Tu jest najstarsza winda, tam stała pierwsza stacja paliw. Poznań w ciekawostkach na kostkach

Źródło:
TVN24 Poznań
Tu jest najstarsza winda, tam stała pierwsza stacja paliw. Poznań w ciekawostkach na kostkach
Tu jest najstarsza winda, tam stała pierwsza stacja paliw. Poznań w ciekawostkach na kostkach TVN24
wideo 2/3
SOKOLNICKA-GUZEK

Za kilka miesięcy w centrum Poznania powinny zakończyć się ciągnące się remonty. Długotrwałe utrudnienia spowodowały, że z mapy miasta zniknęło wiele knajp, lokali i sklepów. Czym nowym zatem miasto może przyciagnąć mieszkańców i turystów? - Ciekawostkami - proponuje Maria Sokolnicka-Guzek ze Stowarzyszenia Plac Wolności.

Sklep "Taternik", lokal "Fuzz", bar Caritas, Galeria Techne z biżuterią i zegarkami, która tradycją nawiązywała do sklepu najsłynniejszego przedwojennego jubilera w Poznaniu Stanisława Szulca - to tylko kilka przykładów miejsc, do których po zakończeniu remontów w centrum Poznania już nie będzie można zajrzeć. Wszystkie zostały zamknięte. Podmioty prowadzące te biznesy nie kryły - dobiły ich remonty. Te za kilka miesięcy mają się wreszcie skończyć. Opustoszałe lokale pewnie dość szybko znajdą nowych najemców. Jednak na swoją markę i historię będą musiały pewnie dopiero zapracować.

Stowarzyszenie Plac Wolności, które punktowało prezydenta Poznania za organizację remontów i broniło wycinki leszczyn na ulicy 27 Grudnia proponuje, by to właśnie historią starać się przyciągnąć ludzi do centrum.

- Pomysł polega na tym, żeby w chodnikach w Poznaniu umieszczać małe nieduże kostki z inskrypcjami o ciekawych zdarzeniach, miejscach i osobach związanych właśnie konkretnie z tym miejscem w mieście - mówi Maria Sokolnicka-Guzek ze Stowarzyszenia Plac Wolności, autorka projektu "Kostki pamięci".

Plac Wolności w PoznaniuTVN24 Poznań

Koncepcja zakłada montaż kamiennych kostek pokrytych blachą z inskrypcjami w istniejących chodnikach na terenie Starego Miasta. - Na razie mówimy tutaj tylko o centrum Poznania, ale docelowo to mógłby być projekt na całe miasto - wyjaśnia.

Dystrybutor w samym środku miasta

Grawerunki miałyby opisywać istotne osoby i miejsca oraz ciekawe zdarzenia. Przykłady? - Stoimy na placu Wolności, to tutaj mieściła się między innymi pierwsza stacja benzynowa dla automobili w Poznaniu - wskazuje.

Stację otwarto w 1925 r. Dystrybutor ustawiono na placu Wolności przy budynku Arkadii.

Pierwsza w Poznaniu stacja benzynowa na placu WolnościNAC

Była to jedna z pierwszych stacji w kraju. Rok wcześniej "pompę" z paliwem ustawiono w Warszawie. Gdzie wcześniej kupowano benzynę? Sprzedawały je składy chemiczne oraz apteki.

Czytaj też: Pojawiły się światła, wtedy to było "wow". I wcale nie przechodziło się na zielonym

Najnowocześniejsze w kraju kino

Na samym placu Wolności ciekawostek, które można byłoby umieścić na kostkach jest więcej. - Mieliśmy też tutaj Kino Słońce, jedno z największych w Europie, na 1600 miejsc. To także miejsce warte upamiętnia w tym rejonie - zwraca uwagę Sokolnicka-Guzek.

Kino Słońce otwarto 20 grudnia 1927 roku. Był to wtedy najnowocześniejsze kino w kraju. Miało powierzchnię 2500 metrów kwadratowych, było w stanie pomieścić prawie 1800 widzów, dla których miejsca przewidziano na parterze, balkonie i w lożach.

Kino Słońce w 1932 roku

Salon zdobiło sklepienie w kształcie niebieskiego firmamentu z lampą-słońcem pośrodku. Złota kurtyna przed ekranem oświetlana była kolorowymi reflektorami. Wszystko to czyniło z kina prawdziwy wehikuł magiczny, w którym widzowie odbywali cudowne podróże do krainy nieprawdopodobieństwa. W "Słońcu”"widzom zawsze towarzyszyła muzyka - a to za sprawą zainstalowanych w sali organów Wurlitzera, na których grał popularny muzyk i sprawozdawca sportowy Ludomir Budziński - czytamy w książce "Istne kino" Kazimierza Młynarza.

Kino posiadało własną elektrownię, zapewniającą niezależność w dostawach prądu, i stałe oświetlenie w postaci 3600 żarówek.

Od początku przyciągało tłumy. "Słońce" jest już dziś najpopularniejszym pałacem sztuki filmowej w Polsce. Cztery miesiące dzieli nas zaledwie od chwili, kiedy uroczyście otwarte zostały podwoje "Słońca", a już z dumą skonstatować musimy, że prawie pół miljona osób odwiedziło nasz teatr. Cyfra ta mówi sama za siebie! - czytamy w folderze reklamującym kino z 1928 roku.

