W bunkrach znaleziono szczątki niemieckich żołnierzy

Stowarzyszenie POMOSTKości znajdowane są od lat 90-tych

Podczas prac archeologicznych w bunkrach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego znaleziono szczątki niemieckich żołnierzy. Kości leżały tam od czasów II wojny światowej.

Prace prowadzono w bunkrze Panzerwerk 598, w okolicach Sycowic i Przetocznicy w województwie lubuskim. O śmierci żołnierzy wiadomo tylko, że zginęli podczas walk z wojskami radzieckimi. Niemiecki oddział mógł liczyć około 60 osób.

Nie wiadomo jak zginęli

Teorie na temat ich śmierci są różne, część z nich mogła zostać zastrzelona, inni mogli zginąć z powodu rozpylenia wewnątrz bunkra gazu bojowego. Gaz mógł również zabić część żołnierzy przez niewłaściwy system wentylacyjny w obiekcie.

Odnalezione niedawno kości trzech wojskowych zostaną pochowane w zbiorowej mogile na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Niemieckich w Glinnej (woj. zachodniopomorskie). Co roku jesienią, odbywa się tam pogrzeb żołnierzy, których szczątki zostały odnalezione na terenie województwa lubuskiego.

Pochówek przy bunkrze

Szczątki żołnierzy znajdowane są w lubuskich bunkrach od dawna, a badania wokół obiektu trwają od początku lat 90-tych. - Już wtedy z bunkra wydobywano ludzkie szczątki - mówi tvn24.pl Maksymilian Frąckowiak z grupy POMOST, która dokonała ekshumacji.

Jak zaznacza Frąckowiak, ze względu na małe zainteresowanie szczątkami żołnierzy ze strony ówczesnych instytucji państwowych pochówku kości odkrytych w latach 90-tych dokonywano nieopodal bunkru.

Stowarzyszenie POMOST, które dokonało ekshumacji, działa od 1997 roku. Członkowie grupy badają wydarzenia II wojny światowej na dawnym pograniczu polsko-niemieckim.

Autor: mm / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie POMOST

Pozostałe wiadomości