Marszałek wielkopolski Marek Woźniak (PO) i wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak (PSL) deklarują dalszą współpracę w sejmiku w ramach koalicji PO-PSL. Obaj chcą też zachować stanowiska i w nowej kadencji pracować w zarządzie województwa.
W niedzielnych wyborach samorządowych PO zdobyła 13 mandatów w 39-osobowym sejmiku woj. wielkopolskiego. PSL wprowadziło do sejmiku 12 radnych, PiS -8, SLD Lewica Razem - 4, a 2 mandaty przypadły KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska.
Platforma zdobyła najwięcej mandatów, ale to PSL zwyciężyło pod względem liczby oddanych głosów. Na PSL w Wielkopolsce zagłosowało 254 256 osób, a na PO - 253 520.
Wyniki procentowe w Wielkopolsce:PO - 25,73 proc.PSL - 25,80 proc.PIS - 19,81 proc.SLD - 11,29 proc.TW - 7,54 proc.
Podział mandatów:PO - 13 mandatówPSL - 12 mandatówPIS - 8 mandatówSLD - 4 mandatówTW - 2 mandaty
PSL czuje niedosyt
Wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak (PSL) cieszy się z dobrego wyniku wyborczego, ale przyznaje, że jest pewien niedosyt.
- Mimo wygranej w liczbach bezwzględnych, d'Hondt (system liczenia głosów – przyp. red.) zabrał nam jeden mandat – powiedział w piątek Jankowiak.
Komisarz wyborczy w Poznaniu Henryk Komisarski tłumaczył, że w przydziale mandatów do sejmiku liczą się głosy oddane w danym okręgu. - PSL ma łącznie więcej głosów, ale to nie daje przewagi w mandatach– zaznaczył.
Jankowiak potwierdził chęć kontynuowania koalicji z PO. Polityk chce też wejść w skład zarządu województwa - Jankowiak pełni w nim funkcje od 2006 r.
- Jest równowaga w mandatach, więc sądzę, że równowaga będzie również w odpowiedzialności i decyzyjności – dodał.
PSL zyskuje
Przy zapowiadanym porozumieniu PO-PSL koalicja tych ugrupowań będzie miała w nowej kadencji sejmiku 25 radnych, czyli o jednego więcej, niż po wyborach z 2010 r.
Dzięki wynikowi wyborczemu koalicja utrzyma łączną liczbę radnych z końca kadencji 2010-2014. W trakcie kadencji jeden z radnych SLD wystąpił z klubu, a później przeszedł do PO.
W porównaniu z wyborami sprzed czterech lat najwięcej, bo pięciu radnych, zyskało PSL. O dwóch radnych więcej ma PiS. Z kolei najwięcej stracił SLD – w nowym sejmiku klub będzie miał pięciu radnych mniej. PO straciła cztery mandaty.
Zadziałał "efekt pierwszej strony"?
Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak (PO) powiedział w piątek, że jest zadowolony z liczby zdobytych przez Platformę mandatów, „ale wydaje mu się, że powinno ich być więcej”.
- Liczba mandatów PSL jest niewątpliwie niereprezentatywna. Wynika z określonej techniki głosowania – to efekt tzw. pierwszej strony książeczki. Poza oczywistym poparciem dla PSL, ten bonus (…) jest niewątpliwie widoczny nie tylko w Wielkopolsce – dodał marszałek.
Woźniak podkreślił, że PO i PSL mają stabilną większość. - Inne są proporcje naszego udziału. Dotychczasowa współpraca układała się dobrze, poprawnie, przyjaźnie. Sądzę, że będziemy to kontynuować – powiedział.
Marek Woźniak deklaruje, że nadal chce pełnić funkcję marszałka, ale zastrzega, że wybór należy do radnych. - Sejmik ma wyłączne uprawnienia co do wyboru marszałka, zarządu, wszystkich swoich organów – podkreślił.
Woźniak jest marszałkiem Wielkopolski od 2005 r.
Dostał się Grobelny
Nowym ugrupowaniem w wielkopolskim sejmiku będzie KWW Teraz Wielkopolska Ryszarda Grobelnego. Komitet założył urzędujący od 1998 r. prezydent Poznania Ryszard Grobelny - samorządowiec w tych wyborach po raz pierwszy wystawił swoich kandydatów do wielkopolskiego sejmiku. Sam również wystartował i zdobył mandat.
Grobelny w II turze wyborów prezydenckich w Poznaniu zmierzy się z Jackiem Jaśkowiakiem (PO). W trakcie kampanii wyborczej podkreślał jednak, że przede wszystkim startuje na prezydenta Poznania. Kodeks wyborczy nie zakazuje jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jednak przewiduje, że w przypadku wyboru na wójta, mandat radnego wygasa.
Województwo wielkopolskiego w wyborach do sejmiku jest podzielone na sześć okręgów. W piątek WKW czekała na ostatnie dwa protokoły od powiatowych komisji. Ostatni z nich, z Ostrowa Wielkopolskiego, dowieziono w godzinach późnopopołudniowych.
Wybory w 2010 r. wygrała PO, zdobywając 32,04 proc. głosów. Drugie miejsce zajął SLD (21,60 proc.), trzecie było PSL (18 proc.), a kolejne miejsce zajęło PiS (17,95 proc.). Po głosowaniu przed czterema laty Platforma wprowadziła do sejmiku 17 radnych, jej koalicjant PSL - siedmiu, SLD dziewięciu, a PiS sześciu.
Lista radnych sejmiku wojewódzkiego:Platforma Obywatelska (13 mandatów):Leszek Wojtasiak, Tatiana Sokołowska, Maciej Wituski, Mirosława Rutkowska-Krupka, Henryk Szopiński, Zbigniew Ajchler, Marek Woźniak, Bożena Nowacka, Małgorzata Waszak, Marzena Wodzińska, Rafał Żelanowski, Krzysztof Piwoński, Andrzej Pospieszyński.Polskie Stronnictwo Ludowe (12 mandatów):Krzysztof Paszyk, Jerzy Kado, Wojciech Jankowiak, Mirosława Kaźmierczak, Czesław Cieślak, Anna Majda, Krzysztof Grabowski, Jan Grzesiek, Mikołaj Grzyb, Zofia Szalczyk, Julian Jokś, Kazimierz Chudy.Prawo i Sprawiedliwość (8 mandatów):Zbigniew Hoffmann, Marcin Porzucek, Krzysztof Ostrowski, Bartłomiej Wróblewski, Zofia Itman, Jan Mosiński, Leszek Bierła, Marek Sowa.Sojusz Lewicy Demokratycznej (4 mandaty):Waldemar Witkowski, Stefan Mikołajczak, Kazimierz Pałasz, Wiesław Szczepański.Teraz Wielkopolska (2 mandaty):Katarzyna Bujakiewicz, Ryszard Grobelny.
Autor: FC / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Marek Woźniak