"Śmieszne, bo nie było ich i nagle są". Kręgi w zbożu w Orchowie

Tajemnicze zbożowe kręgi w Ochrowie
Tajemnicze zbożowe kręgi w Ochrowie
TVN24 Poznań
Do zbadania kręgów samorządowcy z Orchowa poprosili nawet różdżkarzaTVN24 Poznań

W Orchowie (woj. wielkopolskie) na jednym z przydrożnych pól znów pojawiły się kręgi w zbożu. Mają około 30 metrów średnicy i - według mieszkańców gminy - pojawiły się jednej nocy. - Jest w nich siła magnetyczna, różdżka ciągnie w dół - mówi urzędniczka, a pan Jerzy ripostuje: straty są, tego się nie da wymłócić, za duże.

- Nie po raz pierwszy gmina gości takie znaki, być może obcej cywilizacji. Dwa lat temu były kręgi zbożowe i to w różnych miejscach. Badali je tutaj znani ufolodzy, nie byli jednak zgodni, co do ich pochodzenia. Czy są wykonane ręką ludzką czy dziełem nadprzyrodzonym? - mówi TVN24 Paweł Błaszczyk z urzędu gminy Orchowo.

"Śmieszne, nie ma i jest"

Najnowsze znaki pojawił się nieopodal drogi na polu Jerzego Kryszaka, a jako pierwsi zauważyli je dwaj młodzi mieszkańcy Orchowa.

- Jechałem dzień wcześniej do kuzyna. Drugiego dnia wracałem razem z nim tą samą drogą. Wiał bardzo mocny wiatr, który zwiał kuzynowi czapkę. Gdy poszedł w pole jej szukać, ja zauważyłem te kręgi. Później przyjechali inni i razem oglądaliśmy. Śmieszne mi się to wydawało. Bo nie było ich i nagle są - tłumaczy Kacper, który odnalazł jako pierwszy tajemnicze znaki.

Różdżkarz w akcji

O ocenę kręgów i sprawdzenie, jaka moc jest w nich zaklęta, przedstawiciele gminy poprosili miejscowego różdżkarza, Kazimierza Ogonowskiego.

- Sprawdzaliśmy razem z nim, czy jest tam siła działania. W kręgu, w środku jest takie oddziaływanie, jakaś siłą magnetyczna, że różdżka ciągnie na dół i nie można jej podnieść do góry - relacjonuje Paulina Szmyt z urzędu gminy Orchowo.

Ciśnienie ?

Sam różdżkarz przyznaje, że w centrum kręgu wyczuwalna jest jakaś siła, jednak w ogóle nie utożsamia tego z UFO. Nie oznacza to jednak, że zjawisko tworzące kręgi jest zidentyfikowane.

- To przeze mnie przemawia, że to musi być jakieś ciśnienie. Być może z nieba. Widać po zbożu. Ciśnienie było tak wielkie, że ucięło dokładnie koło zboża. Nic nie jest zniszczone. To są jakieś zjawiska przyrody - mówi Ogonowski, który zarazem przyznaje, że trudno mu jest sobie wyobrazić by kręgi były dziełem człowieka.

- To się dzieje przeważnie w burzę lub w jakiś mocny wiatr. Gdyby zatrudniono do tego ludzi... potrzeba by czasu. Po drugie zostałyby ślady. A śladów nie ma żadnych - opisuje Ogonowski.

Straty są

Sceptycznie do teorii o UFO podchodzi też sam poszkodowany, czyli właściciel "oznaczonego" pola.

- Ja uważam, że to nie jakieś UFO. Jest to po prostu jakieś niewyjaśnione zjawisko. Jeśli naukowcy nie potrafią tego wytłumaczyć, to my, prości ludzie tym bardziej - mówi Jerzy Kryszak.

Kręgi wyrządziły na jego polu niemałe szkody.

- Straty zawsze będą, bo tego już się nie da wymłócić. Kręgi mają 30-32 metry średnicy. To już jest jakiś konkretny obszar - przyznaje Kryszak.

Do sprawy podchodzi jednak ze spokojem.

Połamane kłosy

O bliższą analizę położonych kłosów zboża pokusił się Paweł Błaszczyk z urzędu gminy Orchowo.

Zaznacza, że on, jako osoba, która miała już z tym styczność, może wymienić kilka rzeczy, które świadczą o tym, że są one jednak dziełem człowieka.

Jak mówi, kłosy nie są położone lecz... połamane, co może przemawiać za ludzkim pochodzeniem kręgów.

- Są kręgi, gdzie całe łodygi są nagięte. Natomiast te zboża są złamane przy ziemi. To by świadczyło o tym, że mogłaby być jakaś ingerencja narzędziem - analizuje Błaszczyk.

Z drugiej strony w nowych kręgach dostrzega on szczegóły, które odróżniają je od tych sprzed dwóch lat.

- Sprawa nie do końca jest jasna. W tych sprzed 2 lat, w centrum kręgów był otwór. Świadczyło to o tym, że mogło zostać tam użyte narzędzie, które wbito w środek kręgu. Tutaj nie ma w środku otworu. Po drugie układ kręgów jest zupełnie inny. Łączą się one w pierścienie co można zaobserwować z góry- mówi Błaszczyk.

Z jednej więc strony przedstawiciel gminy podważa nadprzyrodzone pochodzenie ochrowskich kręgów. Z drugiej...

- Chcąc stworzyć tak duże znaki i kręgi, w sposób niezauważony trzeba by się bardzo postarać. Byłoby to bardzo trudne, aby nie zauważono osób tworzących takie znaki. Jest to więc sprawa spektakularna i bardzo ciekawa - przyznaje Błaszczyk.

Ostatecznej odpowiedzi na pytanie, kto lub co jest twórcą kręgów prawdopodobnie za szybko nie poznamy.

Paweł Błaszczyk podważa teorię o nadnatruralnym pochodzeniu ochrowskich kręgów w zbożu
Paweł Błaszczyk podważa teorię o nadnatruralnym pochodzeniu ochrowskich kręgów w zbożuTVN24 Poznań

Kręgi pojawiły się w Orchowie pod Gnieznem :

Mapa Targeo

Autor: kk / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań

Pozostałe wiadomości

Projekt zjednoczonej Europy zbliża się do punktu krytycznego - ocenia Bloomberg. Na drodze do stworzenia z Unii Europejskiej globalnego mocarstwa mogą stanąć niepokoje polityczne, zagrożenia zewnętrze czy trudności gospodarcze. Tworzące Wspólnotę państwa zaciekle bronią własnych interesów, ignorując alarmujące prognozy o podupadającej pozycji Starego Kontynentu.

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Źródło:
tvn24.pl/Bloomberg

Premier Donald Tusk zapowiedział w sobotę, że będzie domagał się europejskiego uznania dla decyzji o czasowym terytorialnym zawieszeniu prawa do azylu. Po jego deklaracji posypały się negatywne komentarze, przede wszystkim ze strony organizacji humanitarnych. "Prawo do azylu jest w tej wojnie instrumentalnie wykorzystywane i nie ma nic wspólnego z prawami człowieka. Kontrola granic i bezpieczeństwo terytorialne Polski jest i będzie naszym priorytetem. Nasze decyzje i działania będą temu bezwzględnie podporządkowane" - napisał w niedzielę premier.

Donald Tusk tłumaczy swoją decyzję

Donald Tusk tłumaczy swoją decyzję

Źródło:
tvn24.pl

Jedenastu członków rodziny - w tym roczne dziecko - trafiło do szpitala w jednym z miasteczek w Pensylwanii po spożyciu "toksycznych grzybów" - poinformowały lokalne władze.

11 osób "spożyło toksyczne grzyby, wszystkie zachorowały"

11 osób "spożyło toksyczne grzyby, wszystkie zachorowały"

Źródło:
CNN

Producent odzieży kusi klientów użyciem naturalnych materiałów, ale okazuje się, że prawie sto procent składu to syntetyki. - Przepisy są przestarzałe. Potrzebujemy nowych rozwiązań, dzięki którym prawa konsumentów będą lepiej chronione - stwierdza Michał Kędziora, znany jako Mr Vintage.

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Źródło:
tvn24.pl

W drugiej połowie miesiąca temperatura zbliży się do 20 stopni. Wpierw jednak czeka nas chłodniejszy czas. Jakie wartości na termometrach zobaczymy do niemal ostatnich dni października? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie do przyjęcia jest sytuacja, że obowiązek czipowania będzie dotyczył tylko nowo narodzonych psów. Biorąc pod uwagę proces legislacyjny, pełną populację zaczipowanych zwierząt osiągniemy dopiero za 20 lat - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP, odnosząc się do projektu ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów.

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W tej robocie są jakieś przyjemności. I to, że mogłem ambasadorowi rosyjskiemu w twarz rzucić jego kłamstwa, zostało przez niektórych zauważone - powiedział Radosław Sikorski w czasie niedzielnej dyskusji w Toruniu. W ten sposób minister nawiązał do swojego wrześniowego wystąpienia na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Szef MSZ mówił także o zapowiedziach premiera Donalda Tuska dotyczących nowej polskiej polityki migracyjnej.

"W tej sprawie Unia zaczyna mówić Tuskiem"

"W tej sprawie Unia zaczyna mówić Tuskiem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Żołnierze 72 batalionu lekkiej piechoty z Kościerzyny podczas porządkowania terenu pod Stroniem Śląskim znaleźli 10 tysięcy euro. Pieniądze były w worku na śmieci. Zostały przekazane policji, które będzie próbowała znaleźć właściciela.

Sprzątali po powodzi, znaleźli 10 tysięcy euro w worku na śmieci

Sprzątali po powodzi, znaleźli 10 tysięcy euro w worku na śmieci

Źródło:
PAP

Pierwszy stopień rakiety Starship, czyli Super Heavy, odłączył się od niej bezpiecznie i wrócił precyzyjnie na platformę startową. - Złapałem się za głowę, bo przewidywałem, że dojdzie do ogromnej eksplozji, ale ten pierwszy stopień wrócił, oni naprawdę go złapali stalowymi ramionami - mówił na antenie Hubert Kijek, reporter TVN24 BiS.

Booster megarakiety wylądował na platformie startowej. "Wyglądało to imponująco"

Booster megarakiety wylądował na platformie startowej. "Wyglądało to imponująco"

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, SpaceX, CNN, PAP

Telefony z banków odbierała przez dwa lata prawie codziennie. - Padało zawsze jedno pytanie: czy zdaję sobie sprawę z tego, że mam zobowiązanie do spłaty? - opowiada w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Agnieszka Michalak. Chodzi o kredyt po zmarłym mężu. Duża część prawników wskazuje, że spadkobierca staje się nowym kredytobiorcą tej samej umowy. Są też jednak inne opinie, których zasadność potwierdzają wyroki sądów.

Rozdzwoniły się banki. "Zaczęłam siedzieć jak na bombie"

Rozdzwoniły się banki. "Zaczęłam siedzieć jak na bombie"

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje 35-letnia, kobieta a dwoje dzieci zostało rannych w wypadku, do którego doszło w Piotrkowie Trybunalskim. Zderzyło się tam auto osobowe z ciężarówką. Kobieta wiozła dwoje dzieci w wieku 2 i 8 lat. Są one obecnie w szpitalu w Łodzi. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Zderzenie z ciężarówką. Nie żyje kobieta, ranne dzieci

Zderzenie z ciężarówką. Nie żyje kobieta, ranne dzieci

Źródło:
tvn24.pl

Na gminną drogę w miejscowości Łyniew (woj. lubelskie) wyszła sarna. 18-letni kierowca volvo, chcąc wyminąć zwierzę, stracił panowanie nad autem. Dachował na poboczu. Autem podróżowały trzy osoby. W szpitalu zmarł 53-latek z gminy Podedwórze.

18-letni kierowca próbował ominąć sarnę, auto dachowało, zginął pasażer

18-letni kierowca próbował ominąć sarnę, auto dachowało, zginął pasażer

Źródło:
tvn24.pl

Polska planuje czasowe zawieszenie prawa do azylu - odnotowały w sobotę najważniejsze europejskie media, między innymi BBC, Reuters, agencja dpa, czy "Le Monde". "Warszawa wzywa UE do zaakceptowania tymczasowego zawieszenia praw migrantów" - pisze także amerykański Politico, podkreślając, że Bruksela nie odpowiedziała jeszcze na jego prośbę o komentarz. Brytyjski "Daily Telegraph" nazywa z kolei słowa polskiego premiera "wyzwaniem rzuconym UE".

Europejskie media o słowach Tuska w sprawie prawa do azylu. "Wyzwanie rzucone UE"

Europejskie media o słowach Tuska w sprawie prawa do azylu. "Wyzwanie rzucone UE"

Źródło:
pap, tvn24.pl

Odwlekanie decyzji w sprawie rządowego programu dofinansowań do kredytów powoduje, że z każdym kolejnym miesiącem, kwartałem deweloperzy hamują budowy. Obawiam się takiej sytuacji, że za kilkanaście miesięcy, gdy kredyty staną się dostępne, znowu będziemy mieli dołek podażowy i historia z Kredytem 2 procent się powtórzy - powiedział w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 ekspert portalu Rynek Pierwotny Marek Wielgo.

"Koszmar" może się powtórzyć

"Koszmar" może się powtórzyć

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Gdańska uratowali lisa, który wpadł do kanału portowego w rejonie Martwej Wisły. Zwierzę było zanurzone w wodzie i resztką sił trzymało się ostatniego stopnia drabinki.

Był wycieńczony i piszczał. Lis wpadł do kanału portowego

Był wycieńczony i piszczał. Lis wpadł do kanału portowego

Źródło:
KWP Gdańsk

Nie tylko stolica i największe miasta zmagają się z problemem samochodowych wyścigów albo pokazowych przejazdów aut lub motocykli z ryczącymi głośno, stuningowanymi silnikami. W położonej niedaleko Torunia Brodnicy nie dający mieszkańcom spać hałas niesie się prawie codziennie pomiędzy stojącymi przy wąskich ulicach kamienicami i po zabytkowym rynku.

Ryk silników nie daje im żyć. "Kupiłam tu mieszkanie. Drugi raz bym tego nie zrobiła"

Ryk silników nie daje im żyć. "Kupiłam tu mieszkanie. Drugi raz bym tego nie zrobiła"

Źródło:
tvn24.pl

Tymczasowe kontrole na granicach przywrócone w Norwegii. Nowe przepisy graniczne mają obowiązywać do 22 października, jednak norweskie władze zastrzegają, że zarówno ich zakres, jak i termin obowiązywania mogą w każdej chwili zostać zmienione - poinformowały media, powołując się na źródła policyjne.

Norwegia tymczasowo wprowadza kontrole na granicach 

Norwegia tymczasowo wprowadza kontrole na granicach 

Źródło:
PAP

Kultowe dla wielu turystów schronisko Samotnia w Karkonoszach ma za sobą pierwsze wakacje pod rządami nowych dzierżawców. Niechętnie odpowiadają na pytania o kulisy przejęcia obiektu od zarządzającej nim przez ponad 57 lat rodziny Siemaszków. Wprowadzają natomiast zmiany i planują kolejne. - Zakończyłyśmy ten etap życia - mówi Agnieszka Siemaszko-Arcimowicz i przyznaje, że po opuszczeniu schroniska w połowie maja już się do niego nie wybrała.

Odnowiona Samotnia. "Zrobiło się troszeczkę barowo, a mało być schroniskowo"

Odnowiona Samotnia. "Zrobiło się troszeczkę barowo, a mało być schroniskowo"

Źródło:
tvn24.pl

Każde nowo powstałe znamię to sygnał, żeby się pojawić u dermatologa, bo każda zmiana świadczy o tym, że coś w skórze się dzieje - mówiła w TVN24 dr hab. Alina Jankowska-Konsur, p.o. dyrektorki Uniwersyteckiego Centrum Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej we Wrocławiu. Podkreślała, że najważniejsza jest profilaktyka i wskazywała, na co zwracać uwagę, by czerniaka wykryć jak najwcześniej.

"Najważniejsza jest profilaktyka i badanie wszystkich znamion"

"Najważniejsza jest profilaktyka i badanie wszystkich znamion"

Źródło:
TVN24
Dzieci odizolowane w Trump Tower czy "momala" i "modelowy patchwork"? Pojedynek pierwszych rodzin

Dzieci odizolowane w Trump Tower czy "momala" i "modelowy patchwork"? Pojedynek pierwszych rodzin

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Grzyby obrodziły w polskich lasach. W ferworze poszukiwań leśnych skarbów łatwo jednak o pobłądzenie, a nawet zgubienie się. Jak poradzić sobie podczas grzybobrania? Leśnicy mają na to sprawdzone sposoby.

Jak nie zgubić się na grzybach

Jak nie zgubić się na grzybach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie Maria Anna Potocka nie zgodziła się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, dlatego prezydent miasta Aleksander Miszalski postanowił wszcząć procedurę jej odwołania. To pokłosie wyroku sądu, który potwierdził, że Potocka jako dyrektorka innej miejskiej instytucji stosowała mobbing.

Masza Potocka nie chce odejść. Prezydent zamierza ją zwolnić

Masza Potocka nie chce odejść. Prezydent zamierza ją zwolnić

Źródło:
PAP

"Żart?", "fejk?", "serio?" - pytają internauci, dziwiąc się, że prezydent Andrzej Duda otrzymał w Mongolii tytuł doktora honoris causa. Tak, to prawda, ale to nie jest nowa informacja. A ekspert tłumaczy, że "zdarza się w praktyce dyplomatycznej". Lista - nie tylko polskich - prezydentów tak uhonorowanych jest długa.

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Źródło:
Konkret24
Rzeki będą się wylewać, bo taka ich natura. Oddajmy im doliny, będziemy spać spokojnie

Rzeki będą się wylewać, bo taka ich natura. Oddajmy im doliny, będziemy spać spokojnie

Źródło:
tvn24
Premium

Właściwie to nie pamiętam, od kiedy znałem Basię Łopieńską. Z całą pewnością jednak poznałem ją jeszcze jako Barbarę Neronowicz, wtedy studentkę chemii na UW. Potem pamiętam dobrze jej ślub, z moim kolegą, Bogdanem Łopieńskim, znanym już fotoreporterem, absolwentem AWF. Widzę jak przez mgłę Bogdana na jakichś zawodach narciarskich w Lasku Bielańskim. To musiała być końcówka lat 50. i jeszcze z Baśką się nie znali.

Baśka  

Baśka  

Źródło:
tvn24.pl

Na Litwie rozpoczęła się pierwsza tura wyborów do Sejmu. O 141 mandatów walczy 15 partii i dwie koalicje. Wśród 1,7 tysiąca kandydatów jest blisko 100 Polaków, którzy są litewskimi obywateli. Obserwatorzy podkreślają, że niezależnie od tego, czy zwycięży opozycyjna lewica, czy rządząca obecnie centroprawica, kurs polityki państwa zostanie zachowany.

Ruszyły wybory do litewskiego Sejmu, wśród kandydatów blisko 100 Polaków

Ruszyły wybory do litewskiego Sejmu, wśród kandydatów blisko 100 Polaków

Źródło:
pap

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o dramacie "Pod wulkanem", który jest polskim kandydatem do Oscara 2025 w kategorii najlepszy film międzynarodowy, i światowej premierze filmu "Rust".

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl