Tramp próbował podbić Polskę. Ale z "królową" nie miał szans

Źródło:
TVN 24 Poznań
Przyczepy kempingowe na Międzynarodowych Targach Poznańskich
Przyczepy kempingowe na Międzynarodowych Targach PoznańskichArchiwum MTP, NAC
wideo 2/17
Przyczepy kempingowe na Międzynarodowych Targach PoznańskichArchiwum MTP, NAC

Gdy o zagranicznych kamperach można było tylko pomarzyć, serca Polaków podbiła "królowa z Niewiadowa". Jako pierwsi w 1972 roku mogli zobaczyć ją poznaniacy. O jej poprzedniku - Trampie - bardzo szybko zapomniano.

Do niedzieli w Poznaniu trwają targi dla turystów i podróżników. W trakcie wydarzeń organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie można wybrać miejsce wycieczki, podróży, poznać ofertę kamperów, przyczep i sprzętu kempingowego.

Na Targach Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon wystawiają się miasta, gminy, powiaty, organizacje promocji turystyki, regiony turystyczne, dostawcy usług transportowych i innych usług w turystyce. Jednocześnie odbywają się targi turystyki caravaningowej Caravans Salon. Swoją ofertę pokazują na nich najwięksi producenci i dystrybutorzy pojazdów turystycznych w Polsce.

W halach podziwiać można setki kamperów i przyczep kempingowych. W sumie na ekspozycji prezentowane jest ponad 250 pojazdów. Wśród nich są najnowsze modele, w tym blisko 30 premier, ale też pojazdy z lat 70., 80. i 90. XX wieku prezentowane w strefie retro. Niektóre z nich można było już zobaczyć w Poznaniu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Zaczęło się od domków

Nim na Międzynarodowych Targach Poznańskich zaprezentowano pierwsze polskie przyczepy kempingowe, w 1955 roku goście mogli przenocować w jednym z domków letniskowych, które postawiono przy ulicy Grunwaldzkiej. "Domki na razie w liczbie 20 przeznaczono dla turystów, przybywających do Poznania na MTP. Cała kolonia obejmować będzie 100 domków" - informował 2 lipca 1955 roku w krótkiej notce Express Poznański.

Sześć lat później zwiedzający mogli obejrzeć inny domek - dzieło inżynierów Producenta Spania "Kuźnia" z Sułkowic. "Po złożeniu mieści się on w lekkiej i bardzo płaskiej dwukołowej przyczepce, dającej się zastosować do samochodu i motocykla" - czytamy w Głosie Wybrzeża z 23 czerwca 1961 roku.

Głos Wybrzeża o domku kempingowym z 1961 r.Archiwum MTP

Tramp nie cieszył się popularnością

Pierwsze polskie przyczepy do Poznania przywieziono w 1958 roku. Były to dwa prototypy TK 60 Tramp i TK 63 Biedronka wyprodukowane w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie.

W Trampie przenocować mogły dwie osoby dorosłe i dziecko. Biedronka z kolei przeznaczona była dla trzech osób dorosłych. W środku obu przyczep umieszczono kanapy, szafę, dwupalnikową kuchenkę, umywalkę i zbiornik na wodę. Tramp dodatkowo posiadał składany stół i kredens.

Oba prototypy nie weszły ostatecznie do produkcji. Zdecydowały o tym m.in. wysoka cena i ciężar przyczep - Tramp ważył aż 550 kg, a Biedronka - 350 kg.

Targi w 1959 r. Obok żuka prezentowane polskie przyczepy kempingoweArchiwum MTP

Królowa z Niewiadowa

W 1966 roku Wytwórnia Wyrobów Precyzyjnych w Niewiadowie, która dotąd słynęła z produkcji bombek choinkowych, młynków elektrycznych czy składanych kajaków "Neptun", przywiozła do Poznania swoje najnowsze dziecko - składaną przyczepę kempingową Tramp. Był to zlepek części pochodzących z innych pojazdów: koła wzięto od Mikrusa, resory od Syreny, amortyzatory z Junaka, a lampy z Warszawy. Skrzynię przyczepy wykonano z listew drewnianych i sklejki wodoodpornej. Dzięki temu konstrukcja była stosunkowo lekka, bo ważyła ledwie 180 kg. Przyczepkę można było rozłożyć lub złożyć w czasie 15-20 minut, a noc spędzić w niej mogła rodzina z dwójką dzieci.

O pierwszej przyczepie z Niewiadowa w 1966 r. pisał "Motor"Filip Czekała

Chętnych nadal jednak odstraszała wysoka cena. Tramp nie podbił Polski. Udało się to dopiero przyczepie N-126, która stała się niekwestionowaną "królową polskiego kempingu".

