Kiedyś stacja kolejowa w Międzychodzie tętniła życiem, teraz stoi opuszczona. Zmieniło się to w sobotę za sprawą pasjonatów kolejnictwa. Na II Paradzie Lokomotyw pojawiło się tu sześć składów pasażerskich i towarowych. Wśród nich prawdziwa gratka - ponad 60-letni parowóz z Wolsztyna.
W tym roku do Międzychodu pociąg dojeżdża co weekend. Turystyczne przejazdy uruchomili miłośnicy kolejnictwa z TurKol.pl. Teraz, za ich sprawą, do tego wielkopolskiego miasta przyjechało tyle składów, ilu nie widziano od kilkudziesięciu lat.
- Około 20 lat temu wycięto połączenia ze względów ekonomicznych. My od czterech lat przywróciliśmy ruch turystyczny. Ruch w Międzychodzie odżywa - cieszy się Patryk Skopiec, współorganizator parady.
Gwiazda z Wolsztyna
W sobotę na torach zobaczyć można składy pasażerskie ciągnięte przez charakterystyczne polskie lokomotywy oraz skład historycznych wagonów towarowych. Na dworcu w Międzychodzie zameldowały się także zabytkowe autobusy Jelcz RTO czyli popularny "Ogórek" i Autosan H9. Niekwestionowaną gwiazdą parady jest jednak zestaw retro złożony z pięciu historycznych wagonów ciągniętych przez ponad 60-letni parowóz z Wolsztyna.
- To wielka moc i wielki hałas. To coś czego na co dzień nie możemy dotknąć, nie spotykamy. Tu można wszystko zobaczyć - podkreśla Skopiec.
Dyskoteka zamiast dworca
Pierwsza linia kolejowa do Międzychodu powstała w 1887 r. Pociągi kursowały wówczas na trasie Międzyrzecz – Wierzbno – Międzychód. Rok później dobudowano linię do Rokietnicy a w kolejnych latach powstały odcinki do Szamotuł i Zbąszynia. Proces likwidacji trwał przez wiele lat – w 1987 r. zlikwidowano połączenia pasażerskie ze Zbąszyniem, a w 1995 r. z Szamotułami i Skwierzyną.
Ostatni pasażerski kurs wykonano 1 października 1999 r. do Rokietnicy. Od tego czasu przez Międzychód kursowały jedynie pociągi towarowe. Jednak i te od kilku lat omijają to 10 tysięczne miasto. – Ostatnią wykorzystywaną trasą była bocznica do fabryki mebli Christianapol w Łowyniu. Teraz pociągi wiozące ropę naftową dojeżdżają obecnie najdalej do Wierzbna – wyjaśnia Skopiec.
W Międzychodzie o istnieniu regularnych linii pasażerskich przypominają jedynie budynki i infrastruktura kolejowa: zrujnowana parowozownia z obrotnicą, wieża wodna czy lampiarnia oraz budynek dworca, w którym jeszcze kilka lat temu funkcjonowała dyskoteka.
Międzychód leży między Poznaniem a Gorzowem Wlkp.:
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań | FC