Folder reklamowy Kina Słońce z 1928 r.Polona

Winda prawie jak z Wieży Eiffla

- Na placu Wolności znajduje się też najstarsza winda w Poznaniu - wskazuje kolejną potencjalną kostkę Sokolnicka-Guzek.

Winda datowana jest na 1903 roku, choć sam budynek wybudowano 10 lat później. Nie wiadomo, czy wcześniej służyła gdzieś indziej, czy też tyle czasu czekała na montaż. Wyprodukowało ją przedsiębiorstwo Carla Flohra, to samo, które wykonywało windę w Wieży Eiffela.

Najstarsza poznańska windaTVN24 Poznań

Pierwsza w Polsce promenada

- Tuż obok placu Wolności jest najstarsza w Polsce aleja promenadowa czyli Aleje Karola Marcinkowskiego - dodaje Sokolnicka-Guzek.

Powstała w 1798 roku. Miała ponad 600 metrów długości i ponad 30 metrów szerokości. Obsadzono ją czterema rzędami włoskich topoli piramidalnych, a jej granicę stanowiły dwie jezdnie, o nawierzchni z "kocich łbów", przeznaczone dla ruchu konnego.

Aleja spacerowa na Alejach MarcinkowskiegoTVN24 Poznań

Nie tylko kostki

- Jak widać, tych miejsc jest bardzo dużo i można by naprawdę na ulicach na chodnikach co paręnaście metrów co paręset metrów takie kostki umieścić - wskazuje Sokolnicka-Guzek.

Mowa nie tylko o formie upamiętnienia, ale też o swoistym szlaku turystycznym - w ramach projektu Sokolnicka-Guzek proponuje, żeby stworzyć mapę, na której znajdą się kostki. Tak, by każdy turysta mógł ich poszukać i poznać różne ciekawostki.

- Oprócz samego montażu tych kostek i ustalenia na przykład 10 pierwszych miejsc, które byłyby takim początkiem tej całej akcji, można byłoby zrobić mapę oraz grę terenową. Do tego warto pozwolić samym poznaniakom na wskazywanie takich miejsc, w których widzieliby te kostki pamięci - wskazuje Sokolnicka-Guzek.

Jakie są szanse na realizację pomysłu? - Projekt został zgłoszony w tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, jednak nie jest zgodny z jego zasadami - wyjaśnia Joanna Żabierek, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Poznania.

Został on odrzucony, bo do budżetu obywatelskiego nie mogą być zgłaszane projekty dotyczące form upamiętniania. 

Jak przekazała Żabierek, "obecnie nie są prowadzone działania, zmierzające do realizacji działań przedstawionych w projekcie".

Niemniej nie oznacza to, że został on już skreślony. - Przedstawiałam go już wiceprezydentowi Jędrzejowi Solarskiemu gdy wskazywałam "priorytety dla centrum", później na spotkaniu z Biurem Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Zależy mi na realizacji, uważam, że jest to ciekawa koncepcja, przybliżająca ciekawostki o mieście w sposób ogólnodostępny - kończy Sokolnicka-Guzek.

Autorka/Autor:FC/ tam

Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań

Pozostałe wiadomości

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Samolot marynarki wojennej USA został trafiony nad Morzem Czerwonym najprawdopodobniej w wyniku "bratobójczego ognia". Zmusiło to dwóch pilotów do katapultowania się - poinformowała agencja Associated Press.

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

1032 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że od początku wojny zginęło ponad 12 tysięcy cywili. W tym roku zginęło ponad 340 cywili, a ponad 1800 zostało rannych.

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Po miesiącu oczekiwania chiński statek Yi Peng wypłynął z duńskiej cieśniny Kattegat. Załoga tego statku jest podejrzana o przerwanie kabli telekomunikacyjnych na Bałtyku w połowie listopada. Trwa śledztwo w sprawie możliwego sabotażu. "Udało się porozmawiać z załogą i sprawdzić kwestie techniczne" - przekazał szef szwedzkiej Komisji do spraw Wypadków.

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

Źródło:
PAP

Fedor Szandor brał udział w walkach w Ukrainie i z bronią w ręku prowadził z okopów wykłady dla swoich studentów. Teraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował go nowym ambasadorem w Budapeszcie.

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pożar, który wybuchł w australijskim buszu, zmusił setki mieszkańców stanu Wiktoria do ewakuacji. Walka z żywiołem trwać może jeszcze co najmniej kilka dni - poinformowały w niedzielę lokalne władze.

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Źródło:
PAP, The Guardian

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

50-letniemu lekarzowi z Arabii Saudyjskiej zarzuca się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu. Premier Donald Tusk po ataku w Niemczech apeluje do prezydenta i posłów PiS. 38 osób zginęło w wypadku autobusu w Brazylii. Viktor Orban, odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego zasugerował, że na Węgrzech "może dochodzić do przypadków udzielania azylu" innym osobom. IMGW wydało ostrzeżenia w związku z niebezpieczną pogodą. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 22 grudnia.

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Źródło:
TVN24, PAP

Wieczorem na placu budowy nowej stacji metra zapadła się ziemia. - Zobaczyliśmy zapadlisko w ziemi na około trzy metry - mówił redakcji Kontakt24 aspirant Mariusz Kapsa ze stołecznej straży pożarnej. Jolanta Maliszewska z MPWiK przekazała, że w niedzielę rano została przywrócona woda do bloków przy ulicy Rayskiego.

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl