Wydajni zapylacze kopulują z królowymi. Tak się powiększa hodowlę trzmieli

Reporter TVN24 odwiedził największą w Polsce hodowlę trzmieli
Reporter TVN24 odwiedził największą w Polsce hodowlę trzmieli
Źródło: TVN24 Poznań

W okolicy Kalisza funkcjonuje największe w Polsce gospodarstwo hodujące trzmiele. Rocznie rodzi się tam około dwóch tysięcy rodzin czyli około miliona owadów. Reporter TVN24 obserwował proces "powiększania hodowli".

Trzmiele są obok pszczół jednymi z najważniejszych owadów przenoszących pyłki. To one zapylają rośliny sadownicze, warzywne, nasienne oraz uprawne. Mają w tej kwestii dwa razy większe możliwości, niż pszczoły miodne. Jeden osobnik jest w stanie odwiedzić nawet do 30 kwiatów w ciągu minuty, co daje wynik kilku tysięcy w ciągu jednego dnia.

Niestety, w naturze trzmieli jest coraz mniej. Ratunkiem dla rolnictwa jest wykorzystywanie owadów hodowanych sztucznie. "Polski Trzmiel" ze Szczytników koło Kalisza jest największym w Polsce ośrodkiem zajmującym się intensywną hodowlą i chowem tych owadów.

Podniebna kamasutra

W warunkach naturalnych proces ten zachodzi tylko na przełomie lipca i sierpnia, natomiast w hodowli tak zwane loty godowe przeprowadzane są codziennie.

Rolnicy zdają sobie sprawę z tego, że dzięki trzmielom mogą osiągnąć od 20 do 60 proc. większe plony, dlatego też już w grudniu kupują od hodowców trzmiele rodziny.

Trzmiele z Polski krzyżują się czasem z tymi, które sprowadzane są z Hiszpanii. Krajowe odmiany owadów przejmują jednak od nich nieporządane cechy, np. niegromadzenie tłuszczu u królowej. Potomstwo takiej matki może mieć problem z przetrwaniem w polskich warunkach, choć owady nie są bardzo wymagające.

Cały cykl rozwoju trzmiela, od momentu złożenia jaj po osiągnięcie dorosłości, trwa 21 dni.

Trzmieli ubywa

W ostatnim czasie liczba zakładanych naturalnie rodzin trzmielich maleje, co także stanowi poważne zagrożenie dla rolnictwa. Jako przyczyny tego zjawiska specjaliści podają niekorzystne warunki klimatyczne, choroby i pasożyty.

- Problem nasilil się w tym roku, ze względu na nietypową wiosnę. Pierwsze ocieplenia spowodowały, że owady chciały już rozpocząć prace, niestety przyszły mrozy. Wiele założonych przez nie rorodzin obumarlo z powodu braku pokarmu - wyjaśnia tvn24 dr Monika Fliszkiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W Polsce występuje około 30 gatunków trzmieli. Wszystkie krajowe odmiany tych owadów objęte są ochroną.

"Polski Trzmiel " to największe w Polsce gospodarstwo zajmujące się hodowlą trzmieli

"Polski Trzmiel " to największe w Polsce gospodarstwo zajmujące się hodowlą trzmieli

Autor: ab/roody

Czytaj także: