziewał takiego ataku.

- Na początku usłyszeliśmy hałas w szkole. Myśleliśmy, że to ktoś ucieka z lekcji. Potem było słychać okrzyki, że ktoś atakuje kogoś nożem. Wtedy zamknęliśmy się w klasie. Ta dziewczyna wbiegła do środka. Zaczęły się krzyki. Mój kolega rzucił w nią krzesłem, wtedy wybiegła – opowiadał "Gazecie Lubuskiej" jeden z uczniów.

"We wszystkich klasach odbyły się rozmowy wyjaśniające"

Dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zielona Góra Wioleta Haręźlak powiedziała, że "dzisiaj we wszystkich klasach odbyły się rozmowy wyjaśniające dotyczące tego, co się wydarzyło". - Jutro, kiedy wszyscy ochłoną, od rana szkoła zacznie pracę właśnie od takich zajęć. W pogotowiu mamy zespół interwencyjny z poradni psychologiczno-pedagogicznej, który będzie służył pomocą pedagogom szkolnym, do naszej dyspozycji są także psycholodzy policyjni - dodała.

Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa zapowiedziała sprawdzenie, czy w szkole były zachowane wszelkie procedury związane z tego typu nagłymi sytuacjami oraz te związane z wcześniejszą opieką pedagogiczną i psychologiczną nad uczniami.

- Na szczęście nie doszło do tragedii, a trzy pokrzywdzone nastolatki mają niegroźne obrażenia. Dla mnie jest teraz najważniejsze, by uczniowie będący świadkami tego wydarzenia mieli wsparcie psychologów. Jeśli zajdzie taka potrzeba, wesprzemy dyrektorkę szkoły naszymi specjalistami. Z przekazanej przez nią informacji wynika, że takie spotkania z uczniami zostały zaplanowane już na środę rano – powiedziała Rawa.

Dodała, że jak dowiedziała się od dyrektorki V LO w Zielonej Górze, 16-latka, która zraniła nastolatki jest jedną z najlepszych uczennic w tej szkole, z którą nigdy wcześniej nie było problemów wychowawczych.

Kurator oceniła, że policja w tej sytuacji stanęła na wysokości zadania, a jej działania w szkole zostały przeprowadzone w sposób profesjonalny.

Autor:FC,js/gp

Źródło: TVN 24 Poznań/Gazeta Lubuska, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości