TVN24 | Poznań

Usuwał kamienie z pola, odkrył skarby kultury unietyckiej

TVN24 | Poznań

Autor:
FC/
tam
Źródło:
PAP, TVN24 Poznań
Sulęcin: Usuwał kamienie z pola, odkrył skarby
Sulęcin: Usuwał kamienie z pola, odkrył skarbyLubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków
wideo 2/10
Lubuski Wojewódzki Konserwator ZabytkówSulęcin: Usuwał kamienie z pola, odkrył skarby

To miały być zwykłe prace porządkowe. Rolnik z województwa lubuskiego zamierzał tylko usunąć zalegające na polu kamienie. Tymczasem spod ziemi zaczęły ukazywać się tajemnicze przedmioty. Znawcy zabytków i historii nie mają wątpliwości, że to, co odkrył, jest "niezwykle rzadkie".

Do zaskakującego odkrycia na terenie powiatu sulęcińskiego (woj. lubuskie) doszło 27 lipca. Jednak dopiero teraz poinformował o nich Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

"Podczas prowadzenia prac polowych, rolnik dokonał odkrycia zabytków archeologicznych. W trakcie usuwania kamieni, które co roku uszkadzały maszyny rolnicze, odsłonięto wyroby brązowe. Prace natychmiast zostały wstrzymane i teren został zabezpieczony" - podaje w mediach społecznościowych Norbert Burzyński z delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp.

Znalezione na polu skarbyLubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków

"To niezwykle rzadkie"

Służby konserwatorskie jeszcze tego samego dnia przeprowadziły oględziny miejsca znalezienia zabytków.

Artefakty zalegały pod warstwą orną. Ujawniono depozyt składający się z trzech bereł sztyletowych, trzech sztyletów brązowych, siekierki, dłuta i toporka, uznając, że są to wyroby kultury unietyckiej (2 300 - 1 600 lat p.n.e.). "Występowanie więcej niż jednego berła i sztyletu jest niezwykle rzadkie i stanowi o dużej wartości odkrycia dla dziedzictwa kulturowego" - podkreśla Burzyński w facebookowym wpisie. A w rozmowie z PAP chwali postawę znalazcy: - Niezwłocznie zawiadomił odpowiednie organy i nie prowadził dalszych czynności mogących doprowadzić do zniszczenia zabytków archeologicznych i warstwy kulturowej.

Znaleźli bransoletę na skarpie

To kolejne w tym roku zgłoszenie o znaczącym odkryciu archeologicznym z terenu północnej części województwa lubuskiego. W styczniu w gminie Bogdaniec jeden z mieszkańców, wraz synem, na osuniętej skarpie znaleźli bransoletę z brązu. Gdy znalazcy zauważyli, że przedmiotów jest więcej, niezwłocznie zawiadomili o odkryciu urząd konserwatora zabytków.

W wyniku osunięcia się skarpy odsłonięta została bransoleta z brązuLubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Wówczas podczas przeprowadzonych prac archeologicznych znaleziono depozyt ozdób brązowych i elementy uprzęży końskiej, złożone na potłuczonym naczyniu - to artefakty kultury łużyckiej (1300–400 lat p.n.e.). Łącznie na ten skarb składa się 220 przedmiotów brązowych, w tym z 6 bransolet, 5 naszyjników, czteroczęściowego napierśnika, zapinki płytowej oraz tarczek, kółek, ozdób i przedmiotów brązowych mogących być elementami uprzęży końskiej. Znalezisko posiada duże znaczenie z uwagi na różnorodność i ilość zabytków.

Skarby odkryte w gminie BogdaniecLubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Autor:FC/ tam

Źródło: PAP, TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Pozostałe wiadomości