Najpopularniejsza polska przyczepa miała swoją premierę w 1972 roku właśnie na targach w Poznaniu. Ze "skorupą" z żywicy i włókna szklanego ważyła 290 kg. Mogły ciągnąć ją nawet popularne "maluchy". W środku znalazły się dwa miejsca do spania dla dorosłych i dwa dla dzieci, dwie szafy, stolik, dwupalnikowa kuchenka gazowa, zlewozmywak i zbiornik na wodę.

Przyczepa z Niewiadowa na targach w latach siedemdziesiątychArchiwum MTP

Wkrótce przyczepy kempingowe podbiły całą Polskę. Popularność zyskały nie tylko w kraju – przez lata N126 była polskim hitem eksportowym. Jest produkowana w Niewiadowie do dzisiaj.

Przyczepy z Niewiadowa na kempingu przy ul. Żwirki i Wigury 22 w Warszawie w 1982 r.NAC

Przyczepy N126 znajdywały też inne zastosowania - jako stoiska na bazarach czy budki dla ochrony. Olbrzymią popularność zyskały też w gastronomii. W wielu miastach służyły jako budki z zapiekankami. Śmiano się nawet, że w latach 80. wiele egzemplarzy zaliczyło tylko dwie trasy. Oprócz ostatniej drogi na złomowisko, tę pierwszą - na miejsce sprzedaży zapiekanek.

Bufet w przyczepie kempingowej Niewiadów N126 na Targach Krajowych w 1974 rNAC

Z czasem zaczęto w nich serwować inne "klasyki ulicy". Jak np. na rogu ulic Wałbrzyskiej i Puławskiej w Warszawie na początku lat 90. - W ofercie były głównie okropne hamburgery, ale hot-dogi mieli boskie, z normalną parówką plus słodko-ostry ogórek i totalna nowość - prażona cebulka. Obok w kolejnej przyczepie były "desery", czyli słodycze z RFN-u. Kupowało się kilka sztuk i biegło do domu zdążyć na "Sekretny dziennik Adriana Moll'a" - opowiadała tvnwarszawa.pl Joanna Tarkowska.

Niektóre takie "foodtrucki" przetrwały nawet do XXI wieku.

Przyczepy campingowe jako zaplecza stoisk zagranicznych wystawców w 1990 rokuArchiwum MTP

Autorka/Autor:Filip Czekała

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum MTP

Pozostałe wiadomości

Amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) ogłosił we wtorek, że wstrzymuje uczestnictwo Rumunii w programie ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP). Rumunia została przyłączona do programu w ostatnich dniach rządów administracji Joe Bidena. Decyzja miała wejść w życie 31 marca.

Mieli podróżować do USA bez wiz. Zmiana w ostatniej chwili

Mieli podróżować do USA bez wiz. Zmiana w ostatniej chwili

Źródło:
PAP

- Sposób, w jaki Rosja zachowa się w nadchodzących dniach, ujawni wiele, jeśli nie wszystko - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się we wtorek do porozumień w sprawie Morza Czarnego i infrastruktury energetycznej, których treść tego dnia opublikował Biały Dom. Komunikat w sprawie wydał również Kreml, w którym zawarł kilka warunków, między innymi zniesienia ograniczeń sankcyjnych. - Przyglądamy się im wszystkim - zapewnił prezydent USA Donald Trump.

Zełenski o "manipulacjach Rosji" przy porozumieniach. Trump: przyglądamy się temu

Zełenski o "manipulacjach Rosji" przy porozumieniach. Trump: przyglądamy się temu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

We wtorek Kreml opublikował listę ukraińskich i rosyjskich obiektów, podzielonych na pięć kategorii i objętych moratorium na ataki. Według Rosji, lista została uzgodniona przez strony rosyjską i amerykańską w trakcie rozmów w Rijadzie.

Kreml opublikował listę obiektów, których nie można atakować

Kreml opublikował listę obiektów, których nie można atakować

Źródło:
PAP

- Ocena działalności wiceministra Andrzeja Szejny należy do pana ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, a na końcu do premiera Donalda Tuska - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka PSL-Trzeciej Drogi Magdalena Sroka. Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic komentowała, że "nie ma zarzutów" wobec Szejny jako wiceszefa MSZ. - Jedyne wątpliwości, które są, to kwestie związane z jego zdrowiem - dodała.  

