Tusk twittuje: "Merkel spytała, jak wymawia się Kaźmierczak"

Przodkowie Angeli Merkel pochodzą z Poznania
Przodkowie Angeli Merkel pochodzą z Poznania
TVN24 Poznań
TVN24 PoznańDonald Tusk uczył Angelę Merkel wymawiać nazwisko jej przodków

- Za drugim razem się udało - napisał na Twitterze Donald Tusk. Angela Merkel umie już więc wymawiać nazwisko odkrytych właśnie przodków z Polski - Kaźmierczak. Szybkich korepetycji premier udzielił kanclerz w trakcie szczytu UE w Brukseli.

A. Merkel spytała, jak prawidłowo wymawia się Kaźmierczak. Za drugim razem udało się :)— Donald Tusk (@premiertusk) 14 marca 2013

Nieznane dotychczas szczegóły dotyczące pochodzenia niemieckiej kanclerz zamieszczone są w książce "Angela Merkel - die Kanzlerin und ihre Welt" (Angela Merkel - kanclerz i jej świat), która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Hofmann und Campe. Autorem biografii jest szef działu zagranicznego dziennika "Sueddeutsche Zeitung" Stefan Kornelius.

Angela Kaźmierczak

Autor dotarł do dokumentów, z których wynika, że pochodzący z Poznania dziadek pani kanclerz nazywał się Ludwig Kaźmierczak, a ojciec przyszedł na świat jako Horst Kazmierczak. Dopiero w 1930 roku rodzina Kaźmierczaków zmieniła nazwisko na niemieckie Kasner.

Jak poinformował na swoim Twitterze premier Donald Tusk, pani kanclerz zwróciła się do niego o pomoc w nauce prawidłowej wymowy pierwotnego nazwiska. - Gdyby nie ta zmiana, Merkel urodziłaby się jako Angela Kazmierczak, a nie Angela Kasner - pisze autor biografii.

Angela Merkel po raz pierwszy publicznie powiedziała o polskich korzeniach w 1995 roku. Potwierdziła tę informację pięć lat później, precyzując, że ma w jednej czwartej polskie pochodzenie.

Autor: mm/roody/k / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości