TVN24 | Poznań

WOŚP przekazała respirator do kaliskiego szpitala

TVN24 | Poznań

Autor:
aa
Źródło:
TVN24
WOŚP 2020. Szpital w Kaliszu otrzymał respirator
WOŚP 2020. Szpital w Kaliszu otrzymał respiratorTVN24
wideo 2/4
TVN24WOŚP 2020. Szpital w Kaliszu otrzymał respirator

Darczyńcy wsparli Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a ta zakupiła taki sprzęt, jaki marzył się medykom z kaliskiego szpitala. Na oddział ratunkowy trafił respirator, dzięki któremu lekarze mogą ratować zarówno dorosłych, jak i dzieci.

- Oddział ratunkowy szpitala w Kaliszu miał szczęście otrzymać od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy respirator Trilogy Evo. Jest to bardzo dobry sprzęt, który służy zarówno do wspomagania oddechu u osób dorosłych jak i u dzieci, które ważą co najmniej 2,5 kilograma - mówi dr n. med. Artur Tarasiewicz, specjalista medycyny ratunkowej, dyrektor oddziału ratunkowego w kaliskim szpitalu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Urządzenie już trafiło na oddział ratunkowy, ale na razie jeszcze nie zostało użyte. W powszechnym przekonaniu respirator zastępuje samodzielne oddychanie. Ale nie tylko.

- Mając odpowiedni respirator, potrafimy tak sterować parametrami oddechowymi, że pacjenta tym leczymy. To oznacza, że pomagamy mu nie tylko podając tlen, ale też generując odpowiednie ciśnienie końcowowydechowe. Sprzęt, którzy otrzymaliśmy, właśnie nam to umożliwia - dodaje Tarasiewicz.

Jak mówią kaliscy lekarze, takiej klasy sprzęt na pewno pomoże pacjentom, również pacjentom chorym na COVID-19, u których może dochodzić do niewydolności oddechowej. - W przebiegu COVID-19 najważniejsza jest możliwość korzystania z wielu parametrów tego respiratora. Tutaj mamy możliwość ustawiania właściwie każdego parametru oddechowego, który chcemy zmienić, poprawić, czy wykorzystać do leczenia pacjenta. Co konkretnie? Na przykład możemy zmieniać liczbę oddechów, objętości oddechowej, częstość wdechu do wydechu. Naprawdę tych parametrów jest bardzo bardzo dużo. One są wysokospecjalistyczne i one nam dają możliwość naprawdę dobrej pracy z pacjentem - tłumaczy Tarasiewicz.

To "kolejny nieoceniony dar od WOŚP" - mówią lekarze z KaliszaSzpital w Kaliszu

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od 1993 roku organizuje zbiórki pieniędzy. Za zgromadzone środki kupuje i przekazuje w darze - przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce - najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Autor:aa

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Szpital w Kaliszu

Pozostałe wiadomości