W pięciu z siedmiu prezydenckich miast Wielkopolski mieszkańcy wybrali nowych włodarzy. Swoje funkcje zachowali tylko prezydenci Piły i Konina. Po 16 latach Poznaniem przestaje rządzić Ryszard Grobelny, a w Lesznie przegrywa Tomasz Malepszy.
We wszystkich największych miastach w województwie znane już są oficjalne wyniki wyborów prezydenckich.
Podobnie jak Grobelny, w Lesznie z urzędem po 16 latach pożegna się popierany przez lewicę Tomasz Malepszy, który od 2002 r. zwyciężał za każdym razem w pierwszej turze wyborów.
W niedzielnym głosowaniu pokonał go poseł i były członek PO Łukasz Borowiak, który został usunięty z partii za start w wyborach na prezydenta miasta z listy komitetu PL18.
Zmiana w Kaliszu...
Zdobył 63,86 proc. głosów, a na Malepszego zagłosowało 36,14 proc. wyborców. W Lesznie do urn poszło 39,1 proc. uprawnionych.
O zmianie prezydenta zadecydowali również mieszkańcy Kalisza. W mieście wygrał Grzegorz Sapiński z KWW Wspólny Kalisz, który pokonał urzędującego od 2002 r. prezydenta Janusza Pęcherza. Na Sapińskiego, który jest radnym miejskim, zagłosowało 60,29 proc. wyborców, a Pęcherz zdobył 39,7 proc. głosów.
W Kaliszu do urn poszło ok. 38 proc. wyborców.
... w Ostrowie i w Gnieźnie
Urzędujący prezydent przegrał też w Ostrowie Wielkopolskim. Były poseł Jarosław Urbaniak (PO) zdobył w drugiej turze wyborów 44,8 proc. głosów i został pokonany przez radną miejską Beatę Klimek. Popierana przez SLD Klimek otrzymała 55,2 proc. Frekwencja wyniosła 40,52 proc.
Po pierwszej turze wyborów było wiadomo, że na trzecią kadencję nie zostanie wybrany prezydent Gniezna Jacek Kowalski (SLD), który przed czterema laty wygrał w pierwszej turze. Startowało w sumie trzech kandydatów - wszyscy z partyjnych komitetów. W drugiej turze zwyciężył radny powiatu gnieźnieńskiego Tomasz Budasz (PO). Zagłosowało na niego 56,23 proc. wyborców, a jego konkurent Krzysztof Ostrowski (PiS) otrzymał 43,77 proc. głosów. Frekwencja wyniosła prawie 40 proc.
Konin i Piła bez zmian
Konin jest jednym z dwóch miast regionu, w których urzędujący prezydent został wybrany na kolejną kadencję. Rządzący od 2010 r. Józef Nowicki (SLD Lewica Razem) wyprzedził w drugiej turze o 850 głosów Małgorzatę Waszak (PO). Na Nowickiego zagłosowało 52,24 proc. wyborców, Waszak otrzymała 47,76 proc. głosów przy frekwencji wynoszącej trochę ponad 30 proc.
Prezydent Piły Piotr Głowski (PO) jako jedyny w Wielkopolsce zwyciężył w pierwszej turze. Były senator zdobył 60,49 proc. głosów i tym samym powtórzył wynik z 2010 r. Wybory rozstrzygnęły się wówczas również w pierwszej turze, a Głowski pokonał ówczesnego prezydenta Zbigniewa Kosmatkę.
Autor: ib/r / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24