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Źródło:
TVN24

- Kiedy mówimy o najważniejszych misjach, to mamy prawo oczekiwać, że rządzący komunikują się w sposób adekwatny do sytuacji - powiedział w "Kropce nad i" wiceminister obrony Cezary Tomczyk, odnosząc się do wycieku konwersacji członków administracji Donalda Trumpa. Według niego, biorąc pod uwagę, że "ta administracja ciągle się jeszcze kształtuje", należy się spodziewać, że "tego typu historie będą się od czasu do czasu zdarzały".

"Słyszałem to, co mówił Mentzen, w rosyjskiej telewizji. Jota w jotę"

"Słyszałem to, co mówił Mentzen, w rosyjskiej telewizji. Jota w jotę"

Źródło:
TVN24

Prokurator Ewa Wrzosek poinformowała we wtorek, że złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez europosła Prawa i Sprawiedliwości Jacka Ozdobę. Sprawa dotyczy słów Ozdoby pod adresem Wrzosek w czasie ubiegłotygodniowej demonstracji PiS przed prokuraturą.

Jest zawiadomienie Wrzosek w sprawie słów Ozdoby

Jest zawiadomienie Wrzosek w sprawie słów Ozdoby

Źródło:
PAP

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Tajemniczy przedmiot przypominający blachę, znalazł właściciel pola w podpoznańskich Gołuskach. Jak przyznał, zauważył go już dwa tygodnie temu, ale początkowo nie kojarzył tego z ewentualnymi kawałkami rakiety Falcon 9. Według wstępnych ustaleń służb, może to być jej fragment.

Wygląda jak blacha, ale "może pochodzić z rakiety"

Wygląda jak blacha, ale "może pochodzić z rakiety"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na Ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na Ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Brytyjski król Karol III i królowa Kamila przełożyli planowaną na 8 kwietnia wizytę w Watykanie w związku z rekonwalescencją papieża Franciszka - poinformowano we wtorek w oficjalnym komunikacie. Zaznaczono w nim, że decyzja ta jest wynikiem dwustronnego porozumienia.

Brytyjska para królewska odwołała spotkanie z papieżem

Brytyjska para królewska odwołała spotkanie z papieżem

Źródło:
Reuters

Nad południową Europą w kolejnych dniach spodziewane są intensywne opady. Jak wynika z najnowszych wyliczeń modeli, w wielu krajach deszcz utrzyma się do końca marca, a ulewom mogą towarzyszyć inne groźne zjawiska. Lokalne agencje meteorologiczne przygotowują się na podtopienia.

W prognozach dla Europy widać ulewy. Gdzie spadnie najwięcej deszczu?

W prognozach dla Europy widać ulewy. Gdzie spadnie najwięcej deszczu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Korei Południowej trwa walka z gigantycznymi pożarami, jakie wybuchły w zeszłym tygodniu. We wtorek ogień zniszczył budynki kompleksu świątynnego Gounsa, którego historia sięga VII wieku naszej ery. Płomienie niebezpiecznie zbliżają się także do innych historycznych zabudowań.

Spłonęła świątynia z VII wieku. Ogień podchodzi pod kolejne zabytki

Spłonęła świątynia z VII wieku. Ogień podchodzi pod kolejne zabytki

Źródło:
PAP, Reuters, The Korea Herald

Po ponad miesiącu od wykopania pierwszych butelek z białym fosforem na budowie stadionu w Iłowie (woj. lubuskie), zostały one wywiezione. W sumie znaleziono ich 28.

Wykopali butelki z białym fosforem. Leżały miesiąc, co pewien czas dymiąc na szkołę

Wykopali butelki z białym fosforem. Leżały miesiąc, co pewien czas dymiąc na szkołę

Źródło:
tvn24.pl

Koalicja Obywatelska z poparciem 34,8 procent wygrałaby wybory parlamentarne, gdyby odbyły się one teraz - wynika z najnowszego sondażu pracowni Opinia24. Na drugim miejscu byłoby Prawo i Sprawiedliwość z 27 procentami poparcia, a na trzecim znalazłaby się Konfederacja z 18,5 procent.

A gdyby wybory odbyły się teraz? Najnowszy sondaż

A gdyby wybory odbyły się teraz? Najnowszy sondaż

Źródło:
tvn24.pl

Przypominamy pięć osób ze świata przestępczego, których nazwiska, a przede wszystkim pseudonimy, pojawiały się w publikacjach dotyczących kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta.

Piątka Nawrockiego: "Olo", "Śledziu", "Wielki Bu", "Nikoś", "Masa"

Piątka Nawrockiego: "Olo", "Śledziu", "Wielki Bu", "Nikoś", "Masa"

Źródło:
tvn24.pl